Print side | Luk vindue

Allerede forældede 2014 receivere (HDCP 2.2)

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Surround
Forumbeskrivelse: Lyd til hjemmebiografen mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=131798
Udskrevet den: 25-Februar-2025 kl. 22:23


Emne: Allerede forældede 2014 receivere (HDCP 2.2)
Skrevet af: avemestr
Emne: Allerede forældede 2014 receivere (HDCP 2.2)
Skrevet den: 17-April-2014 kl. 14:24
Foranlediget af en anden tråd kiggede jeg lidt på hvilke 2014 modeller der understøtter HDCP 2.2.

Problemet er kort sagt, at en receiver (AVR) godt kan sige, at den understøtter HDMI 2, at den kan lade 4K signaler slippe igennem (4K pass-through) og at den kan opskalere f.eks. 1080p indhold til 4K fjernsyn (4K upscaling). Men når den ikke understøtter HDCP 2.2 vil den formentligt IKKE kunne håndtere 4K indhold, da 4K kilder kommer til at kræve HDCP 2.2 understøttelse i receiveren!

Hvis du ikke forventer at bruge 4K kilder i hele din receivers levetid er det ikke et problem for dig og hvis du ikke forventer at få et 4K fjernsyn i din receivers levetid er det næppe et problem for dig.

Så vidt jeg har kunnet finde frem til er situationen følgende på disse receivere:

 Onkyo TX-NR535 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Onkyo TX-NR636 HDCP2.2 understøttet
 Onkyo TX-NR737 HDCP2.2 understøttet
 Onkyo TX-NR838 HDCP2.2 understøttet
 Pioneer VSX-329 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Pioneer VSX-424 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Pioneer VSX-529 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Pioneer VSX-824 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Pioneer VSX-924 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Sony STR-DH550 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Sony STR-DH750 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Sony STR-DN105 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Sony STR-DN850 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Yamaha RX-V377 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Yamaha RX-V477 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Yamaha RX-V577 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Yamaha RX-V677 HDCP2.2 IKKE understøttet
 Yamaha RX-V777 HDCP2.2 IKKE understøttet

Som det fremgår, er det kun 3 Onkyo receivere der lanceres med HDCP2.2 understøttelse. Alle de andre produkter understøtter ikke HDCP2.2 og vil således ikke kunne afspille 4K indhold fra kilder der kræver overholdelse af den standard.

(Eventuelle fejl eller tilføjelser til ovenstående liste modtages gerne)


Ovenstående betyder ikke nødvendigvis, at du ikke skal købe en 2014 model der ikke understøtter HDCP 2.2. Jeg har f.eks. planer om at købe en, da jeg købte fjernsyn sidste år. Da jeg forventer at skifte fjernsynet om 5 år og jeg køber en ret billig AVR vil jeg godt kunne leve med, at jeg om 5 år også skal skifte AVR.

Men drop enhver idé om at købe en dyrere AVR ud fra en idé om at du så er "fremtidssikret". Skal du ud og købe en AVR i dag, så kig efter de features du har brug for nu. Forventer du snart at købe et 4K fjernsyn og 4K kilder, så er de 3 Onkyo-produkter det mest sikre bud.



Svar:
Skrevet af: Bruger udmeldt 31
Skrevet den: 17-April-2014 kl. 15:13
Der er ikke - og har aldrig været - noget som hedder fremtidssikret elektronik...

Producenterne lever af at vi hele tiden skal opgradere, så det bliver der ikke lavet om på.


Skrevet af: avemestr
Skrevet den: 17-April-2014 kl. 17:42
Helt enig.

Pointen med mit indlæg var egentligt også bare at understrege, at bare fordi der står "HDMI 2.0" på en receiver, så skal man ikke forvente at den er fremtidssikret. En del af producenterne bruger "HDMI 2.0" som markedsføring af deres større modeller fremfor de små (f.eks. Yamaha, hvor kun 677 og 777 har det, men de er alligevel ligeså "forældede" hvad angår HDCP 2.2).

Synes bare det er ærgeligt, hvis folk giver 6-10.000 for en receiver i dag, som de skal udskifte om et par år, hvis de vil se 4K sager. 


Skrevet af: Parabolen
Skrevet den: 17-April-2014 kl. 18:04
Tak for Din tråd.

 Håber den vil blive fulgt op af andre også. Jeg mener også at en surround forstærker ikke er noget der skiftes efter 2 år men skal holde minimum 5-10 år med mindre den går i stykker. Håber dog at Onkyo har fået styr på deres HDMI board der har været en del problemer med disse og vist ikke kun med Onkyo dette skal dog også lige nævnes.

Jeg forventer også  at købe ny surround forstærker i efteråret og denne skal også være understøttet af HDCP2.2 




-------------
/Erik


Skrevet af: dpny
Skrevet den: 17-April-2014 kl. 21:49
Oprindeligt skrevet af avemestr avemestr skrev:

Helt enig.

Pointen med mit indlæg var egentligt også bare at understrege, at bare fordi der står "HDMI 2.0" på en receiver, så skal man ikke forvente at den er fremtidssikret. En del af producenterne bruger "HDMI 2.0" som markedsføring af deres større modeller fremfor de små (f.eks. Yamaha, hvor kun 677 og 777 har det, men de er alligevel ligeså "forældede" hvad angår HDCP 2.2).

Synes bare det er ærgeligt, hvis folk giver 6-10.000 for en receiver i dag, som de skal udskifte om et par år, hvis de vil se 4K sager. 

 
I det hele taget er det ret vanskeligt at få øje på hvad man skal bruge HDMI 2.0 til hvis det ikke følges ad med HDCP 2.2. Alt hvad jeg har kunnet finde peger på at 4k indhold vil blive kodet med HDCP 2.2, hvilket vil gøre recievere der ikke understøtter dét lige så forældede som 1.4 recievere, der heller ikke kan dekode HDCP 2.2 kodede signaler.


Skrevet af: cmawr
Skrevet den: 18-April-2014 kl. 10:11
Interessant tråd...!

Noget om Denon's AVR?

MVH
Claes


Skrevet af: reslfj
Skrevet den: 18-April-2014 kl. 12:16
Oprindeligt skrevet af dpny dpny skrev:

Oprindeligt skrevet af avemestr avemestr skrev:

Oprindeligt skrevet af Pallec Pallec skrev:

Der er ikke - og har aldrig været - noget som hedder fremtidssikret elektronik...

Helt enig.

Pointen med mit indlæg var egentligt også bare at understrege, at bare fordi der står "HDMI 2.0" på en receiver, så skal man ikke forvente at den er fremtidssikret.

 
I det hele taget er det ret vanskeligt at få øje på hvad man skal bruge HDMI 2.0 til hvis det ikke følges ad med HDCP 2.2. ...


Man kan ikke med nogen sikkerhed fremtidssikre,  men man kan undgå udstyr, som med stor sikkerhed er  'fortids-sikret'.

Det er udstyr,  hvor det allerede er bestemt eller helt overvejende sikkert, at alle vil følge en anden og/ eller nyere standard.

Dan man skiftede fra sort-hvid til farve, lykkedes det at udforme standarden således, at alle de gamle SH fjernsyn fortsat kunne anvendes. Ligeldes med FM stereo, der først kom i 1968,  men som også nu kan modtages af en FM-kun-mono radio.  
Her fik man ikke de nye fordel (farve eller stereo),  men udstyret kostede ikke ekstra.

Det er imidlertid langt fra altid teknisk eller økonomisk muligt, at understøtte den gamle og det nye samtidigt.  Her ville det jo være helt tåbeligt, at opgive fordelene ved det nye - HDCP 2.2 - blot fordi relativt få utålmodige  high-end købere skulle tilgodeses.

Så advarslen er, for mig at se,  meget god og nyttig.

Når der nævnes nye fjernsyn og levetiden, så bør man holde skarpt øje med HEVC.   Streaming tjenesterne og  internetleverandørene har så store problemer med, at  en-til-en forbindelser ' til alle' ikke kan rummes i det centrale internet (og i meget dårlige kundelinier).  Allerede nu kommer det mest sete indhold fra fremskudte streaming-servere, men et nedsat krav til båndbredde er meget ønskeligt. 

En faktor 2 nedsættelse i brugen af båndbredde vil  får HEVC til at blive brugt både til 4k/UHD, hvor det er et de fakto krav, og til alm HD, ja om muligt endda til SD streaming.

Men med Netflix og andres succes, vil det betyde, at MPEG4 chippene snarest udskiftes med HEVC (og MPEG2/4) chips  i alle nye fjernsyn. Når først chippen er på markedet pga udbredt brug af  streaming, så vil den naturligvis også kunne behandle modtagelse via kabel, satellit eller antennesignaler.

Der er med streaming kommet et nyt og stort pres på en udskiftning til HEVC komprimering, der er langt større end hvad vi så med  skiftet fra MPEG2 til MPEG4.
 
Lars   Smile

 
 




-------------
Send mindst én DR kanal HEVC kodet, så alle forstår at alt nyt skal kunne HEVC.


Skrevet af: dpny
Skrevet den: 18-April-2014 kl. 20:07
Enten misforstår du mig eller også misforstår jeg dig... ;-) Jeg synes i hvert fald ikke det ser ud til at du svarer på det der var min intention med mit indlæg. Pointen var netop at fremhæve og understrege det der allerede er antydet i tråden: At det er til meget lidt nytte at have HDMI 2.0 uden HDCP 2.2 hvis det bliver som forudset. - At 4k indhold bliver kodet med HDCP 2.2.
IMO kan man lige så godt vælge en HDMI 1.4 ( og acceptere at den næppe vil virke med 4k) som man kan vælge en HDMI 2.0 uden HDCP 2.2. Jeg er dermed helt enig i at advarslen er nyttig og på sin plads. Det er bestemt heller ikke første gang jeg ytrer min mening om HDMI.
 
EDIT: Det skal dog siges at der i HDMI 2.0 er visse nye funktioner som ikke findes i 1.4 og som kan være relavante hvis man vil have nye features, men uden HDCP 2.2 er der ikke noget der tyder på at HDMI 2.0 i sig selv er nok til at virke med kommercielt 4k indhold.
 
Jeg forstår ikke hvilke fordele du mener der er ved HDCP 2.2. I hvert fald ikke set fra et forbruger synspunkt. For mig at se er der -kun- ulemper. Ikke bare ved 2.2, men ved HDCP og alt andet content protection i det hele taget. Realitet er at mange (de fleste) af de recievere der er solgt de senere år, er blevet lovet at være kompatible med 4k. Det er de teknisk set også (med visse begrænsninger), men hvis 4k bliver kodet med HDCP 2.2 vil ingen 1.4 reciever kunne dekode signalet, selvom de teknisk set har båndbredde nok til at overføre signalet. Det vil med andre ord sikkert kun være hejmmelavet 4k de vil være kompatible med. Alt takket være Hollywoods stadigt mere restriktive krav til DRM. Nu ved jeg jo udmærket at man ikke kan fremtidssikre alt, men jeg ville edderbroderemig være gal i skralden hvis jeg sad med en 1 år gammel reciever, som på købstidspunktet blev lovet at være kompatibel, og som nu ikke er det alligevel, fordi nogle hystader i mellemtiden har fundet på en ny måde at kryptere signalerne. Alt samme udelukkende til ulempe for dem der rent faktisk betaler for indholdet. - Piratkopier, hvor kopibeskyttelsen normalt er fjernet, fanges ikke af HDCP. Jeg er sikker på at bagmændene til piratebay hilser den udvikling velkommen...


Skrevet af: azrael
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 01:13
Det som *jeg* godt kunne tænke mig at vide er hvor OP har fået alle sine informationer fra. Jeg har f.eks. set så godt som ingen konkrete specifikationer på de nye Sony receivere, som jo angiveligt iflg. OP ikke understøtter HDCP 2.2. Men blot fordi man på nuværende tidspunkt ikke kender specs betyder vel ikke, at denne funktionalitet ikke er der.

En helt anden ting er, at det ikke ville overraske mig hvis HDCP kan software-opgraderes ligesom f.eks. Sony lige har software-opgraderet flere af deres 2013 receivere til HDMI 2.0.

-------------
"This calls for a delicate blend of psychology and extreme violence" - Homer Simpson


Skrevet af: Stougaard
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 07:49
Jeg går ud fra at OP har undersøgt om man på et senere tidspunkt vil kunne opdatere recieverne rent software mæssigt.
Hvis ikke er det vel lidt forkert med denne skræmmekampagne. Nu når Sony kan opdatere til hdmi 2.0 burde det andet her jo også kunne ske.


Skrevet af: avemestr
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 09:03
Oprindeligt skrevet af azrael azrael skrev:

Det som *jeg* godt kunne tænke mig at vide er hvor OP har fået alle sine informationer fra. Jeg har f.eks. set så godt som ingen konkrete specifikationer på de nye Sony receivere, som jo angiveligt iflg. OP ikke understøtter HDCP 2.2. Men blot fordi man på nuværende tidspunkt ikke kender specs betyder vel ikke, at denne funktionalitet ikke er der.

En helt anden ting er, at det ikke ville overraske mig hvis HDCP kan software-opgraderes ligesom f.eks. Sony lige har software-opgraderet flere af deres 2013 receivere til HDMI 2.0.

Der er intet behov for sådan en anklagende tone. Den får det kun til at lyde som om, at du har personlige aktier - finansielt eller emotionelt - i Sony. Jeg HAR jo rent faktisk skrevet i indlægget, at hvis der er fejl eller tilføjelser, så opdaterer jeg gerne. 

Jeg har ikke aktier i nogen af selskaberne og jeg har faktisk også skrevet, at fraværet af HDCP2.2 ikke nødvendigvis betyder, at man ikke skal købe en 2014 model.

Oplysningerne stammer bl.a. herfra: http://digitalt.tv/avreceiver/

Specifikationerne er bredt tilgængelige. Andre har kigget nærmere på dem, f.eks: http://www.twice.com/articletype/news/sony-stresses-hi-res-audio-product-launches/110725 hvor der står:

Two of the four new AVRs also feature HDMI 2.0. The products, however, lack optional HDCP 2.2 copy protection.

Men hvis du smider en henvisning til en kilde, hvor der står de pågældende receivere har HDCP2.2 eller at de kan firmware-opgraderes til det på et senere tidspunkt, så opdaterer jeg gerne listen.

Som det ser ud nu, er der imidlertid ingen indikation på, at det skulle være tilfældet.




Skrevet af: avemestr
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 09:10
Oprindeligt skrevet af Stougaard Stougaard skrev:

Jeg går ud fra at OP har undersøgt om man på et senere tidspunkt vil kunne opdatere recieverne rent software mæssigt.
Hvis ikke er det vel lidt forkert med denne skræmmekampagne. Nu når Sony kan opdatere til hdmi 2.0 burde det andet her jo også kunne ske.

Der er ikke tale om en skræmmekampagne.

Jeg har på redelig vis fortalt hvad konsekvensen af manglende HDCP2.2 kan blive. Samtidigt har jeg gjort det klart, at det ikke nødvendigvis skal afholde en fra at købe en receiver i dag.

Men hvis du henviser til en kilde, hvor det fremgår at HDCP2.2 support kommer i en fremtidig firmware update, så opdaterer jeg selvfølgeligt listen. Jeg tvivler dog på, at man via en firmware update kan implementere HDCP2.2 i de billigere receivere.


Skrevet af: Stougaard
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 09:29
Oprindeligt skrevet af avemestr avemestr skrev:

Oprindeligt skrevet af Stougaard Stougaard skrev:

Jeg går ud fra at OP har undersøgt om man på et senere tidspunkt vil kunne opdatere recieverne rent software mæssigt.
Hvis ikke er det vel lidt forkert med denne skræmmekampagne. Nu når Sony kan opdatere til hdmi 2.0 burde det andet her jo også kunne ske.

Der er ikke tale om en skræmmekampagne.

Jeg har på redelig vis fortalt hvad konsekvensen af manglende HDCP2.2 kan blive. Samtidigt har jeg gjort det klart, at det ikke nødvendigvis skal afholde en fra at købe en receiver i dag.

Men hvis du henviser til en kilde, hvor det fremgår at HDCP2.2 support kommer i en fremtidig firmware update, så opdaterer jeg selvfølgeligt listen. Jeg tvivler dog på, at man via en firmware update kan implementere HDCP2.2 i de billigere receivere.

Jeg har ingen kilder men synes du som udgangspunkt er meget dømmende uden reelt at vide om det er muligt at software opdatere på et senere tidspunkt, jeg siger ikke det kommer, men at det kunne være en mulighed, hvis det kommer vil alt i denne tråd jo være forkert.

Så jeg synes det er rigtig fint du gør opmærksom på det, men inden det er slået helt fast synes jeg ikke det er passende at kalde dem forældede og advare mod at købe nyt.

Men intet er 100% fremtidssikret inden for elektronik og man kan altid vente på det næste !


Skrevet af: Flemming K. Jensen
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 09:50
Oprindeligt skrevet af avemestr avemestr skrev:

Problemet er kort sagt, at en receiver (AVR) godt kan sige, at den understøtter HDMI 2, at den kan lade 4K signaler slippe igennem (4K pass-through) og at den kan opskalere f.eks. 1080p indhold til 4K fjernsyn (4K upscaling). Men når den ikke understøtter HDCP 2.2 vil den formentligt IKKE kunne håndtere 4K indhold, da 4K kilder kommer til at kræve HDCP 2.2 understøttelse i receiveren!

Tusind tak! Tongue
Super information. Står og venter på de nye modeller fra Denon og regner med at købe en af top modellerne, som gerne skulle holde i mange år. Jeg syntes at jeg har læst på lektien om hvad jeg skal holde øje med, men denne var smuttet.

Hilsen
Flemming




Skrevet af: azrael
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 10:32
Oprindeligt skrevet af avemestr avemestr skrev:

Oprindeligt skrevet af azrael azrael skrev:

Det som *jeg* godt kunne tænke mig at vide er hvor OP har fået alle sine informationer fra. Jeg har f.eks. set så godt som ingen konkrete specifikationer på de nye Sony receivere, som jo angiveligt iflg. OP ikke understøtter HDCP 2.2. Men blot fordi man på nuværende tidspunkt ikke kender specs betyder vel ikke, at denne funktionalitet ikke er der.

En helt anden ting er, at det ikke ville overraske mig hvis HDCP kan software-opgraderes ligesom f.eks. Sony lige har software-opgraderet flere af deres 2013 receivere til HDMI 2.0.

Der er intet behov for sådan en anklagende tone. Den får det kun til at lyde som om, at du har personlige aktier - finansielt eller emotionelt - i Sony. Jeg HAR jo rent faktisk skrevet i indlægget, at hvis der er fejl eller tilføjelser, så opdaterer jeg gerne. 

Jeg har ikke aktier i nogen af selskaberne og jeg har faktisk også skrevet, at fraværet af HDCP2.2 ikke nødvendigvis betyder, at man ikke skal købe en 2014 model.

Oplysningerne stammer bl.a. herfra: http://digitalt.tv/avreceiver/

Specifikationerne er bredt tilgængelige. Andre har kigget nærmere på dem, f.eks: http://www.twice.com/articletype/news/sony-stresses-hi-res-audio-product-launches/110725 hvor der står:

Two of the four new AVRs also feature HDMI 2.0. The products, however, lack optional HDCP 2.2 copy protection.

Men hvis du smider en henvisning til en kilde, hvor der står de pågældende receivere har HDCP2.2 eller at de kan firmware-opgraderes til det på et senere tidspunkt, så opdaterer jeg gerne listen.

Som det ser ud nu, er der imidlertid ingen indikation på, at det skulle være tilfældet.



Det var nu ikke meningen at virke anklagende (hvilket jeg for øvrigt synes du klarer mindst lige så godt), men hvis du går tilbage til dit oprindelige indlæg, så udtaler du dig enddog meget skråsikker omkring manglen på HDCP 2.2.

Det jeg mest af alt efterspørger i denne sammenhæng er dokumentation. I den forbindelse vil jeg gerne takke for linket/artiklen fra twice.com, som jeg endnu ikke havde læst. Måske fordi jeg allerede har købt en STR-DN1040 på tilbud i El-Dværgen. Wink

Du burde for øvrigt lige rette Sony STR-DN105 til Sony STR-DN1050. Smile

-------------
"This calls for a delicate blend of psychology and extreme violence" - Homer Simpson


Skrevet af: avemestr
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 12:55
@Stougaard & azrael

Godt ord igen.


@azrael

At købe en model fra sidste år er i mine øjne en af de bedste ideer lige pt. Man kan få dem billigt, og de er ikke mere "forældede" end 2014 modellerne, sådan som HDCP2.2 understøttelsen ser ud lige nu. Jeg lurer selv stadigvæk på en 2013 vs 2014 model (fra Yamaha, hvor jeg ikke vil få HDCP2.2 understøttelse, uanset hvad jeg køber).

Jeg får opdateret det til 1050.


Skrevet af: Bruger udmeldt 43
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 13:08
avemestr@ Kan ikke se du gør noget galt ved at påpege mangler ved de nye 2.0 kompatible recivere. Man skal åbenbart ha en doktorgrad for ikke at brænde nallerne ved køb af nyt udstyr.


Skrevet af: wernermeyer
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 13:24
Problemet er manglen på kilder.


Skrevet af: avemestr
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 13:36
Oprindeligt skrevet af wernermeyer wernermeyer skrev:

Problemet er manglen på kilder.

Tjaeh. Sony har jo lanceret en 4K streamer kaldet FMPX1.

Bonusinfo: Den kræver, at modtageren af det den afspiller understøtter HDCP2.2. Som Sony har sagt:  http://community.sony.com/t5/4K-Ultra-HD-TV/Upgrade-to-2-0-HDMI-only-if-you/td-p/152453/page/3 - The new Sony FMP-X1 4K Ultra HD media player is the only device that provides native 4K feature films and TV programming to customers, and uses the latest industry standard HDCP 2.2 to deliver content securely.  

Bonusinfo 2: På http://community.sony.com/t5/4K-Ultra-HD-TV/FMP-X1-into-HDMI-2-0-HDCP-2-2-AMP/td-p/297840 -  Et andet sted har en Sony moderator sagt, at pga. dette skal dimsen sluttes direkte til TVet (med HDCP2.2 understøttelse).  


Antallet af 4K kilder er dog, som du siger, begrænset på nuværende tidspunkt, og som jeg skrev i det første indlæg, så er det ikke sikkert at manglen på HDCP2.2 kommer til at påvirke en de næste par år. Omvendt så ER det da trist at give mange penge for en AVR i dag, hvis 4K faktisk slår igennem hurtigere end vi regner med - især når der faktisk allerede eksisterer en 4K kilde som helt åbenlyst kræver HDCP2.2.


Skrevet af: Stougaard
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 13:58
Som et tillægsspørgsmål, hvordan ser det så ud med UHD fjernsyn, understøtter de hdcp 2.2 eller er der også problemer der?


Skrevet af: avemestr
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 14:03
Oprindeligt skrevet af Stougaard Stougaard skrev:

Som et tillægsspørgsmål, hvordan ser det så ud med UHD fjernsyn, understøtter de hdcp 2.2 eller er der også problemer der?

Folk der har købt Sony UHD fjernsyn indtil juli sidste år har oplevet problemer med denne Sony-afspiller:  http://www.avsforum.com/t/1467859/sony-4k-media-streamer-fmp-x1-699-coming-summer-2013#post_23485751 - http://www.avsforum.com/t/1467859/sony-4k-media-streamer-fmp-x1-699-coming-summer-2013#post_23485751

Ifølge brugeren der har talt med Sony: 

Evidently, at the 11th hour, Sony decided to change the HDCP employed in these players. This new version of HDCP is not - I repeat NOT - compatible with virtually *any* 4K television that Sony has sold to date. If you purchased a Sony 4K TV of any size at any time before, I don't know, the last 14 days or so, chances are you're affected.

The solution, per Sony: The entire HDMI board in the TV has to be changed before the media player will work. Of course, Sony will set this up for you. When the part is available. And when the technicians have time. Because, you know, they have to now change the HDMI boards on almost *every* 4K TV they've ever made.


At Sonys fjernsyn kræver fysisk udskiftning af HDMI-boardet for at understøtte HDCP2.2 lover ikke godt for at receiverne kan opgraderes med en simpel firmware-opdatering over nettet :( Håber virkeligt de kommer født med det. Sony virker til at pushe HDCP2.2 og det vil næsten være mærkeligt, at deres receivere ikke understøtter det.


Skrevet af: azrael
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 16:33
Jeg kom lige til at spekulere på i hvor vid grad receiverne egentlig behøver HDCP 2.2. I al fald dem med 4K/UHD passthrough. Kodeordet her er "passthrough", idet de vel blot skal række signalet ubehandlet videre til tv'et. Som jeg forestiller mig det (og det er givetvis forkert), så vil blot afspiller og modtager (i dette tilfælde tv'et) skulle understøtte HDCP 2.2.

-------------
"This calls for a delicate blend of psychology and extreme violence" - Homer Simpson


Skrevet af: avemestr
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 16:43
Otto J har tidligere skrevet følgende om passthrough, 4K og HDCP2.2:

Det er lige præcist dét der er problemstillingen med HDCP 2.2, hvis en receiver har 4K passthrough men ikke har HDCP 2.2, så vil en afspiller med HDCP 2.2 slet ikke sende noget signal afsted.


Jeg tror nok at det forholder sig således, fordi det signal der overføres via HDMI indeholder både lyd og billede. Receiveren skal således "skille" signalet ad og sende lyd til højttalere og billede videre til TV. Hvis signalet er krypteret med HDCP2.2 skal receiveren således kunne dekryptere det, for at kunne foretage denne splitning.

Men så igen: HDCP2.2 standarden siger vist, at afspilleren skal "spørge" om modtageren kan snakke krypteret inden den begynder at sende, og hvis den ikke får noget svar, så sender den ikke noget signal.


Skrevet af: dpny
Skrevet den: 25-April-2014 kl. 17:41
Oprindeligt skrevet af azrael azrael skrev:

Jeg kom lige til at spekulere på i hvor vid grad receiverne egentlig behøver HDCP 2.2. I al fald dem med 4K/UHD passthrough. Kodeordet her er "passthrough", idet de vel blot skal række signalet ubehandlet videre til tv'et. Som jeg forestiller mig det (og det er givetvis forkert), så vil blot afspiller og modtager (i dette tilfælde tv'et) skulle understøtte HDCP 2.2.

 
Det er overvejende sandsynligt at pass through ikke vil virke.  I HDMI kablet løber en datastrøm som er krypteret. Hvis ikke recieveren kan dekryptere denne datastrøm kan den ikke på nogen måde behandle den og dermed heller ikke afspille lyden. I praksis vil det derfor nok være sådan at afspillen via HDMI handshake "spørger" recieveren om hvad den kan dekode og retter ind efter det "svar" den modtager. Hvis ikke HDCP 2.2 er understøttet vil den derfor ikke sende 4k fordi HDCP 2.2 er obligatorisk i den sammenhæng. Havde afspilleren nu valgt at sende HDCP 2.2 krypteret 4k alligevel, ville det stadig ikke virke da recieveren under alle omstændigheder ikke kan dekode det. Så uanset hvordan man vender og drejer det, så vil det ikke virke hvis recieveren ikke understøtter HDCP 2.2.


Skrevet af: wernermeyer
Skrevet den: 26-April-2014 kl. 02:00
Oprindeligt skrevet af avemestr avemestr skrev:

Oprindeligt skrevet af wernermeyer wernermeyer skrev:

Problemet er manglen på kilder.

Tjaeh. Sony har jo lanceret en 4K streamer kaldet FMPX1.

Bonusinfo: Den kræver, at modtageren af det den afspiller understøtter HDCP2.2. Som Sony har sagt:  http://community.sony.com/t5/4K-Ultra-HD-TV/Upgrade-to-2-0-HDMI-only-if-you/td-p/152453/page/3 - The new Sony FMP-X1 4K Ultra HD media player is the only device that provides native 4K feature films and TV programming to customers, and uses the latest industry standard HDCP 2.2 to deliver content securely.  

Bonusinfo 2: På http://community.sony.com/t5/4K-Ultra-HD-TV/FMP-X1-into-HDMI-2-0-HDCP-2-2-AMP/td-p/297840 -  Et andet sted har en Sony moderator sagt, at pga. dette skal dimsen sluttes direkte til TVet (med HDCP2.2 understøttelse).  


Antallet af 4K kilder er dog, som du siger, begrænset på nuværende tidspunkt, og som jeg skrev i det første indlæg, så er det ikke sikkert at manglen på HDCP2.2 kommer til at påvirke en de næste par år. Omvendt så ER det da trist at give mange penge for en AVR i dag, hvis 4K faktisk slår igennem hurtigere end vi regner med - især når der faktisk allerede eksisterer en 4K kilde som helt åbenlyst kræver HDCP2.2.


Kan se du misforstod mig. Mente ikke manglen på kilder på den måde som du tænker. Mente bare at du ingen kilder har på dine informationer. Så lige nu ligner det bare rent gætværk :) Husk at smide kilder på, hvor du har dine informationer fra.


Skrevet af: dpny
Skrevet den: 26-April-2014 kl. 07:20
Hvad er det du ikke tror på eller vil have en kilde på? Jeg synes egentlig avemestr gør en hæderlig indsats for at informere om hvad der er op og ned i forhold til HDMI 2.0 og HDCP 2.2.
 
Vær opmærksom på at HDCP 2.2 ikke er obligatorisk i produkter med HDMI 2.0, så hvis HDCP 2.2 ikke er nævnt i specifikationerne ville jeg da gå stærkt ud fra at det er fordi det ikke er indeholdt i det pågældende produkt. Tager du f.eks Onkyos nye recievere så er HDCP 2.2 specifikt nævnt i specs til de større modeller, mens der ikke står noget ved de mindre. I teorien kunne det da godt være med alligevel, men mon ikke der er ønsketænkning.
 
http://www.eu.onkyo.com/en/products/tx-nr838-116900.html - http://www.eu.onkyo.com/en/products/tx-nr838-116900.html
 
http://www.eu.onkyo.com/en/products/tx-nr535-97585.html - http://www.eu.onkyo.com/en/products/tx-nr535-97585.html
 

Her er hvad Onkyo skriver om HDCP 2.2 i tx-nr838
 
"Supports HDCP 2.2 for 4K Streaming and TV
With Hollywood studios, satellite TV broadcasters, and
video streaming services moving to HDCP 2.2 for future
premium releases, it’s important that your A/V receiver can
handle this new copy protection standard. The TX-NR838 is
HDCP 2.2-compliant to handle the next generation of home
entertainment."



Skrevet af: TeddyM
Skrevet den: 02-Juni-2014 kl. 21:17
Jeg forstår vigtigheden af dokumentation, men der er tider hvor selv QA medarbejdere "kan huske de har læst noget om..." Hvis blot der står at følgende info er u-dokumenterbart, ser jeg ikke noget problem. Hellere en hypotese end slet ingen info.

Så tak for en god gennemgang.

Så hvis jeg forstår det korrekt så...:

Afspiller (HDCP 2.2) -> Reciever (HDCP 2.2) -> TV (HDCP 2.2) = ingen problemer alle er glade.
Afspiller (HDCP 2.2) -> Reciever (HDCP 2.1) -> TV (HDCP 2.2) = uha uha intet fungere.
Afspiller (HDCP 2.2) -> TV (HDCP 2.2) -> (non HDMI) Reciever (HDCP 2.1) = ingen problemer alle er glade.
Afspiller (HDCP 2.2) -> Reciever (HDCP 2.2) -> TV (HDCP 2.1) = afføring til halsen.
Afspiller (HDCP 2.2) -> TV (HDCP 2.1) -> Reciever (HDCP 2.2) = afføring til halsen.
Afspiller (HDCP 2.2) -> Reciever (HDCP 2.1) -> TV (HDCP 2.1) = afføring til halsen.

Er dette rigtigt forstået?

Grunden til jeg spørger, er fordi jeg står og skal anskaffe mig mig et nyt TV & receiver. Jeg ved nu hvor vigtigt det er, med HDCP 2.2 i receiveren takket være avemestr.

Men hvad med TV'et hvis det "kun" er 1080p vil jeg stadig kunne få fuld lyd (5.1, 7.2, 9.2 eller hvad source nu er), men reduceret billede (læs 1080p) selvom source er 4K.

TV'et jeg har tænkt mig at købe er Sonys 50W828. Jeg venter lidt tid med 4K, men jeg skal have det indenfor overskuelig fremtid.
Reciveren jeg har tænkt mig at købe er enten en Yamaha aventage 2014 model når de kommer eller en denon AVR-3100W / AVR-4100W når de kommer.

Gode råd modtages gerne. :)

/Teddy



-------------
Nobody is perfect.
I'm a nobody. :P


Skrevet af: Nagash
Skrevet den: 03-Juni-2014 kl. 01:37
Rigtig forstået.
Og hvis du har 1080p TV, så skulle din HDMI 2.0 forstærker kunne skallere ned til 1080p eller også kan din afspiller. Frit valg.

-------------
https://forum.recordere.dk/topic161144_post1622452.html#1622452" rel="nofollow - Min bio

http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=112448&title=nagash-stuebio-og-andet" rel="nofollow - Min GAMLE bio


Skrevet af: Kimbo
Skrevet den: 03-Juni-2014 kl. 07:56
Hvis man vælger at opdatere TV'et til 4K og samtidig køber en 4K afspiller (hvis de kommer), hvad så med lyden..? Vil man kunne køre:
Afspiller (HDMI 2,0) -> TV (HDMI 2,0) -> TV ARC ud -> Reciever (HDMI 1,4) eller går det galt..?


Skrevet af: vasen
Skrevet den: 18-August-2014 kl. 10:23
Her er lidt mere info hvorfor Denon og Yamaha IKKE understøtter HDCP 2.2:
http://digitalt.tv/derfor-har-denon-yamaha-med-flere-ikke-hdcp-2-2-receivere/ - http://digitalt.tv/derfor-har-denon-yamaha-med-flere-ikke-hdcp-2-2-receivere/
http://www.techradar.com/news/television/hdtv/everything-you-know-about-4k-ultra-hd-is-probably-wrong-thanks-to-hdcp-2-2-1256763 - http://www.techradar.com/news/television/hdtv/everything-you-know-about-4k-ultra-hd-is-probably-wrong-thanks-to-hdcp-2-2-1256763

Det forholder sig sådan at den chip som skal afkode 2.2 ikke er at finde i Yamaha's og Denon's receivere og det lader ikke til at de kan firmware opdateres. Så mit bud er at skal du have en receiver der har begge dele (2.2 OG Atmos understøttelse) ja så skal du enten købe en Onkyo nu eller vente til næste generation (hvilket jeg personligt vil gøre)


Skrevet af: cwk-dk
Skrevet den: 26-August-2014 kl. 14:07
Overvejer også lidt nyt TV og receiver.
Men er sagen ikke den at hvis man skal have et 4K TV nu med lidt indhold så er Netflix næsten den eneste mulighed. Hvis man nu antager at man køber et af de ny 4K TV med HDMI 2.0, HEVC og HDCP 2.2 (LG, Samsung etc.) så har de vel typisk et netstik og noget sofware så man får direkte Netflix i TV'et uden om alle andre bokse etc!?
Kan man så køre lyden fra TV'et gennem HDMI "ARC" over til en receiver uden at denne skal have HDCP 2.2?
TV'et afkoder vel HDCP 2.2 og fortæller at det er ok, og må så selv om hvad det gør med lyden (f.eks. sende det til en receiver). Eller afhænger det måske om lyden kommer til receiveren fra TV'ets HDMI eller måske en optisk udgang!?



Skrevet af: Sloppy
Skrevet den: 27-September-2014 kl. 12:54
Jeg overvejer lidt at købe en Pioneer SC-LX78, men kan ikke se i specifikationerne om den understøtter HDCP 2.2, kan faktisk ikke engang se hvilken hdmi version den har hvilket jeg syntes er lidt underligt.

Er der nogen der har erfaring med denne receiver

Link til specifikationerne:

http://www.pioneer.eu/eur/products/25/131/405/SC-LX78-S/page.html





Skrevet af: Jørgensen
Skrevet den: 28-September-2014 kl. 11:27
@Sloppy

Avforums.com skriver følgende om HDMi-versionen.

"All models use Pioneer's exclusive Class D amplifier platform and feature 4K/60p upscaling, HDMI 2.0, Hi-Res audio file playback, AirPlay, Apt-X enabled Bluetooth and Wi-Fi capability. A new subwoofer EQ is also included plus Atmos comes to higher end models (SC-LX88, SC-LX78 and SC-LX58) through a firmware update later this summer."

https://www.avforums.com/news/pioneer-announce-dolby-atmos-av-receivers.10462 - https://www.avforums.com/news/pioneer-announce-dolby-atmos-av-receivers.10462

Mvh. Jørgensen


Skrevet af: Jørgensen
Skrevet den: 28-September-2014 kl. 13:00
@Sloppy

I denne tyske tråd fremgår det, at bl.a. Pioneer SC-LX78 ikke får HDCP 2.2. Faktisk får ingen Pioneer receivere det i år, som det fremgår af det engelske udklip herunder.

http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html - http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html

Blandt andet er der et engelsk klip, som jeg gengiver herunder.

"Yep 17 pages... Alot of marketing speak in the front, however towards the back there is some good technical information....

Regarding HDCP 2.2, none of our AVR's support it this year. Pioneer (As well as Denon and Yamaha) opted for full bandwidth http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html#">HDMI 2.0 (18gbps) so that we can support 4:4:4 content as well as high dynamic range and expanded color gamut signals which require more that 10.2gbps. There currently is not a single chip solution that offers both 18gbps and HDCP 2.2. http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html#">Onkyo decided to go with HDCP 2.2 by using a different brand HDMI repeater, however there HDMI 2.0 solution only offers 10.2gbps of bandwidth (Same has HDMI 1.4).

Another reason was the lack of HDCP 2.2 source hardware. The only piece I am aware of is the Sony 4K server which also does additional checks to make sure it is connected to a Sony http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html#">TV in order to work.

Chris Walker
Pioneer Electronics"

Det får en af forumdeltagerne til at ytre, at hans aldrende Pioneer får lov at forblive et år mere, da han gerne vil have både HDMI 2.0 og HDCP 2.2 i samme enhed.

Mvh. Jørgensen


Skrevet af: dpny
Skrevet den: 28-September-2014 kl. 14:02
Oprindeligt skrevet af Jørgensen Jørgensen skrev:




...

Det får en af forumdeltagerne til at ytre, at hans aldrende Pioneer får lov at forblive et år mere, da han gerne vil have både HDMI 2.0 og HDCP 2.2 i samme enhed.

Mvh. Jørgensen

 
Hvilket nok er meget fornuftigt, da både de amerikanske og europæiske minimums-specifikationer for for UHD/4K kræver HDCP 2.2, for at man kan skilte med kompatibilitet. Der blev for nylig linket til specifikationerne ude på forsiden, hvis i gider lede efter det.


Skrevet af: Sloppy
Skrevet den: 28-September-2014 kl. 16:47
...


Skrevet af: Sloppy
Skrevet den: 28-September-2014 kl. 18:10
Oprindeligt skrevet af Jørgensen Jørgensen skrev:

@Sloppy

I denne tyske tråd fremgår det, at bl.a. Pioneer SC-LX78 ikke får HDCP 2.2. Faktisk får ingen Pioneer receivere det i år, som det fremgår af det engelske udklip herunder.

http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html - http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html

Blandt andet er der et engelsk klip, som jeg gengiver herunder.

"Yep 17 pages... Alot of marketing speak in the front, however towards the back there is some good technical information....

Regarding HDCP 2.2, none of our AVR's support it this year. Pioneer (As well as Denon and Yamaha) opted for full bandwidth http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html#">HDMI 2.0 (18gbps) so that we can support 4:4:4 content as well as high dynamic range and expanded color gamut signals which require more that 10.2gbps. There currently is not a single chip solution that offers both 18gbps and HDCP 2.2. http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html#">Onkyo decided to go with HDCP 2.2 by using a different brand HDMI repeater, however there HDMI 2.0 solution only offers 10.2gbps of bandwidth (Same has HDMI 1.4).

Another reason was the lack of HDCP 2.2 source hardware. The only piece I am aware of is the Sony 4K server which also does additional checks to make sure it is connected to a Sony http://www.hifi-forum.de/viewthread-273-2951.html#">TV in order to work.

Chris Walker
Pioneer Electronics"

Det får en af forumdeltagerne til at ytre, at hans aldrende Pioneer får lov at forblive et år mere, da han gerne vil have både HDMI 2.0 og HDCP 2.2 i samme enhed.

Mvh. Jørgensen
Tak for hjælpen Jørgensen 


Skrevet af: André S
Skrevet den: 28-September-2014 kl. 23:24
Har ikke læst alle indlæg men ville lige dele ind med at det nok mest fremtid sikret udstyr der ude når det kommer til HDMI så er det vel NAD's Master Serie M15hd2 samt den kommene M17.?
På grund af deres MDC opbygning.


Skrevet af: Interdictor
Skrevet den: 08-Oktober-2014 kl. 06:03
Skal til at skifte min ældre Onkyo PR-SC5507 ud med den nye PR-SC5530.
Det ser ud til at den understøtter HDCP 2.2?
Iflg den amerikanske Onkyo side.
http://www.onkyousa.com/Products/model.php?m=PR-SC5530&class=Preamplifier
Men ret mig gerne, hvis jeg tager fejl.



Print side | Luk vindue