B66129 skrev:
Jeg har sku brændt mig lidt varm på et mediecenter fra mm-vision.dk. Det vil komme til at stå mig i ca 17000.
Men er det overkill i forhold til streaming mulighederne som er i en PCH-C200.
Ja kan ikke se jeg skal bruge alt det "andet" som et mediecenter kan, feks. gå på nettet, det skal stort set udelukkende bruges til at streame film, musik og billeder fra en NAS.
Hvad er det store forkromede foreskel på en PCH-C200 og et "rigtigt" mediecenter ?? |
PCH-C200 kan du ikke tilslutte en tvtuner - og du kan ikke optage.
Altså det er en rent afspilnings enhed til de ting på her i forvejen enten på en netværksdrev, usb disk/harddisk eller ved at købe en optisk drev til den.
En computer mediacenter kan med det rigtige hardware og det rigtige software det "hele", men der kan være så meget mere at rode med for at få det til at spille.
En mediacenter/computer kan dele dit media til alle dine enheder i hjemmet som kan afspille det.
Der kan tilsluttes tv tuner - hvilket er den største fordel i mine øjne.
Så skal du ikke optage, men bare afspille - så er en multimedia computer ikke det du sørger.
Omvendt så er 17000kr "altid" overkill til en multimedia computer - Det kan gøres for ganske få tusinde kroner.