Jeg har også bemærket forskel mellem Sagem 60 selector og Panasonic c-tuner, har en G10. Selector virker godt nok lidt skarpere, men den jeg har giver et svagt grønligt/syan farvefejl på billedet, som er svært at justere væk, jeg troede oprindeligt at det var min nu tidliger Philips billedrørs-TV, der havde problemer, men som sagt er den samme tendens også G10'eren.
Da jeg nævnte det med skarpheden for Panasonic-forhandleren, var han vist ikke meget for at tro det, og jeg har talt med ham igen efter at have læst tråden her, men han mener ikke det er noget der kan rettes i modtageren, (har har eget værksted,) og da jeg kom med en teori om at der måske var en vis form for behandling at det digitale signal, forstod jeg på ham at det kunne være der forskelllen kunne være, og jeg syntes også at man i nogle tilfælde oplever at Selectoren har tildens til at "overbehandle" billedet, med lidt grovere detaljer, som kan virker lidt grimme.
Hvis man indstiller skarphed i tuner til 8 og til 2 i Scart-indgangen er skarpheden meget tæt på hinanden.
Personligt opfatter jeg Flatpanels indstillinger som retningsgivende, og gælder de for alle indgange eller kun for Blu-ray? Jer har forskellige indstillinger for hvilken indgang signaler kommer fra.
Jeg opfatter det lidt i retning af hvordan de forskellige digitalkameraer behandler et billede, de små kompakte behandler det ret meget, men DSLR behandler det mere nænsomt, de kan virke mindre skarpe og farverne har ikke altid samme "spræl", for ikke at nævne forskellen til RAW-formater.
Mvh
FDN