Print side | Luk vindue

Billigste HD/DVD afspillere?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Blu-ray afspillere
Forumbeskrivelse: Afspillere med blu-ray
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=27390
Udskrevet den: 12-Februar-2025 kl. 05:28


Emne: Billigste HD/DVD afspillere?
Skrevet af: micker
Emne: Billigste HD/DVD afspillere?
Skrevet den: 22-August-2007 kl. 22:14
Hej. Jeg er ikke så meget inde i Bluray og HD DVD afspillerne på markedet, men efter jeg har fået en plasma skærm og har set lige 1080P video fra computeren har jeg så småt fået blod på tanden.

Problemet er bare at afspillerne er så fandens dyre. Men jeg ville høre om der var nogen der kunne anbefale nogle billige afspillere? Selv ved jeg ikke hvad for et format jeg vil gå efter så det bliver nok den billigste afspiller der afhænger af.

Selv har jeg søgt lidt og set at man kan få en
Toshiba HD-E1 - HD DVD til 3.000 kr.
Toshiba HD-XE1 - HD DVD til 5.700 kr
Panasonic DMP-BD10AEGK - Bluray til 7.000 kr

De sidste syntes jeg stadig er lidt dyre men er de overhovedet noget ved, og er der andet der bedre kan betale sig??

Mvh Micker


-------------
Panasonic TH42PX70

Denon / B&W 800 bio

PS3



Svar:
Skrevet af: mhelt
Skrevet den: 22-August-2007 kl. 22:20
Du kunne overveje en Playstation 3. Jeg tror der er tråde nok der beskriver dens egenskaber som blu-ray afspiller. Og mon ikke TC fortsat har billige Samsung bdp 1000 (har tidligere set den til omkr. 4.000). Jeg ved ikke hvad den kan findes til i udlandet.  Toshiba har også en ep-10 model som tilbyder 1080p output.

-------------
Pio 5090H

Mac mini/eyetv/pyetv/eyetv for iphone

Panasonic DMR-EX87

Sony PS3

Pioneer DVR 540HX-N

Yamaha YSP-800 + YST-FSW100


Skrevet af: Naiera
Skrevet den: 22-August-2007 kl. 22:58
En HD-E1 er mere end nok til hvis man bare vil se hvad HD kan. Den mangler ikke noget i forhold til XE1 sammen med et Panasonic plasma TV; det kan sagtens finde ud af at de-interlace 1080i ordentligt.


Skrevet af: videoguy
Skrevet den: 22-August-2007 kl. 23:02

Hvad med blæserstøj? Har læst at det kan være et problem med PS3, men hvad de andre nævnte?

Jan



Skrevet af: Hother
Skrevet den: 23-August-2007 kl. 09:17

Hej videoguy - jamen jeg er den lykkelige ejer af såvel HDE1 og Pana BD10A. Anlæggene står i et rack, ca. 2.4 m fra hvor jeg sidder, og jeg opfatter ingen generende blæserstøj.

Og jo min hørelse fejler intet



-------------
B&W Head phones, og Panasonic DP-UB9000- Panasonic Lumix MSC-FZ2000,Panasonic 65HZ2000 og Yamaha NS-SW050. BUCHARDT S300 MKII. Marantz Melody MCR612 media receiver. På vej Marantz HD-AMP1.


Skrevet af: mortenkn
Skrevet den: 23-August-2007 kl. 09:34
Nu siger du, at du har set noget hi-def fra computeren, så måske du skulle overveje en HD-DVD løsning til dit mediecenter (hvis du har et sådant). HD-DVD drevet koser ca. 1150, dertil kommer evt. kraftigere grafikkort og software.


Skrevet af: micker
Skrevet den: 23-August-2007 kl. 11:47
Ja mortenkn, det har jeg også overvejet, jeg har set de 1080P trailere microsoft har liggende og det kører computeren ganske ok. Men så har jeg set nogle musikvideoer i 1080P som ikke kører ret godt, om det er filerne eller computeren det er galt med ved jeg ikke. Men hvis jeg skal opgradere computeren bliver det hurtigt 5.000, også kan man vel ligeså godt vælge en afspiller i stedet for.

Desuden har jeg en ide med at lyd og billede fra computeren ikke bliver helt så godt som en seperat HD DVD/BR/ DVD afspiller, det kan være det bare er mig der er lidt små tosset.


-------------
Panasonic TH42PX70

Denon / B&W 800 bio

PS3


Skrevet af: Naiera
Skrevet den: 23-August-2007 kl. 12:20
Næh, det er nu ikke så ringe tænkt. Det er helt klart at foretrække at vælge stabiliteten ved en seperat afspiller end at skulle begynde og rode med et HTPC. En HD-E1 kan med garanti køre alle HD DVD-film du smider efter den.



Skrevet af: slate
Skrevet den: 23-August-2007 kl. 12:46

Købte min XE1 i Tyskland; de viste priser er de Tyske; kan ændre sig hvis de kræver dansk moms

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/553407_- hd-xe1-toshiba.html - http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/553407_- hd-xe1-toshiba.html

Men ellers er der nye afspillere på vej fra Toshiba, Onkyo og Denon; mener at Toshiba's priser priser er lavere end introductions priserne på de nuværende modeller




Print side | Luk vindue