Print side | Luk vindue

Splitte hdmi

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Surround
Forumbeskrivelse: Lyd til hjemmebiografen mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=150605
Udskrevet den: 11-Februar-2025 kl. 15:38


Emne: Splitte hdmi
Skrevet af: hsj
Emne: Splitte hdmi
Skrevet den: 08-Marts-2017 kl. 10:41
Hej,
 
Jeg er blevet den lykkelige ejer af lg oled55c6. Nu begynder alle de andre udfordringer med mit setup.
Jeg vil købe en shield tv for at kunne afspille lidt 4k. Men jeg har en Nad t757, som jo ikke understøtter 4k, og må nok hellere vente med at opgradere.

Derfor var min plan at købe en hdmi splitter ala https://www.avxperten.dk/hdmi-splitter/clicktronic-hdmi-splitter-1-in-2-out.asp" rel="nofollow - https://www.avxperten.dk/hdmi-splitter/clicktronic-hdmi-splitter-1-in-2-out.asp
 
Så kunne jeg sende 1 signal op til tv, som så ville afspille 4k, og den anden til mig receiver, som så bare skulle spille lyden.
 
Nogen, der ved om det kan lade sig gøre. Jeg tænker lidt på om der bliver problemet med sync mellem lyd og billede.
 
/Heino



Svar:
Skrevet af: Mefisto
Skrevet den: 08-Marts-2017 kl. 16:40
Det kan man ikke umiddelbart. Hvis du tilslutter din Shield direkte til din NAD, så kan den ikke spille lyden fordi den ikke kan dekryptere signalet som er krypteret med HDCP 2.2. Hvis du splitter signalet med boksen, har du i stedet to ens signaler, i stedet for et, som du ikke kan afspille. Der findes dog bokse som uautoriseret og udokumenteret fjerner HDCP krypteringen på udgangen, men om denne gør det ved jeg ikke. Du skal bruge en boks, der enten kan fjerne HDCP 2.2 fra udgangen, f.eks. HDfury Integral, eller en HDMI audio extractor, der virker med 4k/HDCP 2.2, som kan få lyden ud på et toslink. Det er noget værre bøvl. Hvis du finder en løsning der virker er jeg meget interesseret i hvordan, så du må meget gerne melde tilbage. Thumbs Up


Skrevet af: csell
Skrevet den: 08-Marts-2017 kl. 17:06
Hej.

Jeg mener at måden at 'snyde' på er:

At forbinde Shield TV til en HDMI 2.0 Indgang på TV.
Og så at forbinde en TV lydudgang, f.eks en optisk udgang til en indgang på Forstærker/Receiver.

Hilsen Carsten.


Skrevet af: Nagash
Skrevet den: 08-Marts-2017 kl. 17:12
Oprindeligt skrevet af csell csell skrev:

Hej.

Jeg mener at måden at 'snyde' på er:

At forbinde Shield TV til en HDMI 2.0 Indgang på TV.
Og så at forbinde en TV lydudgang, f.eks en optisk udgang til en indgang på Forstærker/Receiver.

Hilsen Carsten.
Det dur ikke. Så får man DD 2.0


-------------
https://forum.recordere.dk/topic161144_post1622452.html#1622452" rel="nofollow - Min bio

http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=112448&title=nagash-stuebio-og-andet" rel="nofollow - Min GAMLE bio


Skrevet af: Mefisto
Skrevet den: 08-Marts-2017 kl. 17:18
Oprindeligt skrevet af Nagash Nagash skrev:

Oprindeligt skrevet af csell csell skrev:

Hej.

Jeg mener at måden at 'snyde' på er:

At forbinde Shield TV til en HDMI 2.0 Indgang på TV.
Og så at forbinde en TV lydudgang, f.eks en optisk udgang til en indgang på Forstærker/Receiver.

Hilsen Carsten.
Det dur ikke. Så får man DD 2.0

Ja, så får man lyden over i sin AVR og det er meget bedre end ingen ting, men det er også rigtigt at de fleste (alle?) TV laver lyden om til to kanaler hvis kilden er er ekstern. Har lige chattet med supporten på avxperten. De havde ingen ting der kunne hjælpe. Ikke engang en audio extractor til 4k/HDCP 2.2 havde de. Ved ikke om der er nogen pålidelige måder at løse det på ud over en HDfury Integral som koster kassen.


Skrevet af: hsj
Skrevet den: 08-Marts-2017 kl. 17:37
Det kan godt at eneste løsning er at opgradere min nad med et nyt 4k hdmi board ( eller købe nyt anlæg ) Dog ikke en del af planen at bruge 8-10k på nyt anlæg lige nu :-(


Skrevet af: Boffer24
Skrevet den: 09-Marts-2017 kl. 09:29
Hvad er det for noget 4k du vil afspille? Er der ikke allerede youtube og netflix app i det tv?



Print side | Luk vindue