Print side | Luk vindue

Acer eller Sharp?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: TV
Forumbeskrivelse: Fladskærme, billedrør og projections-tv
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=14148
Udskrevet den: 23-Februar-2025 kl. 12:14


Emne: Acer eller Sharp?
Skrevet af: pkk888
Emne: Acer eller Sharp?
Skrevet den: 11-August-2006 kl. 11:16

Hejsa

Jeg skal som alle andre ud og have et nyt fladt fjernsyn. I den forbindelse har jeg shoppet lidt rundt og kigget. Lige nu hælder til et Sharp Aquos LC-37GA9E på 37" eller dette Acer Media Gateway AT3705-MGW som også er 37".

Er der nogen der har erfaringen med nogle af disse modeller? Jeg har selv et par 19" fladskærme fra Acer til min puter, men det er vel ingen garanti for at deres fjernsyn er gode? Acer har også en "r*vfuld" af indgange, hvilket jeg betragter som et plus.

Al input modtages gerne.



-------------
Med venlig hilsen
Jacob Jensen



Svar:
Skrevet af: neist
Skrevet den: 13-August-2006 kl. 20:46

Hej

Kender ikke Acer, men har lige købt Sharp Aquos 32GD8E (med DVB-T).
Det er et flot TV og billedet står OK via DVB-T.
Vil lige nævne at jeg først havede købt et Sony KDL-3220S10, imidlertid var lyden ikke noget at skrive om, der er Sharp overlegen i forhold, ihvertfald som ud af "kassen oplevelse", hvorfor Sony`en måtte retur. Ingen fladskærme kan gengive særlig dybe
toner uden eksterne højttalere, men, men, syntes det er meget vigtigt at stemmer gengives naturligt uden for meget farvning og kabinet resonans.
Ellers mener jeg specifikationerne ligner meget hindanden.
 

Sharp koster ca 10000kr mod Sony`s 13700kr, jeg sidder med fornemmelsen af at have fået meget for pengene med Sharp, begge er med DVB-T tuner.Smile



Skrevet af: azrael
Skrevet den: 13-August-2006 kl. 23:17
Philips bruger i deres high-end LCD-tv paneler fra Sharp. Interessant oplysning, når man tænker på, at de har et joint venture med LG mht. panelproduktion. :)

-------------
"This calls for a delicate blend of psychology and extreme violence" - Homer Simpson



Print side | Luk vindue