Print side | Luk vindue

Hvad kan det mon være?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Medier
Forumbeskrivelse: Blu-ray, DVD og memory kort, erfaringer og anbefalinger
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=1067
Udskrevet den: 07-Februar-2025 kl. 09:46


Emne: Hvad kan det mon være?
Skrevet af: Pestu
Emne: Hvad kan det mon være?
Skrevet den: 06-Juni-2004 kl. 23:34

Er der nogle dvd-medier som gør at dvd-optager går i sort?

Grunden til mit spørgsmål er at jeg har Philips medier og Maxell. Maxell har så vidt jeg kan huske aldrig fejlet og igår da jeg var ved at optage gik min maskine i sort og kunne kun genstartes ved at slukke på stikkontakten og tænde igen. Men jeg ved ikke om det var philips-mediets skyld eller om det bare er min philips dvd-optager der ikke er helt fejlfri.

Nogen der ved noget om dette?




Svar:
Skrevet af: Lars
Skrevet den: 07-Juni-2004 kl. 02:35

Hej Pestu

Jeg ved ikke hvorfor Philips modeller går i sort. Panasonics modeller genstarter bare hele maskinen, hvis en skrivning går galt i byen pga. dårligt medie.

Jeg ved ikke hvorfor reaktionerne er så drastige. Men hvis et apparat går i sort, tyder det mere på at softwaren mistede kontrollen med maskinen.

Philips DVD-optagere har ikke det bedste ry mht. stabilitet, men det afhænger vist også lidt af hvordan man bruger dem. Nogle brugere kan have Philips i årevis, uden at møde de fejl som andre oplever ugentligt.

  /Lars



-------------
Ansvarshavende redaktør.
Webmaster, recordere.dk



Print side | Luk vindue