Print side | Luk vindue

Lægge Dali højtalere ned

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Surround
Forumbeskrivelse: Lyd til hjemmebiografen mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=145987
Udskrevet den: 22-Februar-2025 kl. 21:09


Emne: Lægge Dali højtalere ned
Skrevet af: Avenue
Emne: Lægge Dali højtalere ned
Skrevet den: 30-Marts-2016 kl. 22:18
Hej

Jeg har et par Dali Mentor Menuet højtalere, som jeg vil gerne gemme væk inde i skabet. Må de gerne ligge ned i stedet for at stå op?



Svar:
Skrevet af: KlausDM
Skrevet den: 30-Marts-2016 kl. 22:33
Ja, ligge ned er intet problem, men at gemme dem inde i skabet gør dem ingen godt. Husk at der er en basport bagud.

Klaus


-------------
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk" rel="nofollow - http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk" rel="nofollow - http://moppe.dk


Skrevet af: Avenue
Skrevet den: 30-Marts-2016 kl. 23:08
Jeg har en seperat dali bas, som står op gulvet. Hvad mener du med at gemme dem væk gør dem ikke godt?


Skrevet af: KlausDM
Skrevet den: 30-Marts-2016 kl. 23:09
Den bas som de forsøger at sende bagud, ender inde i skabet. Spredningen af diskanten vil blive ændret ved at ligge dem ned, men lægger du dem ind i et skab, bliver det helt anderledes.

Det næste er ved at de ikke længere er i ørehøjde?


Klaus


-------------
Min modelbane, http://modelbaneeuropa.dk" rel="nofollow - http://modelbaneeuropa.dk
Min hjemmeside, http://moppe.dk" rel="nofollow - http://moppe.dk


Skrevet af: HenrikStevn
Skrevet den: 31-Marts-2016 kl. 07:56
Udover at det som KlausDM nævner er en skidt ide at putte højttalere med bagudvendte porte ind i et skab, så er det også en dårlig ide at lægge højttalere ned, hvis ikke de er beregnet til det.

Her er en lang beskrivelse af hvorfor:
http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=89614" rel="nofollow - http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=89614

Det korte af det lange er at det gør "sweet spot" meget mindre, udvander stereobilledet og kan give ujævn frekvensgang.

Og hvis diskanterne på de højttalere man bruger har en waveguide, så skal den vende rigtigt for at give den rigtige spredning af lyden i rummet.


Skrevet af: Avenue
Skrevet den: 31-Marts-2016 kl. 09:12
Tak :)



Print side | Luk vindue