TheRealBamse skrev:
Hej alle,
Jeg søger hjælp vedr. "fineren" (eller hvad man kalder det) på min Focal 726V højtaler, som her i sommervarmen har sluppet den underliggende MDF-plade. (se vedhæftede billede)
Højtaleren er ca. 3,5 år gammel og derfor udenfor alt form for reklamationsret eller garanti. Den er købt ved Hifi-Freaks oprindeligt. De er forsøgt kontaktet - uden jeg dog har fået svar endnu. (Ved jo Hifi-Freaks har noget værksted for nogle mærker)
Jeg har også talt med Focal via Facebook som henviste mig til Terton Audio som er Home Audio Distributor i Danmark nu. De mener at kontaktlim og pres ville være den bedste løsning - det har jeg måske ikke 100% mod på selv at gå i gang med.
Mit spørgsmål er nu: Er der nogle der selv har prøvet dette og har nogle råd? Eller er der en som kender én person eller et firma som laver denne slags reparationer?
(Jeg har selv søgt på Google - uden videre held)
På forhånd tak  |
Og de har ret. Finer bliver altid lagt på med kontaktlim. Fyld hulrummet ud med kontaktlim pres sammen så der kommer kontaktlim på begge flader. Derefter lader du det tørre i 10-15 minutter og presser det derefter sammen under tryk og lader det tørre i 24 timer. Overskydende kontaktlim fjernes før det når at tørre.
Men er du sikker på at det er finer, det kunne godt ligne en vinylbelægning og den kan man ikke fæste med kontaktlim for vinylen vil smelte
------------- Jesper
Jvc N5B, Elite Screens 120" Cinegrey 5D, Marantz SR7013, Dynaudio Evoke10 og X28C i 5.1.4
|