Print side | Luk vindue

Erfaring med "kopi" patroner Canon ip4200

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: PC hardware & software
Forumbeskrivelse: Hardware & software, men ikke HTPC
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=13266
Udskrevet den: 25-Maj-2025 kl. 20:51


Emne: Erfaring med "kopi" patroner Canon ip4200
Skrevet af: MortenP
Emne: Erfaring med "kopi" patroner Canon ip4200
Skrevet den: 05-Juli-2006 kl. 15:36
Hej

Jeg har lige fået nyhedsbrev fra WESELLCD, og der sælger de et komplet sæt farvepatroner til Canon IP4200 printeren til 99 kr.. BILLIGT må man sige. .

Man skal blot selv skifte chippen der sidder derpå, men det skulle være relativt simpelt.

Er der nogle der har erfaringer med kopipatroner til denne printer? Jeg ved mange kører med det til IP4000.

Er der store farer ved det?

På forhånd tak

Mvh.
MortenP



Svar:
Skrevet af: laursen
Skrevet den: 05-Juli-2006 kl. 15:45
Hej Morten,

Jeg bruger selv KMP blæk til min IP4000 og det fungerer fortrinligt (har også prøvet de billigere fra Print More som jeg heller ikke havde problemer med, men følte mig bedre sikret med KMP's garanti).

Bemærk dog at der ingen chip er på IP-x000 serine af Canon printere (mig bekendt er x200 serien den første med chip), så det er vist kun x200 brugere der kan give dig erfaringer med at overføre chippen.

Se evt. tråden http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=4346&PN=0&TPN=7 - Blækpatroner til Canon IP4000 med flere erfaringer, hvor bl.a. blæk til IP4200 er debatteret fra side 7 og frem.

/Lars



Print side | Luk vindue