Print side | Luk vindue

avi filer og windows media afspilleren

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: PC hardware & software
Forumbeskrivelse: Hardware & software, men ikke HTPC
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=18843
Udskrevet den: 03-Juni-2025 kl. 02:53


Emne: avi filer og windows media afspilleren
Skrevet af: ycguydk
Emne: avi filer og windows media afspilleren
Skrevet den: 01-Januar-2007 kl. 20:48

hej min pc er begyndt og fryse i alle avi filer som divx osv. jeg har alle codecs installeret. den gør da at den lige viser start billedet også fryser den bare, hvorefter den går kold. har prøvet og installere den nye afspiller uden held. Nogen som kan hjælpe mig?




Svar:
Skrevet af: nesager
Skrevet den: 01-Januar-2007 kl. 22:34
Oprindeligt skrevet af ycguydk ycguydk skrev:

hej min pc er begyndt og fryse i alle avi filer som divx osv. jeg har alle codecs installeret. den gør da at den lige viser start billedet også fryser den bare, hvorefter den går kold. har prøvet og installere den nye afspiller uden held. Nogen som kan hjælpe mig?



Prøv med VLC media player, har selv problemmer med WM 11
Mvh. nesager


Skrevet af: Ulrikwich
Skrevet den: 01-Januar-2007 kl. 23:17
Det kan faktisk skyldes der er for mange codecs installeret, se evt om du har bombet windows med codec installationer


Skrevet af: Zagadka
Skrevet den: 01-Januar-2007 kl. 23:29
For at kunne fejlsøge ordentligt bør du nok også prøve at installere en afspiller der bruger de samme codecs som WMP. Jeg vil foreslå Media Player Classic, ikke at VLC er en dårlig afspiller men den bruger ikke eksterne codecs men sine egne.

Hvis du prøver VLC så åbn besked vinduet i du begynder afspilning (Vis -> Beskeder) der kan stå noget der kan bruges til den videre fejlsøgning. Hvis besked vinduet forbliver tom går alt som det skal og din fejl ligger i enten codec eller afspiller.


Skrevet af: ycguydk
Skrevet den: 02-Januar-2007 kl. 20:56

hey

jeg har kun en codec pakke installeret og det har altid virket indtil for noget tid siden, tror det er windows der har lavet et eller andet mærkelig for det hjælper ikke at installere codecs om. og har prøvet med den gammle media player som er i windows xp. virker heller ikke. nogen der har andre ideer?



Skrevet af: Zagadka
Skrevet den: 02-Januar-2007 kl. 22:55
Godt nok bliver Windows beskyldt for meget, men det er sjældent at den på egen hånd får ting til at holde op med at virke. Kan du huske hvad du gjorde kort før det holdt op med at virke, sandsynligvis installerede du et program eller pillede ved nogle filer?

Når du geninstallerer dine codecs så prøv at genstarte computeren efter afinstallation hvis den ikke beder om det. Hvis du har afspillet en fil så kan der ligge noget i hukommelsen som ikke er blevet fjernet.



Print side | Luk vindue