Print side | Luk vindue

pc død for 4. gang

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Køb og salg
Forumnavn: Jura
Forumbeskrivelse: Forbruger køb. Love og regler. (Kun registrerede brugere kan skrive)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=44989
Udskrevet den: 03-Maj-2025 kl. 15:58


Emne: pc død for 4. gang
Skrevet af: Sert
Emne: pc død for 4. gang
Skrevet den: 07-August-2008 kl. 16:53

hey har brug for noget hjælp her..

Jeg en en kammerat der har købt en bærbar i elgiganten, den er nu gået i stykker for 4. gang, med samme fejl!

elgiganten har så påstået at det ikke er sammen fejl de første3 gang jeg har været nede med den, så jeg frygter lidt at de heller ikke vil godkende denne gang jeg kommer ned med den.

Hvad skal jeg gøre i det tilfælde, og er der nogen forholdsregler jeg skal tage denne gang, inden jeg aflevere den denne gang??

Sert.

 




Svar:
Skrevet af: Sert
Skrevet den: 07-August-2008 kl. 22:24
Slet ingen??


Skrevet af: spawn
Skrevet den: 07-August-2008 kl. 23:33
hvad er det for en fejl ?

-------------
Philips 65OLED705/12 - ATV4K


Skrevet af: Kandersen
Skrevet den: 08-August-2008 kl. 00:10

Det er selvfølgelig relevant, hvad fejl der er tale om. En død computer kan være mange årsager. Omvendt er antallet af fejl i sig selv en indikation om, at der måske skal andre midler til end lige en reparation.

Men prøv med lidt flere oplysninger end bare "død" og "samme fejl". Du må f.eks vide, hvad de har lavet på den før, (det SKAL du vide, da der er fornyet reklamation på disse dele, hvis det er selvstændige dele).

 



-------------
Mvh

Kim Andersen.
https://soundcloud.com/kim-andersen-12" rel="nofollow - https://soundcloud.com/kim-andersen-12


Skrevet af: Sert
Skrevet den: 08-August-2008 kl. 08:51
Yes bad.
Den reagere ikke på lader, dvs han ikke kan tænde den da den er løbet tør for strøm.
De første 2 gange har de skiftet bundkort, og tredje gang har de resat ram, hvordan det skulle hjælpe fatter jeg så ikke,
Det er så sygdommen, og jeg vil mene han har ret til en ombytter..?

Sert


Skrevet af: diazz
Skrevet den: 08-August-2008 kl. 22:21
Tjae hvis det ikke har afhjulpet fejlen kan det jo skyldes at det er en anden fejl og faktisk være den samme fejl som har været der fra starten. 



Print side | Luk vindue