|
Overvågningskamera |
Besvar ![]() |
Forfatter | |
Berdel ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 02-Januar-2012 Sted: Bramming Status: Offline Point: 1155 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Sendt: 07-Juni-2018 kl. 15:47 |
Jeg overvejer at anskaffe mit et lille wifi IP kamera til at overvåge hytten imens vi er på ferie. Er der nogen der har erfaring med en god og pålidelig en?
Den skal bare kunne aktivere ved bevægelse og sende notifikation og så skal man kunne få adgang via smartphone
Jeg kigger pt på denne |
|
![]() |
|
lahan ![]() Guld medlem ![]() ![]() Oprettet: 14-September-2004 Sted: Denmark Status: Offline Point: 9426 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
fx et Ispot fra iSmartAlarm.
1080p, kosher vist 600kr for et, samt 800kr for 2 stk
|
|
![]() |
|
Kallespears ![]() Super bruger ![]() ![]() Oprettet: 07-April-2011 Sted: Esbjerg Danmark Status: Offline Point: 416 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Har du Synology eller Qnap NAS?
|
|
![]() |
|
Torben Rasmussen ![]() Guld medlem ![]() ![]() Flatpanels.dk Oprettet: 06-Februar-2007 Sted: København Status: Offline Point: 4378 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Vi har et Logitech Circle 2, som har cloud-storage i 30 dage. Det koster dog abonnement hvis man vil have alle features.
|
|
FlatpanelsDK - Alt om fladskærms-tv, mediebokse og tv-markedet
|
|
![]() |
|
Bjur ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 23-Juni-2004 Sted: Lejre, Sjælland Status: Offline Point: 2569 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg bruger Arlo. Det fungerer rigtig godt og 7 dages gratis cloud.
|
|
![]() |
|
Torben Rasmussen ![]() Guld medlem ![]() ![]() Flatpanels.dk Oprettet: 06-Februar-2007 Sted: København Status: Offline Point: 4378 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Vi valgte Circle da den kan detektere mennesker og kun give alarmer på dem. Den feature koster dog et premium abonnement.
|
|
FlatpanelsDK - Alt om fladskærms-tv, mediebokse og tv-markedet
|
|
![]() |
|
RuneH ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 06-Februar-2008 Sted: Denmark Status: Offline Point: 1760 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Hvad siger folket så hvis det er et IP kamera med POE? Hvad har I der?
|
|
Slut! -sagde de - Ingen signatur er det nye IN!
|
|
![]() |
|
Clemen ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 05-Februar-2006 Status: Offline Point: 606 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Hikvision Darkfighter hvis det er til ude, så har du fuldt farvebillede også om natten.
|
|
![]() |
|
Branchekender ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 20-Juni-2014 Status: Offline Point: 361 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Altså følgende krav: - enkelt og simpel opsætning - virker uden opsætning af routeren - simpel overvågning uden 117 funktioner, man alligvel ikke bruger - optagelse der ikke kan ødelægges/stjæles af en tyv - notifikation via app ved bevægelse foran kameraet - Ingen behov for 8 kamera og en harddiskoptager - Eventuelt med Power-over-ethernet - Kan bruges både indenfor og udenfor Har du kigget på https://www.y-cam.com/shop/?all=product Fordel: - alt i en løsning - Ingen besværlig opsætning - mulighed for udvidelse med flere kameraer og tyverialarm - optagelserne gemmes off-site så optagelserne er sikret Ulempe: - Kun PoE på udendørs kameraet - kun gratis optagelse den første år - derefter omkring 25 kroner per måned. - Alt for dyr, hvis man forventer en løsning med 3-4 kameraer - kræver en internetforbindelse
|
|
![]() |
|
Boffer24 ![]() Guld medlem ![]() Oprettet: 19-Juni-2006 Sted: Denmark Status: Offline Point: 885 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Kig på Arlo 😄 jeg har en del til salg.
|
|
![]() |
|
Blank ![]() Super bruger ![]() Oprettet: 03-Oktober-2007 Sted: Denmark Status: Offline Point: 446 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jeg kommer lige med noget der er meget overkill i forhold til hvad du efterspørger
https://forum.hjemmestyring.dk/t/hvad-er-der-i-vente/93 <-- Læs nederst omkring kameraovervågning. Det er et HikVision kamera, men jeg har/er igang med at lave en AI til at kigge på om den ser en person, kat, hund osv. Fordelen her er at man ikke får en masse fejlalarmer, fordi der er en edderkop der er gået ind foran linsen osv, og så arbejder det sammen med resten af min hjemmestyring til at give besked og skræmme evt. tyve væk.
|
|
BaaaaaH
|
|
![]() |
Besvar ![]() |
|
Skift forum | Forum-tilladelser ![]() Du kan ikke oprette nye emner i dette forum Du kan ikke besvare indlæg i dette forum Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum Du kan ikke stemme i dette forum |