Print side | Luk vindue

Tyan motherboards

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: PC hardware & software
Forumbeskrivelse: Hardware & software, men ikke HTPC
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=103472
Udskrevet den: 26-Februar-2025 kl. 11:17


Emne: Tyan motherboards
Skrevet af: Thomas K
Emne: Tyan motherboards
Skrevet den: 27-Oktober-2011 kl. 19:42
Hej
 
Jeg skal bygge en ny server og har kig på et Tyan eller et supermicro motherboard, men er der nogen der ved hvor man kan købe motherboards fra tyan
 
Thomas



Svar:
Skrevet af: Bschmidt
Skrevet den: 27-Oktober-2011 kl. 19:48
Atea. Er det ikke rimeligt overkill med Tyan MB? Ja nu ved jeg selvfølgeligt ikke hvad du skal bruge den til såe.... Men de er pebrede.

BS

-------------
http://tinyurl.com/2vwl5jc - BS - AV udstyr O.A. | http://tinyurl.com/6xv6rcn - N-Oof | http://tinyurl.com/2wz9raw - "Vis mig dit HTPC setup"


Skrevet af: Bschmidt
Skrevet den: 27-Oktober-2011 kl. 19:49
Atea. Er det ikke rimeligt overkill med Ryan MB? Ja nu ved jeg selvfølgeligt ikke hvad du skal bruge den til såe.... Men de er pebrede.

BS

-------------
http://tinyurl.com/2vwl5jc - BS - AV udstyr O.A. | http://tinyurl.com/6xv6rcn - N-Oof | http://tinyurl.com/2wz9raw - "Vis mig dit HTPC setup"


Skrevet af: Thomas K
Skrevet den: 28-Oktober-2011 kl. 06:51
Jo det er det vel, men jeg har ikke kunnet finde nogen andre bundkort med 1155 sokkel, mange sataporte, samt mulighed for IPMI. Min server skal stå i et dertil indrettet rum på loftet, hvor der ikke umiddelbart er adgang. Derfor IPMI muligheden. Samtidig har kortet mange porte så jeg kan nemt kan montere flere diske.
 
Jeg har læst at Intel har en pendant til IPMI, AMT, men jeg har ikke kunnet finde oplysninger der var fyldestgørende nok.
 
Jeg har også kig på et INTEL S1200BTL.
 
Der er ingen tvivl om at jeg hellere ville købe et bundkort der er væsentligt billigere, men jeg har ikke fundet et endnu
 
Thomas



Print side | Luk vindue