Print side | Luk vindue

Mere tid på reklamer end programmer?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Modtagelse og distribution
Forumnavn: Kabel-TV
Forumbeskrivelse: TV, radio mv. via kabel (typisk DVB-C)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=119212
Udskrevet den: 25-Februar-2025 kl. 16:16


Emne: Mere tid på reklamer end programmer?
Skrevet af: jahafa
Emne: Mere tid på reklamer end programmer?
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 12:05
Hej.
 
Jeg har Yousee (den store pakke).
 
Er jeg den eneste der syntes at der snart sendes flere reklame-minutter end program-minutter på en lang række kanaler?
 
Kan desværre ikke fravælge Yousee, da det er en del af huslejen.
Er det ok at man skal betale så meget for fuldpakken, når så meget af sendetiden bare er reklamer?
 
Udfordring: kan du lave en komplet kanal-rundfart (fuldpakken) uden at ramme ind i en reklameblok? - jeg har opgivet forsøget!
 
JH



Svar:
Skrevet af: Stampe
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 12:56
Øh ........... om du ser TV3 via YouSee, Stofa, parabol eller hvad ved jeg så er der lige mange reklameminutter.
 
Så selvom du vælger en anden leverandør af de samme kanaler, får du ikke færre reklameminutter.


Skrevet af: Bruger udmeldt 43
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 13:09
Det kræver noget "fodarbejde", men det må kunne lade sig gøre at lave det valgfrit hvilken størrelse TV-pakke man ønsker. I de fleste boligforeninger er det et punkt på Generalforsamlingen. Så du skal ud at samle stemmer for dit forslag om valgfrihed, så det får demokratisk flertal.


Skrevet af: KlausDM
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 13:24
Man kan vel starte med at nedgradere til grundpakken og dermed fortælle rekvalmekanalerne at man ikke kan lide dem?

Klaus

-------------
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk" rel="nofollow - http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk" rel="nofollow - http://moppe.dk


Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 14:56
 
 
 Har selv kun Grundpakke med tilvalgskanaler, har det helt fint med det.
 


Skrevet af: hansie
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 14:59
Ser aldrig TV3 kanalerne plus K4 5 og 6 så reklamer er sjældent hos mig

( yousee fuldpakken )


Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 15:05
 
 Ser yderst sjældent kanaler med reklamer Live, der optages fra dem, så kan reklamerne skippes lynhurtigt.


Skrevet af: JesperLund
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 17:50
Oprindeligt skrevet af KlausDM KlausDM skrev:

Man kan vel starte med at nedgradere til grundpakken og dermed fortælle rekvalmekanalerne at man ikke kan lide dem?
Klaus


Hvis der bare var en rigtig grundpakke uden TV2, TV3 og Kanal 5. Kombinationen af reklamer og betaling til kanalen er helt vanvittig i en grundpakke.Ouch


-------------
Linux FTW, afspiller nu Blu-ray film på Ubuntu 12.04 med VLC direkte fra optisk disc.


Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 14-Januar-2013 kl. 17:58
 
  Ligeledes er de enkelte pakker steget en del i pris her ved årsskiftet.


-------------
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E


Skrevet af: strandvasker
Skrevet den: 15-Januar-2013 kl. 00:37
Oprindeligt skrevet af jahafa jahafa skrev:

Er jeg den eneste der syntes at der snart sendes flere reklame-minutter end program-minutter på en lang række kanaler?

..og det bliver ikke bedre af, at mange kanaler laver sådan nogle "appetizers" inden reklameblokkene og "recaps" efter..

"Efter reklamerne skal vi se om det lykkes holdet at få monteret den drilske garageport".. Reklamer.. "Velkommen tilbage, inden vi gik til reklamer så vi at holdet havde problemer med en garageport, mon det lykkes dem at hitte ud af det?"..

Der er en grund til at rippede udsendelser på youtube fylder ca. 35-36 minutter for en udsendelse der fylder en time i tv.


Skrevet af: Steve Jones
Skrevet den: 15-Januar-2013 kl. 00:41
Ja, eller et afsnit af luksusfælden fylder 44 min, endda med disse appetizere.. 

JEg har taget det simple valg at opsige mit abonnement og steame alt jeg gider se via PC'en. Ren protest.


Skrevet af: Tweaky
Skrevet den: 15-Januar-2013 kl. 04:42
I second that Steve !

Vi droppede al tv abonnement for snart en halvt snes måneder siden og det er ikke savnet. Enkelte podcast fra DR2 ind imellem, men ellers bruger vi tiden ting vi aktivt vælger at se; koncerter, serier og film.

Det mest utrolige er nok at vi ser mange flere ting af det vi før ikke synes vi havde tid til og stadig har endnu mere tid til overs til at besøge venner, bage en kage, etc.

Alt det lort der sendes berøver en masse tid og er i heldigste fald blot ligegyldigt fordummende sensationsjournalistik og selvfed kanalpromovering.



Print side | Luk vindue