Print side | Luk vindue

GoodSync - hvordan se status?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: PC hardware & software
Forumbeskrivelse: Hardware & software, men ikke HTPC
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=119804
Udskrevet den: 24-Februar-2025 kl. 20:47


Emne: GoodSync - hvordan se status?
Skrevet af: Thorvald
Emne: GoodSync - hvordan se status?
Skrevet den: 29-Januar-2013 kl. 08:09
Hej.

Overskriften er muligvis lidt forkert, men det var svært at beskrive i en kort sætning. Jeg har sat GoodSync til at tage backup til min lokale eksterne HDD, med et vist interval. Hvordan kan jeg se i GoodSync hvornår den sidst har taget backup - og dermed om den gør som jeg har sagt at den skal gøre?


-------------
Med de venligste hilsener

Thorvald.



Svar:
Skrevet af: Roland
Skrevet den: 30-Januar-2013 kl. 02:53
Kender ikke programmet men "et søg" gav denne mulighed: http://www.goodsync.com/support/manual - GoogSync Manual  hvor der måske står noget, du kan bruge. 
Findes også http://www.goodsync.com/da/manual.html - på dansk
Ellers kan det være deres Supportsider har noget om det. Take http://www.goodsync.com/da/support.html - a look

-------------
Panasonic 55HZ1000 - Pioneer VSX-1025 - Wharfedale Diamond 250 - POLK Surroundbar
PC: i5-2500K 16Gb ram OCZ 120Gb SSD MSI GTX1070 - Asus PB248Q
Nighthawk X6000 - OnePlus 8T - Lenovo Tab3 -YS4000 boks


Skrevet af: Thorvald
Skrevet den: 30-Januar-2013 kl. 06:55
Ok jeg fandt ikke rigtigt noget der kunne svare på spørgsmålet. Den danske manual ligner iøvrigt lidt en (bedre) Google Translate oversættelse. Så jeg tog den engelske.....  Smile

Har skrevet spørgsmålet til deres support. Det ville jo være rart at tjekke om programmet nu også gør som man siger. Wink


-------------
Med de venligste hilsener

Thorvald.


Skrevet af: Thorvald
Skrevet den: 31-Januar-2013 kl. 09:05
Ok fik svar fra deres support. Det kan ses direkte i logfilen (Job/Åben venstre eller højre logfil), når man står på et af sine jobfaner. F.eks. så står der i logfilen: "31-01-2013 06:58:02: Job 'Backup data 1, D-drev': Analyse startet af Periodic Timer på computer 'THORVALDS_PC' (GoodSync 8.9.9.3 x64 on Windows 7)". Og det betyder jo at den gør som den skal. Jeg tror dog lige jeg vil prøve at kigge igen. f.eks. i morgen eftermiddag - uden at åbne GoodSync programmet hele dagen. Og se om den så siger noget tilsvarende. Den er sat til 12 timers interval.

-------------
Med de venligste hilsener

Thorvald.



Print side | Luk vindue