Print side | Luk vindue

Waoo - Kablet/WIFI - Manglende IP

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Modtagelse og distribution
Forumnavn: Distribution og udstyr generelt
Forumbeskrivelse: Trådløs, WiFi, modulator mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=128151
Udskrevet den: 31-Maj-2025 kl. 09:32


Emne: Waoo - Kablet/WIFI - Manglende IP
Skrevet af: oo27
Emne: Waoo - Kablet/WIFI - Manglende IP
Skrevet den: 02-December-2013 kl. 14:05
Har lidt problemer med mit opsætning på Waoo.

Da min nye Asus router er røget retur til rep har jeg pt. et setup med Waoo kablet direkte fra fiberboksen via 2 gigabit switches til mine TV og HTPC´er.

Til trådløs har jeg en 4G Huawei Router fra 3.

Det giver mig problemer med at jeg på kablet forbindelse fra Waoo får "en anden computer på netværket bruger din ip adress..." og jeg har ikke nogen forbindelse. Har prøvet at tildele manuel adresse og auto via DHPC - uden succes.

Så pt bruger jeg min 4G forbindelse både til WLAN og kablet - men der må da kunne findes en løsning?


-------------
LG 65C1 OLED - Monitor Audio Silver RS InWall x5 - AVR-AX1200



Svar:
Skrevet af: pfugl
Skrevet den: 02-December-2013 kl. 16:07
Med mindre der er indbygget router i din fiberboks, kan du ikke koble en switch direkte på boksen. Det vil kræve at det tilkoblede udstyr alle får tildelt offentlige ip adresser, og du har kun en adresse til rådighed.

-------------
/Peter


Skrevet af: claus_jac
Skrevet den: 02-December-2013 kl. 18:29
og hvis du har haft en router sat op efter fiberboksen, så vil fiberboksen også være lukket ned som router og der er derfor ingen mulighed for at dine enheder kan modtage en ip-adresse, så umiddelbart vil det vist være en konkurrence mellem enhederne om hvem der ville modtage den enkeltstående ip-adresse.(hvis der da overhovedet er nogen der får den.)



Print side | Luk vindue