Print side | Luk vindue

IOS : Sync af data om natten - dataforbrug

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Apple udstyr
Forumbeskrivelse: Apple grej baseret på iOS som iPhones, iPads og iPod Touch
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=136648
Udskrevet den: 03-Maj-2025 kl. 22:21


Emne: IOS : Sync af data om natten - dataforbrug
Skrevet af: kim.t
Emne: IOS : Sync af data om natten - dataforbrug
Skrevet den: 01-December-2014 kl. 10:27
Min datter har et taletidskort hos YouSee med tilknyttet datatrappe hvor det koster 25,- pr. Gb data til hendes iPhone 5c. Jeg oplever til tider at hendes dataforbrug stiger. Det er som om telefonen til tider ligger og sync'er data på bestemte tidspunkter af døgnet (kan ses på specifikationen af hendes forbrug). Der ligger typisk 1 eller flere datapakker på ca. 90Mb omkring kl. 00:04 om natten. Ikke hver nat. 
Wifi er tændt på det tidspunkt, men jeg mistænker at telefonen lukker ned for wifi for at spare strøm når den ikke bruges.
I november røg hendes forbrug som normalt ligger lige under 1Gb op på 3,75Gb. Konens iPhone 5s har ikke dette problem, men man kan vel heller ikke sammenlige konens for bruge med en teenagers Confused
I IOS8 kan man jo under Indstillinger->Mobil se hvad det er der bruger data, men umiddelbart synes jeg ikke at kunne fange synderen.



-------------



Svar:
Skrevet af: Mufti
Skrevet den: 01-December-2014 kl. 10:38
Det er da for dyrt med taletid.

Skift til en pakke med inkluderet data.

Mine piger ligger deres telefon i stuen inden de går i seng. Og de bipper lystigt til lang over midnat. Og vi snakker 11 og 13 år.

Tror det er brugeren og ikke telefonen det er galt med.


Skrevet af: kim.t
Skrevet den: 01-December-2014 kl. 10:45
Nej det er faktisk ikke for dyrt med taletid når regningen generelt ligger på omkring 40,- pr. måned (25,- for den første Gb data, ca. kr. 15,- for tele+SMS).
Og i dette tilfælde mener jeg det er telefonen der ligger og sync'er da tidspunktet stort set er det samme, og datapakkerne også alle lige på omkring 89Mb.
Generelt undre det mig hvor mange datapakker der ligge på dette tal spredt rundt omkring. Men for det meste koncentreret omkring midnat.


-------------


Skrevet af: bleed_blue
Skrevet den: 01-December-2014 kl. 10:46
Men en iPhone skal da ikke deaktivere wifi. Er der ordentlig wifi dækning i denne del af hytten? Hvis ikke, kunne det være, at telefonerne går over på GSM og opdaterer/sync'er data.


Skrevet af: KlausDM
Skrevet den: 01-December-2014 kl. 10:53
Oprindeligt skrevet af kim.t kim.t skrev:

Min datter har et taletidskort hos YouSee med tilknyttet datatrappe hvor det koster 25,- pr. Gb data til hendes iPhone 5c. Jeg oplever til tider at hendes dataforbrug stiger. Det er som om telefonen til tider ligger og sync'er data på bestemte tidspunkter af døgnet (kan ses på specifikationen af hendes forbrug).


Hjælper dette:

http://www.cnet.com/how-to/prevent-icloud-documents-data-from-using-your-data-plan/ - http://www.cnet.com/how-to/prevent-icloud-documents-data-from-using-your-data-plan/

Klaus


-------------
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk" rel="nofollow - http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk" rel="nofollow - http://moppe.dk


Skrevet af: Beanie
Skrevet den: 01-December-2014 kl. 11:08
Du må ikke regne med at tidspunket er retningsvisende. Det er mere en opgørelse af forbrug i løbet af døgnet. Evt. delt ind i periode af 6 timer ell. 

Jeg har brugt mange timer på at studere fænomenet for år tilbage.




Skrevet af: kim.t
Skrevet den: 01-December-2014 kl. 11:13
Oprindeligt skrevet af bleed_blue bleed_blue skrev:

Men en iPhone skal da ikke deaktivere wifi. Er der ordentlig wifi dækning i denne del af hytten? Hvis ikke, kunne det være, at telefonerne går over på GSM og opdaterer/sync'er data.
Jeg har router + AP, så det er fin dækning i hele huset. Mener at have læst at når telefonen ikke bruges i en periode vil wifi blive slået fra for at spare strøm. Specielt hvis den ikke er tilsluttet oplader.

Oprindeligt skrevet af Beanie Beanie skrev:

Du må ikke regne med at tidspunket er retningsvisende. Det er mere en opgørelse af forbrug i løbet af døgnet. Evt. delt ind i periode af 6 timer ell. 
Jeg har brugt mange timer på at studere fænomenet for år tilbage.
Kan godt være det er her at problemet er. At selskabet bare samler forbruget i pakker, og evt. på bestemte tider af døgnet


-------------



Print side | Luk vindue