Print side | Luk vindue

Hvilken maskine viser udsendelsens titel?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Recordere (optagere)
Forumbeskrivelse: Spørgsmål og debat om optagere (video)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=10131
Udskrevet den: 21-Maj-2025 kl. 07:37


Emne: Hvilken maskine viser udsendelsens titel?
Skrevet af: 1000
Emne: Hvilken maskine viser udsendelsens titel?
Skrevet den: 04-Marts-2006 kl. 08:02
Hej, jeg er på udkig efter en DVDrecorder med indbygget harddisk, men er der nogen der automatisk skriver titlen på den udsendelse man optager fra TV, så man ikek selv skal skrive titlen (filmens navn etc.)bagefter? Helst Philips, men andre mærker også.
På forhånd mange tak
Mvh
1000



Svar:
Skrevet af: dvd-dyr
Skrevet den: 04-Marts-2006 kl. 08:53
Min Panasonic DMR-EH52 gemmer titlen automatisk. Den gemmer ca. 20 tegn. Nogle gange kan den dog ikke finde ud af det, og så er titlen blank. En smart feature er, at man kan gemme titler, man bruger ofte, på en liste, så man kan spare noget tastearbejde.

/Kjeld


Skrevet af: folp
Skrevet den: 04-Marts-2006 kl. 10:00
Det kan min 710.Der er bl.a.en 720 på trapperne , regner da med den også kan.

-------------
MVH Frank Pedersen



Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 04-Marts-2006 kl. 10:09

 

 Mon ikke at de fleste kan gøre det, i alt fald når det derjer sig om optagelse fra den interne Tuner, hvordan det vil stille sig når der optages fra f.eks en DTT modtager er så noget andet. Dog kan min Pana godt gøre det når der optages fra Selector.



-------------
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E


Skrevet af: Henrik Pedersen
Skrevet den: 04-Marts-2006 kl. 21:33

DV-Dyr skrev:

"Min Panasonic DMR-EH52 gemmer titlen automatisk. Den gemmer ca. 20 tegn. Nogle gange kan den dog ikke finde ud af det, og så er titlen blank. En smart feature er, at man kan gemme titler, man bruger ofte, på en liste, så man kan spare noget tastearbejde"

Det gælder også panasonic EH60. Jeg har også haft en Sony HX1010 i en 10 dages tid og den havde ved flere optagelser svært ved at finde titlerne, hvilket der også har været skrevet om i andre tråde her på site'et. Det har jeg endnu ikke haft problemer med på Pana'en (har dog kun haft den i 4 dage indtil videre).

/Henrik




Print side | Luk vindue