Print side | Luk vindue

Placering af atmos loftshøjttalere

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Surround
Forumbeskrivelse: Lyd til hjemmebiografen mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=148703
Udskrevet den: 19-Februar-2025 kl. 06:33


Emne: Placering af atmos loftshøjttalere
Skrevet af: slasker
Emne: Placering af atmos loftshøjttalere
Skrevet den: 23-Oktober-2016 kl. 14:03
I forbindelse med, at jeg alligevel skal have lavet elektrikerarbejde i stuen, har fruen indvilget i, at vi får sat loftshøjttalere op til at supplere vores 5.1 :-)

Dolby atmos guiden anbefaler, at man installerer baghøjttalerne bag lyttepositionen - men det kniber det jo lidt med i en almindelig stue...
Vi har trukket sofaen lidt ud, så primær lytteposition er ca 60 cm fra bagvæggen. Anbefalingen til loftshøjttalerne (Dynaudio IC17) er, at de gerne skal være minimum 50 cm fra hjørner. Her er jeg så i tvivl om det er fra midten, eller fra periferien af højttaleren.

Jeg vil placere loftshøjtallerne til at flugte de to forreste, men hvor langt tæt på hjørnet væg/loft vil det være hensigtsmæssigt at installere loftshøjttalerne? Vedhæftet en skitse af stuen. Tegningen er ikke målfast. Stuen er 10,5 x 5,5 meter.
loftshøjttalere



Svar:
Skrevet af: Bruger udmeldt 35
Skrevet den: 23-Oktober-2016 kl. 20:08
Dine surroundhøjttaler er ikke baghøjttalere, det er sidehøjttalere, de skal sidde mellem 90-110 grader ud fra lyttepositionen.
De skal først bag når vi snakker 7.1 setup.


Skrevet af: slasker
Skrevet den: 23-Oktober-2016 kl. 20:32
Surroundhøjttalerne sidder så langt tilbage de kan, i forhold til de forhold jeg har i stuen og hvor de stadig skal sidde lidt væk fra hjørnet.
Det er tæt på de 90 grader, så det er OK i forhold til hvad Dolby anbefaler.
http://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/5-1-2-setups.html" rel="nofollow - http://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/5-1-2-setups.html
Mht baghøjttalere var det top rear jeg mente.


Skrevet af: Bruger udmeldt 35
Skrevet den: 23-Oktober-2016 kl. 21:16
Så er jeg med

Jeg ved ikke noget specifikt omkring dine højttalere, men ved at jeg har ca samme afstand til bagvæggen som dig, og mit Atmos setup fungere fantastisk.


Skrevet af: slasker
Skrevet den: 26-Oktober-2016 kl. 22:24
Tak for tilbudet. Det er et imponerende setup du har dig... 
Jeg får nok svært ved at overtale fruen til at sætte lyddæmpere op... Jeg har fået et forslag om at prøve mig frem og lytte inden jeg borer højttalerne i loftet :-). Det vil jeg prøve og se hvad bringer ;-).




Print side | Luk vindue