Print side | Luk vindue

Ringklokke - flere etager

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: Teknik & Teori
Forumbeskrivelse: Generel teknik og teori.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=116968
Udskrevet den: 25-Februar-2025 kl. 07:55


Emne: Ringklokke - flere etager
Skrevet af: 'DLG'
Emne: Ringklokke - flere etager
Skrevet den: 10-November-2012 kl. 09:22
Hej Forum.

Jeg står og skal flytte ind i et hus på fire etager, og har derfor tænkt at en ringeklokke nok ikk slår til. Så vil gerne have en på hver etage, man hvordan klarer man den hvis der kun skal sidde en knap nede ved hoveddøren?
Min tanke går lidt i retning af en trådløs løsning, men hvor lang rækkevidde er der mulighed for? 
Har set på en ringeklokke, at der kunne indstilles på fire forskellige frekvenser. Mon man kan købe fire ens ringeklokker og så sætte dem på samme frekvens så de reagerer på samme knap/sender?

Håber i kan hjælpe lidt. Smile


-------------
Niarn om en Mustang GT:
Den ser jo bare ud som om den har lyst til at slå dig ihjel ikk?
Det ligner bare en bil der har lyst til at flå hovedet af dig altså.



Svar:
Skrevet af: Bschmidt
Skrevet den: 10-November-2012 kl. 09:49
Det kan du som oftest godt, men ikke alle kan omstilles (sender og modtager er parret fra fabrikken) Jeg syntes det er bedst at købe modtagere der har 230v forsyning da du så kun skal skifte batteri i trykket.

BS

-------------
http://tinyurl.com/2vwl5jc - BS - AV udstyr O.A. | http://tinyurl.com/6xv6rcn - N-Oof | http://tinyurl.com/2wz9raw - "Vis mig dit HTPC setup"



Print side | Luk vindue