Print side | Luk vindue

Update: Hvor hurtigt virker "Bland selv"

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Modtagelse og distribution
Forumnavn: Kabel-TV
Forumbeskrivelse: TV, radio mv. via kabel (typisk DVB-C)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=134939
Udskrevet den: 21-Februar-2025 kl. 17:07


Emne: Update: Hvor hurtigt virker "Bland selv"
Skrevet af: Skywalker
Emne: Update: Hvor hurtigt virker "Bland selv"
Skrevet den: 18-September-2014 kl. 17:04
Jeg har lige bestilt "Bland selv" fra YouSee. Og i går modtog jeg kort til dette, og prøvede med det samme at sætte det i et cam, og så i tv'et. Jeg foretog derefter en søgning med netværks id 111.
Men jeg kunne ikke se de "Bland selv" kanaler jeg havde valgt på deres hjemmeside. De var der; men stadig krypterede. Ermm
Så er det jeg tænker: skal YouSee først sætte nyt skillefilter op, eller plejer det først at virke den 1. i næstkommende måned, eller er det mig som gør noget forkert.

Venlig hilsen
Troels



Svar:
Skrevet af: Ning
Skrevet den: 18-September-2014 kl. 19:16
Tror ikke det virker før til den 1. oktober

-------------
Ning


Skrevet af: jbl
Skrevet den: 18-September-2014 kl. 19:34
Mit virkede inden for en halv time. Skiftede fra Mellempakken til Mellempakken m. Bland-selv (dvs. ikke noget skift op eller ned i pakke). Havde i forvejen Yousee Plus boks og kort, så der skulle heller ikke noget udstyr til. Et par klik på hjemmesiden og lidt efter virkede det.


Skrevet af: Skywalker
Skrevet den: 18-September-2014 kl. 21:06
#jbl
Jeg er også skiftet fra mellempakke til mellempakke m/bland-selv. Men som nævnt så bruger jeg kort-->cam-->tv.
Skulle du også indlæse på ny med nyt netværks id ?


Skrevet af: Skywalker
Skrevet den: 18-September-2014 kl. 21:23
Update Thumbs Up

Jeg fik lige den "geniale" idé at skifte kategori til "betalings-tv", og så virkede skidtet. Nu er der hul igennem, endda også kanaler jeg ikke abonnerer på; men det er jo nok tidsbegrænset lokkemad.

Go' aften
Troels



Print side | Luk vindue