Print side | Luk vindue

Ny surround receiver, men hvad med stereo?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Surround
Forumbeskrivelse: Lyd til hjemmebiografen mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=164816
Udskrevet den: 12-Februar-2025 kl. 06:03


Emne: Ny surround receiver, men hvad med stereo?
Skrevet af: Pigzinspace
Emne: Ny surround receiver, men hvad med stereo?
Skrevet den: 26-Maj-2022 kl. 14:39
Min NAD T785HD receiver skal udskiftes, og jeg har haft så mange udfordringer med den undervejs, at det ikke skal være NAD igen. Men hvad skal det så være?

Jeg har kig på Yamaha, men er meget i tvivl om, hvilken model det så skal være. Især er jeg i tvivl om, hvilken forskel det gør for musik lytningen, om jeg fx. vælger RX A6A eller A8A. I forhold til surround delen dækker begge modeller vist nemt behovet.

Det skal ikke nødvendigvis være Yamaha, men jeg vil gerne have, at der er HDMI 2.1 tilslutning, og det ser ud til at snævre mulighederne en hel del ind. Denon kan også opfylde det krav, men er vel ikke så god som Yamaha til musik?

Jeg har også overvejet muligheden for at bruge pre out til en stereo forstærker som fx. Lyngdorf TDAI 1120, men kan ikke helt hitte rede i, hvordan det fungerer i hverdagen (herunder om det overhovet kan lade sig gøre?), og om det giver et lidt "mudret" lydbillede ved surround, når det ikke er samme forstærker som trækker center og sidehøjtalere.

På højtalersiden har jeg DALI Mentor, som ikke står for udskiftning lige nu.

Lidt input er således meget velkomment Smile



Svar:
Skrevet af: Pigzinspace
Skrevet den: 26-Maj-2022 kl. 20:58
Jeg er pænt fristet af A8A, og det er vel heller ikke noget dårligt valg til musik heller?


Skrevet af: JeTex
Skrevet den: 26-Maj-2022 kl. 21:16
Begge Yamaha yder det samme effektmæssigt, men A8A har to forstærkerkanaler mere, som ved Atmos udbygning kan være en fordel. I ren stereo, med ens specs og måske samme forstærker opbygning, er lydforskellen måske minimal.
A8A har to ens ESS Dacs til forskel fra den mindre model, som er udstyret med to forskellige dacs. Ved ikke om det vil have stor betydning for lyden, men Yamaha har sparet lidt på den mindre model.


-------------
Sony 65 A1 Oppo UDP 203
MICHI S5 MICHI P5 Mark Levinson No 5101
Rega P8 Apheta3
Aria MK3 RIAA
Dynaudio Confidence 50
Denon X6200W Dali Mentor 6 Mentor Vokal Fazon Sat KEF TDM 34DS   B&W ASW650


Skrevet af: Pigzinspace
Skrevet den: 26-Maj-2022 kl. 21:30
Tak for svar.
Det er netop den "lille" forskel jeg er usikker på :-)
På surround delen er jeg sikker på, ay A6A lever op til mine forventninger, men betyder den anderledes bestykning med dac noget for musik delen? 

(Og vil fx. Denon avc x8500ha eller avc a110 gøre det væsentligt bedre i stereo prisforskellen taget i betragtning?)


Skrevet af: Morten HL
Skrevet den: 26-Maj-2022 kl. 22:36
Jeg har en Denon X6700 H og den er også god til musik. Jeg har Dali Rubicon højtalere, som minder om dine, og det lyder godt. 

Har selv haft NAD før og synes ikke der er stor forskel i lyden. Generelt tror jeg at alle receiver i den prisklasse, som du kigger på, også er gode til musik i stereo og surround. Det er kun de billigere receiver, som ikke er gode som stereo formidler. Efter min mening


Skrevet af: kriller7000dk
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 06:56
Mindes ikke at have læst noget om budget, men hvad med en Anthem MRX 540. 

Jeg har haft en Onkyo et eller andet 870 for en del år siden den lød godt. Så fik jeg en Anthem MRX 510, som bare lød endnu bedre i stereo men også i surround selvfølgelig og man skal ikke undervurdere dens effekt selv om den på papiret er meget beskeden. Nu har jeg en Denon X3700h som lyder underligt, men jeg kun har pga earc som var til at få på det tidspunkt. Jeg er ikke imponeret af Denon. 


Skrevet af: jugglerq
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 08:35
Yamaha Receiver er rigtig gode til musik, Yamaha gør meget ud af at musikafspilning også er et must på deres Receivere. De er lidt klarere i lyden end NAD, du skal købe en Yamaha med prøvetid da du kommer fra NAD, der er forskel Og så er det kun dig der kan afgøre om du kan lide lyden, jeg kan & jeg har endda en af de mindre Yamaha. Jeg har haft 2 x Yamaha 2 x NAD + Onkyo, men sværger nu til Yamaha, Yamaha softwaren MusicCast er også god med Indbyggede musik Streaming tjenester, Deezer lyder bare godt.



Skrevet af: Pigzinspace
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 09:45
Tak for svarene Thumbs Up

Jeg har været forbi Anthem, men de har ikke HDMI 2.1. De kan opgraderes senere, men det reklamerede NAD også med, og der skete aldrig noget i forhold til mulighederne for lige netop min model.

Hvis det skal være Yamaha, er der så nogen input i forhold til hvilken af modellerne, som gør det bedst til musik? 


Skrevet af: Mefisto
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 09:59
Har du overvejet at bruge eARC (eller bare ARC) til lyden og bruge TV som HDMI switch. Så minskes behovet for de seneste fancy HDMI porte?


Skrevet af: Morten HL
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 14:17
Et alternativ kunne også være at vælge en kombi løsning med en dedikeret stereo forstærker (som f.eks. Hegel H95) og så bruge den som preamp sammen med receiveren. Det vil give et bedre stereo lydbillede end receiveren selv vil kunne give.
 
Jeg kiggede i sin tid på bl.a. Denon X8500, men fravalgte den dels fordi den fysisk fylder meget, men også fordi jeg hellere vil bruge de ca. 12.000 kr jeg "sparer" på at købe en separat stereo forstærker på et senere tidspunkt. 

Grunden til at jeg valgte Denon var på grund af Auro, som jeg synes opskalerer lyden bedre end f.eks. Dolby. Men det er min personlige smag. Yamaha har vist også Auro, eller er på vej til at få det i deres topmodeller. 

Hvis det f.eks. er vigtigt for dig med mange 8K porte, så vil jeg kigge på Onkyo, der har 8K på alle deres HDMI ind og udgange. Men de er vist ikke så nemme at få fat i. 



Skrevet af: Morten HL
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 14:42
Receiverens rumkorrektion vil tage højde for forskelle mellem de forskellige forstærkere. Det er de designet til. Jeg blev anbefalet at gøre "plads" til en dedikeret stereo forforstærker i budgettet, da det vil give en bedre musik oplevelse. 

Alternativet kunne også være at købe en dedikeret sorround processor som f.eks. Marantz SR8015 og supplere den med en dedikeret stereo forstærker til front højtalerne og f.eks. en Monolith 11. channel effektforstærker til resten af højtalerne. 

Et "frækt" bud som fronforstærker kunne også være 2. stk. Emotiva monoblokke, som har fået megen ros.  https://www.av.com/Hi-Fi/Emotiva-XPA-HC-1-Black-Monoblock-Power-Amplifier/4IHL" rel="nofollow - https://www.av.com/Hi-Fi/Emotiva-XPA-HC-1-Black-Monoblock-Power-Amplifier/4IHL




Skrevet af: Mefisto
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 15:59
Oprindeligt skrevet af kriller7000dk kriller7000dk skrev:

Mindes ikke at have læst noget om budget, men hvad med en Anthem MRX 540. 

Jeg har haft en Onkyo et eller andet 870 for en del år siden den lød godt. Så fik jeg en Anthem MRX 510, som bare lød endnu bedre i stereo men også i surround selvfølgelig og man skal ikke undervurdere dens effekt selv om den på papiret er meget beskeden. Nu har jeg en Denon X3700h som lyder underligt, men jeg kun har pga earc som var til at få på det tidspunkt. Jeg er ikke imponeret af Denon. 

De fleste moderne AVR har alverdens indstillinger der kan påvirke lyden. Ofte nagativt. Har du prøvet at slå det hele fra, incl audyssey? Var engang til noget demo med en stor dyr denon AVR (pre/power) og det lød ærligt talt rærligt på trods af at det samlede anlæg må have kostet mindst 1/4 mio. Det viste sig at være noget audyssey dynamikomprimereing der var slået til. "underligt" ville være lige præcis det ord jeg ville sætte på.

Imo er auto eq systemerne og diverse lyd processering der 99% bestemmer hvordan en AVR lyder. 


Skrevet af: Pigzinspace
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 16:25
Tak for de gode svar so far Smile

Marantz har også været inde i mine overvejelser, men et par anmeldelser med beskrivelse af stor varmeudvikling skræmmer lidt. Min NAD bliver også pænt varm, og blæserne larmer pænt meget selv efter servicering af dem.

Jeg kan godt fristes af en kombi løsning med pre out til en stereoforstærker, men er lidt usikker på, hvor besværligt det er at sætte op.

Min stue er to stuer en suite uden døre imellem, og det ene hjørne i stuen er en skrå væg, så en forstærker med god korrektionsevne (som fx. den nævnte Lyngdorf), er måske en god ide.

Fungerer det så på den måde, at til film er det surround forstærkerens rumkorrektion og signaler der anvendes, og Lyngdorfen står kun for selve forstærker delen til de to fronter, og ved musik lytning er det Lyngdorfens rumkorrektion, streaming funktion og forstærker der anvendes? (og kan den slags sættes op så betjeningen er lige så enkel som hvis jeg kun anvender en surround forstærker til det hele?).

 


Skrevet af: Munch
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 16:49
Det er nu synd at udelukke Marantz. Den har da en rigtig god og detaljeret lyd i stereo, og de værste unoder kan justeres i den indbyggede EQ. Min SR7011 banker de dyrere Pioneer der har været gennem mit setup.

-------------
Fed bio med 65” Pana Oled TV, surround med Marantz og B&W gulvhøjttalere, center og væghøjttalere, XTZ sub


Skrevet af: Flippo
Skrevet den: 27-Maj-2022 kl. 23:38
Marantz og Denon er stort set identiske indeni! Samme ejer, samme samlebånd, samme indhold.

Jeg har haft både Denon og Yamaha receiver, og foretrækker klart Yamaha (som også er det jeg har nu).


Skrevet af: Frank13
Skrevet den: 28-Maj-2022 kl. 07:15
Jeg har en kombination af Lyngdorf til stereo og en Yamaha surround reciever som bruger Lyngdorf til fronterne når der ses film. Jeg har ladet Lyngdorf indstille fronterne og lader roomperfekt være til når jeg bruger reciveren til at lave sine målinger. Det fungerer fint, roomperfekt er altid slået til her og jeg ved at Lyngdorf hos mig retter fronterne bedre, end reciveren magter.

Frank 


Skrevet af: Pigzinspace
Skrevet den: 28-Maj-2022 kl. 12:50
Oprindeligt skrevet af Frank13 Frank13 skrev:

Jeg har en kombination af Lyngdorf til stereo og en Yamaha surround reciever som bruger Lyngdorf til fronterne når der ses film. Jeg har ladet Lyngdorf indstille fronterne og lader roomperfekt være til når jeg bruger reciveren til at lave sine målinger. Det fungerer fint, roomperfekt er altid slået til her og jeg ved at Lyngdorf hos mig retter fronterne bedre, end reciveren magter.

Frank 

Håber det er ok, at jeg stiller et par uddybende spørgsmål Smile

Hvilke modeller er der tale om?
Er det investeringen værd i forhold til musik delen? (ved godt det er en meget subjektiv vurdering, men alligevel).
Fungerer det helt enkelt i den daglige betjening, eller klikkes der meget på fjernbetjeningen for at skifte mellem tv/film og musik?
 


Skrevet af: Frank13
Skrevet den: 28-Maj-2022 kl. 15:09
Oprindeligt skrevet af Pigzinspace Pigzinspace skrev:

Oprindeligt skrevet af Frank13 Frank13 skrev:

Jeg har en kombination af Lyngdorf til stereo og en Yamaha surround reciever som bruger Lyngdorf til fronterne når der ses film. Jeg har ladet Lyngdorf indstille fronterne og lader roomperfekt være til når jeg bruger reciveren til at lave sine målinger. Det fungerer fint, roomperfekt er altid slået til her og jeg ved at Lyngdorf hos mig retter fronterne bedre, end reciveren magter.

Frank 

Håber det er ok, at jeg stiller et par uddybende spørgsmål Smile

Hvilke modeller er der tale om?
Er det investeringen værd i forhold til musik delen? (ved godt det er en meget subjektiv vurdering, men alligevel).
Fungerer det helt enkelt i den daglige betjening, eller klikkes der meget på fjernbetjeningen for at skifte mellem tv/film og musik?
 
Det fungerer fint imellem stereo og surround, bruger theater mode funktionen på min lyngdorf dpa-1, den ligger på den ene analog indgang som er den eneste analog tilslutning jeg bruger. Så når jeg skal se film, trykker jeg bare på analog på min fjernbetjening og min forforstærker tænder og skruer helt op. Min reciver (Yamaha RX-A880) tænder når jeg tænder for min projektor, bruger kun min reciver med projektor. Det virker ganske nemt. Syntes at investeringen for Lyngdorf er givet godt ud...

Frank 


Skrevet af: Pigzinspace
Skrevet den: 29-Maj-2022 kl. 17:24
Tak for alle inputs Thumbs Up

Jeg har i første omgang bestilt en Yamaha RX A6A ved Tape Connection, og beslutter mig først for evt. supplerende forstærkerkraft, når jeg har hørt den spille.



Skrevet af: JeTex
Skrevet den: 29-Maj-2022 kl. 19:49
Oprindeligt skrevet af Flippo Flippo skrev:

Marantz og Denon er stort set identiske indeni! Samme ejer, samme samlebånd, samme indhold.

Jeg har haft både Denon og Yamaha receiver, og foretrækker klart Yamaha (som også er det jeg har nu).
Og, Denon/Marantz lyder jo ikke ens, så hvad skal den oplysning bruges til. 


-------------
Sony 65 A1 Oppo UDP 203
MICHI S5 MICHI P5 Mark Levinson No 5101
Rega P8 Apheta3
Aria MK3 RIAA
Dynaudio Confidence 50
Denon X6200W Dali Mentor 6 Mentor Vokal Fazon Sat KEF TDM 34DS   B&W ASW650


Skrevet af: Flippo
Skrevet den: 30-Maj-2022 kl. 09:01
Oprindeligt skrevet af JeTex JeTex skrev:

Oprindeligt skrevet af Flippo Flippo skrev:

Marantz og Denon er stort set identiske indeni! Samme ejer, samme samlebånd, samme indhold.

Jeg har haft både Denon og Yamaha receiver, og foretrækker klart Yamaha (som også er det jeg har nu).
Og, Denon/Marantz lyder jo ikke ens, så hvad skal den oplysning bruges til. 

Det er så din påstand. Wink


Skrevet af: Kasper_J
Skrevet den: 30-Maj-2022 kl. 20:50
Oprindeligt skrevet af JeTex JeTex skrev:

Og, Denon/Marantz lyder jo ikke ens, så hvad skal den oplysning bruges til. 


Der har da ellers været en del eksempler på at kun kassen er forskellig.


Skrevet af: Nagash
Skrevet den: 30-Maj-2022 kl. 20:55
Angående med stereo, så vil jeg, hvis du har pladsen, købe en dedikeret stereoforstærker. En moderne stereoforstærker har en såkaldt HT-bypass mulighed, hvor du har en analog indgang, der forbigår forstærkerens indbyggede pre-amp, og derfor kun vil virke som effektforstærker, altså ingen volumekontrol. Så, når du kører stereo, så bruger du kun stereoforstærkeren. Ser du film, så tændes begge to, og stereoforstærkeren skiftes til HT-bypass indgangen, og vil så virke som effektforstærker for dine fronter. Fronthøjttalerne er selvfølgelig koblet på din stereo så, og mellem stereo og surroundforstærker går der bare et phonokabel fra pre-out til HT-bypass indgangen.

Det er også sådan mit eget system er sat op. Det bedste fra begge verdener, uden nogen af ulemperne :)

-------------
https://forum.recordere.dk/topic161144_post1622452.html#1622452" rel="nofollow - Min bio

http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=112448&title=nagash-stuebio-og-andet" rel="nofollow - Min GAMLE bio


Skrevet af: JeTex
Skrevet den: 30-Maj-2022 kl. 21:30
https://allsoundlab.net/marantz-vs-denon-receivers/" rel="nofollow - https://allsoundlab.net/marantz-vs-denon-receivers/

-------------
Sony 65 A1 Oppo UDP 203
MICHI S5 MICHI P5 Mark Levinson No 5101
Rega P8 Apheta3
Aria MK3 RIAA
Dynaudio Confidence 50
Denon X6200W Dali Mentor 6 Mentor Vokal Fazon Sat KEF TDM 34DS   B&W ASW650


Skrevet af: Flippo
Skrevet den: 30-Maj-2022 kl. 23:40
Oprindeligt skrevet af JeTex JeTex skrev:

https://allsoundlab.net/marantz-vs-denon-receivers/" rel="nofollow - https://allsoundlab.net/marantz-vs-denon-receivers/

LOL LOL LOL



Print side | Luk vindue