Print side | Luk vindue

PS3 40G opstarts problem

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Spillekonsoller
Forumbeskrivelse: PlayStation, Xbox, Wii m.fl.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=33031
Udskrevet den: 19-Februar-2025 kl. 02:04


Emne: PS3 40G opstarts problem
Skrevet af: Ransdam
Emne: PS3 40G opstarts problem
Skrevet den: 31-December-2007 kl. 16:10

Min 7 dage gamle PS3 har de seneste dage opført sig underligt specielt under opstarten, hvor der simpelthen ikke kommer noget billede på skærmen (forbundet via HDMI).

Sidder man så tålmodigt og venter flimrer skærmen efter nogle minutter hvor billedet kommer og går indtil det endelig stabiliserer sig og man endelig ser menuen eller står i introen til et spil (hvis der på forhånd har siddet et i drevet).

Har man ikke den tålmodighed til at vente har jeg konstateret at sluk/tænd heller ikke hjælper før man først har taget strømmen på bagsiden.

Jeg har i diverse fora fundet andre med forskellige opstarts problemer, men ikke noget der lige passer på min situation.

Har her til formiddag lavet en gendannelse af standard instillingerne, men det ser ikke ud til at gøre nogen forskel. 

Har desude oplevet at R&C en gang i mellem fryser og må konsollen må restartes.

Hvad er der mon galt, for jeg synes ikke lige der er klare indicier fro hverken HD eller  Blueray drev?




Svar:
Skrevet af: housh
Skrevet den: 31-December-2007 kl. 22:35
Skifte HDMI ledning med den ledning der følge med PS3 og se om det hjælper



Print side | Luk vindue