Print side | Luk vindue

Progressive scan

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: Teknik & Teori
Forumbeskrivelse: Generel teknik og teori.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=3067
Udskrevet den: 14-Februar-2025 kl. 04:48


Emne: Progressive scan
Skrevet af: clausewitz
Emne: Progressive scan
Skrevet den: 03-December-2004 kl. 12:08

Har progressive scan udelukkende noget med afspiller-funktionen at gøre. Dvs. en DVD-skive der er optaget på en recorder uden progressive scan vil nyde godt af progressive scan hvis den senere benyttes på en afspiller og skærm der har denne funktion.

Claus




Svar:
Skrevet af: Lars
Skrevet den: 03-December-2004 kl. 12:32

Hej Claus

Progressive scan er til afspilning købe DVD'er. De er indspillet non-interlacet, dvs. istedet for 50 halv-billeder som på PAL TV (som flettes sammen til 25 hel-billeder af TV'et) så er købe DVD'er lavet som 25 hel-billeder, og billederne bliver pænere af ikke at blive hakket op i 50 del-billeder, men istedet kan vises direkte som 25-helbilleder på en projektor eller plasma skærm med den mulighed.

Nogle siger at progressive scan også ser bedre ud, selvom der afspilles et ikke progressivt signal - f.eks. noget optaget fra TV. Jeg ved det ikke, men forskellen kunne skyldes at der nok ofte er kælet mere for billedekvaliteten på den udgang og tilsvarende indgang på projektor/plasma.

Bemærk dog, at det ikke nødvendigvis er godt bare der står progressive scan. Der sælges også helt billige DVD afspillere med progressive scan, som ikke leverer bedre billede end på de andre udgange - tværtimod.

  /Lars



-------------
Ansvarshavende redaktør.
Webmaster, recordere.dk


Skrevet af: Tape Connection
Skrevet den: 03-December-2004 kl. 20:04

Oprindeligt skrevet af Lars Lars skrev:

Nogle siger at progressive scan også ser bedre ud, selvom der afspilles et ikke progressivt signal - f.eks. noget optaget fra TV. Jeg ved det ikke, men forskellen kunne skyldes at der nok ofte er kælet mere for billedekvaliteten på den udgang og tilsvarende indgang på projektor/plasma.

Pointen er at visse displays, deriblandt projektorer, LCD-tv og de fleste plasma-tv (plus et par enkelte CRT-TV) grundlæggende arbejder progressivt. Dvs. selv hvis signalet oprindeligt er indspillet interlaced, så _skal_ signalet konverteres til progressivt før det kan vises. Hvis dette ikke gøres i afspilleren må skærmen selv gøre det. I praksis er afspilleren oftest, men ikke altid, bedre til det end skærmen. Derfor er det _generet_ en fordel at have progressive scan i afspilleren (hvis det er lavet ordentligt), hvis man har et digitalt display. Har man et almindeligt tv der ikke kan modtage og vise progressive scan (dvs. svjv alt andet end et par Panasonic modeller og vistnok nogle Loewe), så kan man på alle måder være fløjtende ligeglad med progressive scan.



-------------
Mvh, Otto
www.tapeconnection.dk



Print side | Luk vindue