Print side | Luk vindue

Splitte optisk lydsignal?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Surround
Forumbeskrivelse: Lyd til hjemmebiografen mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=142452
Udskrevet den: 24-Februar-2025 kl. 08:53


Emne: Splitte optisk lydsignal?
Skrevet af: jonas47
Emne: Splitte optisk lydsignal?
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 11:32
Efter mit HDMI-board er blevet defekt ser jeg mig nødsaget til at bruge optisk tilslutning, men har 3 enheder (ps4, Appletv og tv) der skal tilsluttes forstærkeren, som kun har 2 optisk IN! Jeg ville derfor høre om det er en holdbar/mulig løsning at bruge en splitter og dermed koble 2 enheder på 1 indgang? Tænkte på denne:

https://m.av-cables.dk/3262-optisk-splitter/1025-high-quality-optisk-2-vejs-splitter-toslink/



Svar:
Skrevet af: Bruger udmeldt 43
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 11:34
Der vel også to coax ind?


Skrevet af: JørgenT
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 12:34
Oprindeligt skrevet af jonas47 jonas47 skrev:

Efter mit HDMI-board er blevet defekt ser jeg mig nødsaget til at bruge optisk tilslutning, men har 3 enheder (ps4, Appletv og tv) der skal tilsluttes forstærkeren, som kun har 2 optisk IN! Jeg ville derfor høre om det er en holdbar/mulig løsning at bruge en splitter og dermed koble 2 enheder på 1 indgang? Tænkte på denne:

http://m.av-cables.dk/3262-optisk-splitter/1025-high-quality-optisk-2-vejs-splitter-toslink/ - https://m.av-cables.dk/3262-optisk-splitter/1025-high-quality-optisk-2-vejs-splitter-toslink/
De to enheder på splitter/samler må ikke være tændt samtidig, da lyset blandes. Wink 
Så ATV og TV må ikke samles, da jeg formoder ATV bruges til at se indhold på TV. Smile

Ide med at bruge coax - ATV og TV har normalt ikke coax out, PS4 ved jeg ikke om der er coax udgang på?

Ellers kunne en mekanisk eller elektrisk optisk switch fra denne gruppe være mulighed:
http://www.av-cables.dk/optisk-switch/ - https://www.av-cables.dk/optisk-switch/

Alternativ er optisk -> coax converter på en enhed:
http://www.av-cables.dk/optisk-converter/optisk-digital-til-coaxial-digital-converter.html - https://www.av-cables.dk/optisk-converter/optisk-digital-til-coaxial-digital-converter.html

Mvh. JørgenT


Skrevet af: jonas47
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 12:51
Havde ikke tænkt på omkonvetering til coax! Forringer dette lyden? Alle enheder har kun optisk og bruges alle på tv


Skrevet af: jonas47
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 12:56
Hvis det eneste problem ved optisk-splitter at de ikke må være tændt samtidig, kan jeg vel bare bruge den til ATV og PS4? Benytter jo aldrig dem samtidig. Nu siger du at lyset bliver blandet såfremt de begge er tændt, men er det noget det kan skade enhederne eller medfører det blot der ikke er noget lyd hvis begge kommer til at være tændt?


Skrevet af: JørgenT
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 13:41
Det skader ikke, vil bare ikke virke hvis begge er tændt, så der kommer optisk signal ud.
Jeg er lidt i tvivl om ATV rent faktisk slukker for optisk out, når den går i Off/standby?
Så prøv at kigge i kabelende fra ATV når den er i standby. Hvis der er rødt lys, vil det ikke virke.


Skrevet af: jonas47
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 13:43
Modtaget. Mange tak for hjælpen


Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 14:03

Der findes jo omskiftere til netop det ønskede brug.

-------------
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E


Skrevet af: JørgenT
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 16:08
Oprindeligt skrevet af Radiomanden Radiomanden skrev:


Der findes jo omskiftere til netop det ønskede brug.
Som så skal betjenes på den ene eller anden måde.

Har lige tjekket min ATV3, den slukker optisk ud når den sættes på "vågeblus". 
Så hvis PS4 også slukker vil det virke automatisk med optisk splitter/samler.  Wink


Skrevet af: jonas47
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 21:08
Så kommer næste spg.: hvordan konfigurere jeg ATV til at levere lyden via optisk? Indtil nu har den været tilsluttet med både billede og lyd gennem hdmi. Når jeg sætter optisk til ATV og forbinder til receiver kommer der ikke lyd ud (lånte indgangen fra PS4, som spiller surround uden problemer). Den eneste måde jeg kan få lyd fra ATV er ved at slå receiver om på lyden fra tv, som også er forbundet med optisk kabel. Det virker som om lyden dermed stadig kører fra ATV op i tv'et via hdmi og derfra ud til receiver via det optiske kabel ml tv og receiver. Det resulterer i at der kun er stereolyd fra ATV ved afspilningen af film 😞


Skrevet af: JørgenT
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 21:39
Kommer der rødt lys ud af optisk kabel fra ATV?

Under Indstillinger - > Lyd & video er der et par menu punkter: Dolby Digital og Lyd ud, har du prøvet at ændre på dem?


Skrevet af: jonas47
Skrevet den: 30-September-2015 kl. 22:42
Ja, det hele virker faktisk hvis jeg kobler det til hdmi 1 i stedet for 2 med andet kabel. Kan se hdmi 2 hedder HDMI2/DVI? Har det nogen betydning eller er det nok kablet der er defekt?


Skrevet af: jonas47
Skrevet den: 01-Oktober-2015 kl. 15:54
Skiftede til hdmi 3 og stadig ingen lyd... Helt sikkert defekt kabel



Print side | Luk vindue