Mangler noget af teksten på både ATV3 og IPad
Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Modtagelse og distribution
Forumnavn: Streaming media
Forumbeskrivelse: TV, film, radio og musik via netværk og internet
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=128317
Udskrevet den: 08-Februar-2025 kl. 05:16
Emne: Mangler noget af teksten på både ATV3 og IPad
Skrevet af: jhjorsal
Emne: Mangler noget af teksten på både ATV3 og IPad
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 10:11
Opdagede lige at Spartacus sæson 4 er kommet til Netflix, fik sat mig til rette foran ATV3 men opdagede hurtigt at der manglede dele at teksterene, prøvede med IPad'en, det var det samme. lidt ærgerlig droppede jeg projektet og valgte Hell on Wheels i stedet for, og det var det samme, dele at teksten kommer ikke frem. Jeg prøvede så en af de tidligere sæsoner af Spartacus og det virker fint, hvad kan der være galt?
|
Svar:
Skrevet af: Brixen
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 11:25
Jeg har samme problem og har ringet til Netflix om problemet. Men de engelske undertekster fejler ikke noget, så dem bruger jeg i stedet.
------------- Venlig hilsen KB
|
Skrevet af: jhjorsal
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 11:32
Okay så er det jo ikke mit grej der fejler noget, men hvad svarede de ?
|
Skrevet af: Brixen
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 11:56
jhjorsal skrev:
Okay så er det jo ikke mit grej der fejler noget, men hvad svarede de ? |
Først at jeg skulle logge ud af Netflix, genstarte ATV og logge ind igen. Og hvis det ikke hjalp, så vente et par dage, da hende jeg talte med rapporterede fejlen videre i systemet.
Jeg skulle ringe igen hvis det ikke blev bedre om nogle dage. Det var torsdag jeg ringede, så jeg ringer igen om et par dage, hvis det ikke bliver bedre.
Man kan også rapportere ved at logge ind på Netflix hjemmesiden - ud for hver film man har set kan man "rapportere et problem"
http://movies.netflix.com/WiViewingActivity - https://movies.netflix.com/WiViewingActivity
------------- Venlig hilsen KB
|
Skrevet af: jhjorsal
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 12:33
Nu har jeg også indrapporteret det på hjemmesiden, så må vi jo se om det hjælper
|
Skrevet af: JeTex
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 12:36
Og jeg tror ikke, at det er Netflix der har problemet. Alle andre Netflix enheder i min husstand, end ATV og iPad, har ikke problemer med undertekster.
------------- Sony 65 A1 Oppo UDP 203 MICHI S5 MICHI P5 Mark Levinson No 5101 Rega P8 Apheta3 Aria MK3 RIAA Dynaudio Confidence 50 Denon X6200W Dali Mentor 6 Mentor Vokal Fazon Sat KEF TDM 34DS B&W ASW650
|
Skrevet af: jhjorsal
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 12:46
JeTex skrev:
Og jeg tror ikke, at det er Netflix der har problemet. Alle andre Netflix enheder i min husstand, end ATV og iPad, har ikke problemer med undertekster. | Hmmm det var egentlig det jeg var bange for, jeg har bare ikke andre netflex enheder
|
Skrevet af: JeTex
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 13:06
Android app, Panasonic app, WDTV Live og PC har ingen problemer. De gange jeg har set problemet på et Apple produkt, har jeg efterkontrolleret på førnævnte enheder. Disse har ikke vist fejlen, så min konklusion er, at det er Apples software der giver problemet.
------------- Sony 65 A1 Oppo UDP 203 MICHI S5 MICHI P5 Mark Levinson No 5101 Rega P8 Apheta3 Aria MK3 RIAA Dynaudio Confidence 50 Denon X6200W Dali Mentor 6 Mentor Vokal Fazon Sat KEF TDM 34DS B&W ASW650
|
Skrevet af: Brixen
Skrevet den: 08-December-2013 kl. 13:14
JeTex skrev:
Og jeg tror ikke, at det er Netflix der har problemet. Alle andre Netflix enheder i min husstand, end ATV og iPad, har ikke problemer med undertekster. |
Jeg har også tjekket i Safari browseren på Mac, og dér er problemet heller ikke. Men de engelske undertekster er der ikke problemer med, så dem slår jeg over på.
------------- Venlig hilsen KB
|
Skrevet af: jhjorsal
Skrevet den: 09-December-2013 kl. 09:57
Tror i det er noget der kommer en løsning på uanset hvem der har problemet. Jeg forstår det jo ikke rigtigt, som jeg har forstået tekster, er det bare en tekstfil med nogle tider angivet, så hvor svært kan det være ?
|
Skrevet af: Potter
Skrevet den: 09-December-2013 kl. 11:19
På din iPad (IOS7), hvis du går ind i Generelt - tilgængeliged - Hørelse, her kan du ændre på underteksterne, prøv at se om dette gør en forskel.
------------- 4 stk.JLAudio Fathom F113v2 SUBWOOFERE| LG OLED 83 | OPPO UDP-203 | Yamaha RX-A3060 Dolby ATMOS/ DTS-X 7.2.4 - 4 stk. SA Exact | 2x SA 720 | 4x SA Talenter |2 stk. Primare A60 Effektrin
|
Skrevet af: SilverLine
Skrevet den: 09-December-2013 kl. 12:00
Samme problem her. Atv3.
------------- DIY pre / power amp samt DAC. Dynaudio focus 140 white. Pro-ject RPM 1.3 genie
|
Skrevet af: arnely
Skrevet den: 11-December-2013 kl. 21:00
Har også problemer her med undertekster på ATV.
Har Gendannet ATV, logget af Netflix m.m hjalp en enkelt dag, - men nu forsvindter teksten i periode igen.
------------- Morten
|
Skrevet af: JeTex
Skrevet den: 21-December-2013 kl. 00:39
Har i dag set lidt af de ting der manglede undertekster tidligere, og kan med glæde konstatere, at undertekster kørte perfekt. Jeg har intet foretaget mig, for at løse problemet, med undtagelse af emails til Netflix.
------------- Sony 65 A1 Oppo UDP 203 MICHI S5 MICHI P5 Mark Levinson No 5101 Rega P8 Apheta3 Aria MK3 RIAA Dynaudio Confidence 50 Denon X6200W Dali Mentor 6 Mentor Vokal Fazon Sat KEF TDM 34DS B&W ASW650
|
Skrevet af: arnely
Skrevet den: 21-December-2013 kl. 07:48
Køre også fint her igen.
Indrapporterede også de film, jeg havde problemer med til Netflix.
Man må konkludere at fejlen har været hos Netflix, - og ikke med ATV.
------------- Morten
|
|