Print side | Luk vindue

Tordenfluer bag glasset. Hjælp

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: TV
Forumbeskrivelse: Fladskærme, billedrør og projections-tv
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=13496
Udskrevet den: 21-Februar-2025 kl. 19:59


Emne: Tordenfluer bag glasset. Hjælp
Skrevet af: smiletime
Emne: Tordenfluer bag glasset. Hjælp
Skrevet den: 16-Juli-2006 kl. 21:59
Jeg sidder her med min elskede LaCie 321 grafiker fladskærm og der strømmer med tordenfluer bag glasset. De er kravlet derind på en eller anden måde, og der kommer flere og flere. De kravler tit udenfor panelet og ind igen, og det er middelstalt irreterende og træls  

Nogen foreslag?



Svar:
Skrevet af: Naiera
Skrevet den: 16-Juli-2006 kl. 23:24
Jeg sidder pt. ved en lidt ældre LCD skærm med en død tordenflue inde bag det hersens bløde "glas"! Det ligner pixelfejl, men det er det altså ikke. Jeg bruger denne allerede "skadede" skærm for tiden, da min nyere HP (med DVI, mmm) også får disse små sataner ind bag skærmen. Det er pænt irriterende at skulle sidde med en inferiør skærm, når jeg har fri fra uni i længere tid.

Jeg troede ærligt talt, at den gamle skærm var den eneste der var så åndssvagt lavet, men HP kan altså heller ikke se sig fri for at være lidt åndede.

Beklager at jeg ikke kunne komme med nogle forslag, for jeg ved virkelig ikke hvad der er at gøre, men i det mindste er du ikke den eneste i verden med dette problem, hvilket jeg indtil nu var lige ved at tro, at jeg var


Skrevet af: kim.t
Skrevet den: 19-Juli-2006 kl. 08:15
Jeg købte for næsten 3 år siden en Acer LCD hvor jeg efter et par måneder fik samme problem. Jeg fik skærmen byttet.



Print side | Luk vindue