Print side | Luk vindue

Lyd og billede til stue

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Surround
Forumbeskrivelse: Lyd til hjemmebiografen mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=136712
Udskrevet den: 25-Februar-2025 kl. 17:38


Emne: Lyd og billede til stue
Skrevet af: Steve Jones
Emne: Lyd og billede til stue
Skrevet den: 03-December-2014 kl. 16:13
Jeg kunne godt tænke mig at komme igang med noget lyd igen. jeg har været uden lyd og billede et par år og nu mener jeg tiden er inde til at få gang i det igen.

Jeg har fra min tidligere opsætning følgende:

* Twisted pear audio DAC
* 2 stk. stereo effektforstærkere
* En surround sound processor med de nyere lydformater og HDMI 
* PS3
* Core i7 4770k PC, hvor jeg har alle mine BD film som mkv

Jeg vil gerne ud og få et godt billede via et tv og en god lyd fra nogle højttalere som giver god value for money.

Jeg har et budget på 60k excl. kabler til lyd og billede. Jeg ønsker ikke 4K tv og er ret ligeglad med smarttv-delen. 

Hvad vil i anbefale? - brugt udstyr kan godt komme på tale sålænge det er til at finde noget som ikke er synderridset eller lign. Samme med tv. Jeg har tidligere haft Pioneer LX5090 så jeg er forvandt med et godt billede fra før.

Glæder mig til at se nogle bud!

PS: om det er surround eller stereo er ikke så vigtigt. Vil hellere end gerne bare starte ud med noget godt stereo end noget halvgodt surround.

Jeg har tidligere haft KEF 5005.2 og gik senere ned til en stereoopsætning (XTZ 99.26 mk1).



Print side | Luk vindue