Print side | Luk vindue

Identificering af god kvalitet

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: TV
Forumbeskrivelse: Fladskærme, billedrør og projections-tv
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=10883
Udskrevet den: 15-Februar-2025 kl. 06:56


Emne: Identificering af god kvalitet
Skrevet af: tankpasser
Emne: Identificering af god kvalitet
Skrevet den: 01-April-2006 kl. 17:59

Jeg synes det er svært at skelne mellem alle de tekniske specifikationer på LCD tv - er der nogen der kan hjælpe.

Som den amatør jeg er kigger jeg på kontrast forhold og lysstyrke - og det er ca det. Er der andre pejlemærker når man kigger på specifikationerne?

Jeg har kig på Samsung R72 og R75 - har dog også set at man i Tyskland kan købe nogen med digitale tunere R73/74. Derudover er philips 32pf9731D også på min observationsliste - kan nogen give et praj om disse modeller?

 




Svar:
Skrevet af: lahan
Skrevet den: 01-April-2006 kl. 18:07

Hej

Det hlælper ikke rigtigt at kikke på specifikationerne, når vi snakker om kontrast og lysstyrke.

Personligt ville jeg vælge et TV som benytter den nye Aptura teknologi, en ny form for baggrunds belysning.

i 2005 fik Philips f.x. EISA prisen for "Europas bedste video innovation 2005-2006 for billedforbedringsteknikken ClearLCD.
ClearLCD findes netop i det 32pf9731D du omtaler.

Se evt i denne http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=10644&PN=1 - link  her kan du se lidt om 32pf9731D.

DEtte tv er jo spækket med en række ekstra funktioner som mange af konkurrenterne mangler. Det er dog også lidt dyrere.

 




Print side | Luk vindue