recordere.dk forum     Det danske community for hjemmets elektronik og indhold     Siden 2003
<b>Forside</b> Forside > Generelle emner > PC hardware & software
  Nye indlæg Nye indlæg  Seneste forum emner Seneste   Seneste forum emner (vindue) Vindue   De emner du deltager i Mine emner RSS Feed - PC redigering af recorder-optaget disc
  FAQ FAQ  Søg i forum   Opret ny bruger Opret ny bruger  Log ind Log ind

Emne lukketPC redigering af recorder-optaget disc

 Besvar Besvar
Forfatter
Besked
Stampe Se dropdown menu
Guld medlem
Guld medlem
Avatar

Oprettet: 07-Januar-2004
Status: Offline
Point: 2406
Direkte link til dette indlæg Emne: PC redigering af recorder-optaget disc
    Sendt: 29-December-2004 kl. 10:19
Jeg er ikke uvant med at redigere dvd'er på pc. Værktøjerne jeg bruger er:
TMPGEncDVDAuthor
mpeg-vcr
TMPGEnc3XP

Nu har jeg så fået en JVC DR-MH30 og mine gamle vhs-bånd skal nu overføres til dvd. For de flestes vedkommendes side er det rigeligt hvad jvc'en tilbyder men nogle havde jeg tænke mig skulle en tur gennem pc. Det burde jo ikke være svært.

Jeg overfører filmen til harddisken i sp-mode, laver lidt simpel redigering og kopierer den over på en dvd-rw i videomodus, afslutter disken og tester den på 2 andre dvdafspiller og pc'en dvd-drev. Den spiller fint.

Metoden jeg havde tænkt mig at benytte til pc-redigeringer er denne eller denne  Og nu bliver det mystisk. Disken ripper fint. Jeg har prøvet måde i film og ifo-mode. Og uden filesplitting og med filesplitting. Jeg er helt fortrolig med DVDDecrypter. Mappen med de rippede filer ser helt rigtig og jeg kan uden problemer spiller vob-filerne med Powerdvd MEN ..... når jeg forsøger at importere filerne i TMPGEncDVDAuthor viser de kun en størrelse på ca. 25 mb og en varighed på 12 - 30 sekunder
Og det uanset hvilken ripmetode (file/ifo, med/uden filesplitting) jeg bruger

Hvis jeg forsøger at kører filerne en tur gennem TMPGEnc3XP vises også blot et kort klip.

Hvad og hvor går det galt? Er det ripningen?






Redigeret af Stampe
Til top
laursen Se dropdown menu
Redaktionen
Redaktionen
Avatar
recordere.dk teamet

Oprettet: 02-Januar-2004
Sted: Denmark
Status: Offline
Point: 4056
Direkte link til dette indlæg Sendt: 29-December-2004 kl. 12:28

Hej Stampe,

Tillykke med din ny optager!

Jeg har ikke selv en JVC optager, så jeg kan af gode grunde ikke afprøve din fremgangsmåde - men måske en anden bruger kan teste.

Der findes selvfølgelig et utal af muligheder til at behandle DVD materialet på PC'en og alle har hver deres foretrukne fremgangsmåde. Jeg har selv været meget glad for MPEG-VCR og bruger den stadig til reparation af beskadigede MPEG optagelser. Dog bruger jeg nu TMPGEnc MPEG Editor til fraklip (på frame niveau) som du beskriver. Ved at bruge MPEG Editor er DVD Decrypter overflødig - da DVD Video optagelsen kan importeres direkte (og eksporteres i enten MPG eller DVD Video format).

Jeg forsøgte selv (blot for test) din angivne fremgangsmåde på en DVD+RW optaget på min Sony HX900 optager - og det forløb uden problemer. Hvilken fil-struktur ser du på din DVD-RW skive - og hvordan er resultatet efter DVD Decrypter? (filer/størrelse). I mit tilfælde har jeg én VTS_01_0.IFO på 71.680 bytes samt 4 VTS_01_x.VOB filer af hver ca. 1GB - disse rippes af Decrypter til identisk IFO samt én VOB på ca. 4GB (i IFO mode uden split). Opdeler JVC optageren måske materialet i flere optagelser (IFO) og du skal derfor sammensætte flere VOB's efterfølgende med TMPGEnc for at få den fulde optagelse?!? (overfører du fra playlist? - måske det kan give problemer?).

Måske du skulle prøve 'Stream Processing' i DVD Decrypter og DeMux af Billed og Lyd (i 'settings' er iøvrigt et 'Patch M2V timecode' flag - kan det gøre underværker?!?). MPEG-VCR kan efterfølgende samle (Mux) de resulterende video-/lydspor. Endelig kan du også prøve TMPGEnc MPEG editor til 'ripper' (importere DVD Video og eksportere som MPG).

Håber det lykkes dig at få bugt med problemet.

/Lars

Til top
 
 Besvar Besvar
 
Skift forum Forum-tilladelser Se dropdown menu