Print side | Luk vindue

Opbygning af vægge i bio!

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Min hjemmebiograf
Forumbeskrivelse: Vis dit udstyr frem for andre brugere
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=131124
Udskrevet den: 28-Maj-2025 kl. 16:46


Emne: Opbygning af vægge i bio!
Skrevet af: Highway
Emne: Opbygning af vægge i bio!
Skrevet den: 19-Marts-2014 kl. 19:21
Hej.

Jeg skal i gang med at bygge sidevæggene i mit fremtidige bio rum!
Ville høre om jeg ikke kunne få et par kyndige vurderinger af min plan??
Det går mest på konstruktionen.

Jeg har tænkt at væggene skal bygges med delvis gips og absorbere. Absorbere bliver med Terrænbatts, rockwool 100 mm som sættes ind mellem reglar og beklædes med stof.
Imellem disse vil jeg placere gibsplader. Det kunne også være et andet materiale??
Jeg regner med at ca. 30% af sidevægge bliver absorberende. Placeringen af terrænbatts ved jeg ikke endnu.

Men hvad gør jeg med dampspærre? Jeg havde tænkt at hæfte den på reglar når alle vægge er isolerede. Er det en god ide?

En anden mulighed jeg overvejer er bump outs (søjler) som fyldes med rockwool og beklædes med stof og som samtidig skal huse højtalere. Regnede med 2 i hver side og 2 på bagvæggen. Kan det være at foretrække ift den første plan?

Det skal siges at rummet ellers indeholder: Troltekt loft, frontwall som bagved fyldes med absorbere og basstraps i hjørner. Der kommer også basstraps i de to andre hjørner. Gulvet er isoleret med 200 mm rockwool og med gulvtæppe. Der er ingen vinduer, 1 dør. Rummet måler 5,75 x 4,75. 2,80 m lofthøjde.

Få at få det clean look kunne jeg godt hælde selv til løsningen med søjler så højtalere skjules - kører med 7,1 setup...:)

Jeg er ikke den store tilhænger af rammer efterhængt på vægge, da det er et dedikeret rum og helst vil "gemme" det jeg kan:)

Håber på lidt hjælp:) Ellers spørg hvis noget fremgår utydeligt....



Svar:
Skrevet af: opzouten
Skrevet den: 20-Marts-2014 kl. 13:24
Kender ikke til materialer til dampspærre, men det lyder ikke som noget der er luftgennemtrængeligt, og det er vigtigt for at dine terrænbatts kan fungere som absorbent. En tommelfingerregel er at man skal kunne ånde igennem evt beklædning. 


Skrevet af: sl1000
Skrevet den: 23-Marts-2014 kl. 12:37
hej
der skal kun være dampspærre ud ydervægge.



Print side | Luk vindue