Print side | Luk vindue

Bluray upscaling

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Blu-ray afspillere
Forumbeskrivelse: Afspillere med blu-ray
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=29190
Udskrevet den: 12-Februar-2025 kl. 09:56


Emne: Bluray upscaling
Skrevet af: Nandi
Emne: Bluray upscaling
Skrevet den: 07-Oktober-2007 kl. 11:21

Jeg har nu læst en del tests af de forskellige bluray maskiner, men kunne egentlig godt tænke mig at høre fra nogen som har en bluray afspiller selv, hvor gode de egentligt er til at opskalere dvd's.

Kom evt. gerne med en sammenligning til de alm. dvdafspillere, så har jeg lidt at forholde mig til.

:)

 




Svar:
Skrevet af: musicus
Skrevet den: 07-Oktober-2007 kl. 11:33

Jeg har Samsung's Blu-ray afspiller BD-P1000, og den er glimrende til Blu-ray. Men hvis jeg skal afspille en DVD-skive med opskalering, så vælger jeg altså én af mine regulære DVD-afspillere. (Philips DVP-9000s, Panasonic DVD-S97) Eller Toshiba's HD-XE1, hehe.

Det er ikke DVD-delen i Samsung'en, der er denne afspillers force. Afspilning med opskalering kan naturligvis godt bruges på maskinen - men nok ikke, hvis man er bedre vant fra andre DVD-afspillere.  Den gør et hæderligt job, men heller ikke mere.



-------------
LG 50PK250N (ISF-kalibreret), Optoma HD200X

2x Denon DVD-2930

2x Toshiba HD-XE1,

Panasonic DMP-BD45, Philips BDP-9500

Strong SRT 8410, Sony HT-DDWG800

2x DVDO Edge


Skrevet af: Bendix
Skrevet den: 07-Oktober-2007 kl. 12:02
Jeg bruger min PS3 som opskalering af alm dvd'er og jeg må sige at den gør
det væsentligt bedre end min gamle Philips dvp9000s.


Skrevet af: Hother
Skrevet den: 07-Oktober-2007 kl. 12:07

Og jeg har en Pana D10A, den er såmænd en ok upscaler, den er absolut ikke på højde med en high-end DVD-afspiller

Edit: Efter hvad jeg har læst mig frem til, skal du op i Pioneer´s Blu-Ray afspiller, for at få en afspiller der også gør det fremragende som DVD afspiller.

Alternativet er jo, at du vælger en Toshiba HD EX1 HD DVD afspiller. Den er ret god som DVD afspiller. 

Og velkommen til i øvrigt



-------------
B&W Head phones, og Panasonic DP-UB9000- Panasonic Lumix MSC-FZ2000,Panasonic 65HZ2000 og Yamaha NS-SW050. BUCHARDT S300 MKII. Marantz Melody MCR612 media receiver. På vej Marantz HD-AMP1.



Print side | Luk vindue