Print side | Luk vindue

Hvorfor DVD med HDMI?!?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: Teknik & Teori
Forumbeskrivelse: Generel teknik og teori.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=13984
Udskrevet den: 17-Februar-2025 kl. 10:40


Emne: Hvorfor DVD med HDMI?!?
Skrevet af: ZkiiFreak
Emne: Hvorfor DVD med HDMI?!?
Skrevet den: 04-August-2006 kl. 12:28
Hej kloge Åger 

Jeg har et spørgsmål ang. HDMI på DVD afspillere.
Hvorfor er det smart med en HDMI udgang? Jeg mener, ingen kæde er stærkere end det svageste led, og selvom den opskalerer billedet til velsagtens 720p, hvad er det fede ved det? Har liidt svært ved at se det, når nu en DVD mig bekendt svarer til 576p. (Her refererer jeg til, at de fleste her i forummet snakker meget om DVD-afspillere/optagere med HDMI). Et component signal kan vel gøre det ud for samme kvalitet, dog uden lyden...


Nogen der kan gøre mig en smule klogere på ovenstående?

/Martin



Svar:
Skrevet af: ZkiiFreak
Skrevet den: 04-August-2006 kl. 12:28
indlæg slettet


Skrevet af: fltk
Skrevet den: 04-August-2006 kl. 12:31

Det smarte ved HDMI forbindelsen er for mig ikke opskaleringen, men derimod den tabsfri overførsel af signalet, da det sker digitalt.

Flemming



Skrevet af: bibihest
Skrevet den: 04-August-2006 kl. 12:32

Det smarte ved HDMI udgangen er at signalet ikke først skal konverteres til analogt i DVD afspilleren, sendes til TV'et og så laves til digitalt igen. Ligemeget hvor godt udstyr man har vil der være en eller anden form for tab i sådan et billede.

Om det kan betale sig at lade DVD afspilleren opskallere eller lade tv'et ordne det afhænger af hvad du har. Har du et dårligt/billigt tv og en proff. DVD afspiller, så vil dvd'en nok klare det bedre end TV'et.

Hvis man har en DVD der kan opskallere kan man jo bare prøve og så se hvad man synes er bedst. Kan man ikke se forskel, så lad tv'et gøre det.



Skrevet af: ZkiiFreak
Skrevet den: 04-August-2006 kl. 12:55
OK. Derfor  Så blev jeg lidt klogere!

Vil så lige høre: kan I se en mærkbar forskel på billedet over HDMI i forhold til eks. Component?

/M


Skrevet af: Naiera
Skrevet den: 04-August-2006 kl. 16:14
Jeg har desværre endnu tilgode at se en DVD-afspiller forbundet med HDMI, men jeg er ikke i tvivl om, at nogen vil kunne se en forskel, og andre vil ikke. Men der er ikke nogen tvivl om, at HDMI er optimalt, eftersom man jo, som nævnt, undgår digital -> analog-konverteringen. For ikke at nævne opskaleringen, som skulle gøre det hele lidt pænere, hvis man altså har en ordentlig opskalerende afspiller. Med f-eks. en Lux0r, eller hvad man nu kan købe i Aldi, vil der nok ikke være nogen fantastisk forskel fra 576i til 720p eller 1080i, men hvis man nu smider penge efter en Oppo 971, så skulle der meget gerne være en temmelig synlig forskel.

En DVD har i øvrigt oftest lagret materialet i 576i (og 480i med NTSC), ikke nødvendigvis progressiv. Så når du ser en forbedring fra i til p, ja, så er det altså også en falsk forbedring

Men har du det rigtige display, den rigtige afspiller og har du indstillet det hele ordentligt, så vil opskalering hjælpe. Det er et faktum. Kan man ikke se det, er man enten ligeglad eller lidt blind


Skrevet af: Hother
Skrevet den: 04-August-2006 kl. 18:28
Helt enig med Naiera - og der forskel på om man f.eks. kører signalet over RGB og HDMI, altså til sidstnævntes fordel. (iflg. mine øjne altså)



Print side | Luk vindue