DVD cover download
Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: Efterlysninger
Forumbeskrivelse: Efterlysninger, lidt af hvert
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=46677
Udskrevet den: 09-Februar-2025 kl. 00:55
Emne: DVD cover download
Skrevet af: Søren Ingemann
Emne: DVD cover download
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 20:52
Jeg er ved at blive vanvittig! Jeg er godt i gang med at rippe alle mine dvd'er til min filserver, så de kan afspilles fra min TViX. Det går fint! Men jeg orker ikke at scanne alle covers ind - og jeg har på et tidspunkt her på forum set et link til en (måske endda dansk?) hjemmeside hvor covers kan hentes. Jeg skal bruge dem til det ellers fremragende program http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=951350 - Movie GUI Builder til TViX'en.
Selvfølgelig fik jeg ikke bookmarked den side, og nu kan jeg ikke finde den igen. Jeg har søgt i forum de sidste par timer - uden held. Også recordere's eget linkbibliotek (som dog ikke er opdateret for nylig) er pløjet igennem. Så hvis der er en venlig sjæl der ved hvilken det drejer sig om, så tages der imod med kyshånd.
Signalement: Sort baggrund - grøn tekst. Minimalistisk midthalvfemser-design .
|
Svar:
Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 20:56
Ganske let spørgsmål: http://www.cdcovers.cc/covers.php - www.cdcovers.cc/covers.php
------------- Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E
|
Skrevet af: Bruger udmeldt 31
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 21:02
Evt. kan du også hente covers fra http://www.moviezoo.dk - www.moviezoo.dk
De har coverbilleder i god kvalitet til de fleste film.
|
Skrevet af: Søren Ingemann
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 21:04
Tak for svaret .
Jeg kender nu udmærket godt cdcovers.cc. Den har dog den ulempe (til Movie GUI Builder), at stort set alle covers er komplette, dvs. både for- og bagside er i samme fil. Jeg har kun brug for forsiden - ellers skal jeg manuelt til at redigere filen.
|
Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 21:09
Søren Ingemann skrev:
Den har dog den ulempe (til Movie GUI Builder), at stort set alle covers er komplette, dvs. både for- og bagside er i samme fil.
|
Det er jo det gode ved det site, de er lige til at Downloade og indsætte i Coverprint skabelonen. Det er i øvrigt foremålet med sitet.
------------- Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E
|
Skrevet af: jonaskp
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 21:14
http://www.movie-xml.com/
Det er en side der fungerer som database over film, som
diverse HTPC programmer og plugins så connecter til og
downloader info og covers fra.
Kan også til dels bruges til det du efterspørger, omend
det jo ikke er det oprindelige formål.
|
Skrevet af: Bruger udmeldt 31
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 21:16
Søren Ingemann skrev:
Tak for svaret .
Jeg kender nu udmærket godt cdcovers.cc. Den har dog den ulempe (til Movie GUI Builder), at stort set alle covers er komplette, dvs. både for- og bagside er i samme fil. Jeg har kun brug for forsiden - ellers skal jeg manuelt til at redigere filen.
|
På moviezoo er for- og bagside separate billeder.
|
Skrevet af: Søren Ingemann
Skrevet den: 07-September-2008 kl. 21:25
Pallec skrev:
Søren Ingemann skrev:
Tak for svaret .
Jeg kender nu udmærket godt cdcovers.cc. Den har dog den ulempe (til Movie GUI Builder), at stort set alle covers er komplette, dvs. både for- og bagside er i samme fil. Jeg har kun brug for forsiden - ellers skal jeg manuelt til at redigere filen.
|
På moviezoo er for- og bagside separate billeder.
|
Ja - det kan jeg se. Mange tak for hintet - det er meget brugbart!
Jeg vil dog under alle omstændigheder også gerne høre hvis der er nogle bud på den side jeg oprindeligt efterlyste.
|
Skrevet af: sickchild
Skrevet den: 17-September-2008 kl. 08:38
kender et par custom covers sider, hvor der både er retial og custom cover til mange film.
Men igen så er det jo også front, spine og bagside i en fil.
|
Skrevet af: enand
Skrevet den: 17-September-2008 kl. 10:19
Du kan osse bruge laserdisken.dk, hvis du har en screengrabber. Den har den fordel, at det er svært at finde på en film, de ikke har.
Mvh.
|
Skrevet af: laursen
Skrevet den: 17-September-2008 kl. 23:09
Hej Søren,
Søren Ingemann skrev:
Jeg vil dog under alle omstændigheder også gerne høre hvis der er nogle bud på den side jeg oprindeligt efterlyste. |
Mon det er http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=13089&PN=1 - denne gamle tråd du tænker på?
Der er i øvrigt også http://cdcovers.to/ - cdcovers.to
/Lars
------------- Redaktør, recordere.dk
|
Skrevet af: Splinten@Work
Skrevet den: 18-September-2008 kl. 13:14
Set i lyset af den aktuelle diskussion her på recordere.dk omkring beskyttelse af ophavsrettigheder, så må denne tråd også formodes at være et brud på disse rettigheder. ![](smileys/smiley11.gif)
Hvad mener redaktionen om, at der linkes til sider, hvor der ligger ophavsretligt beskyttet materiale, som må formodes at skulle bruges ifm. illegal kopiering?
------------- Semper Fidelis
|
Skrevet af: sickchild
Skrevet den: 18-September-2008 kl. 13:23
nu bruger jeg det ikke til kopirede dvd,ere jeg har jo ellerde coveret til min film og kan bare kopiere dem i min kopi maskine, men derimod sætter jeg oftest danske covere til de film jeg har købt i udlandet, da jeg godt kan lide det er et dansk cover, og folk kan læse bagpå hvad den handler om, selvom de måske ikke er de bedste til engelsk..
og jeg har da også en gang imellem oplevet ødelagte covers når de kommer med posten, syntes det er dybt forkert at lige så snart man nævner noget af dette, så skal det skraks gøres til en dabat om ophavsret.
og er pænt sur over at du splinter@work faktisk bare logger lige ind på et forum og beskylder mig stort set for at downloade film og alt muligt.
plus at du vist slet ikke har læst hvad hele posten går du på han spørg hvor han kan finde covers til sit mediacenter fordi han ligger alle sine film ind på den sine indkøbte film, er det så virkeligt ulovligt at ville finde coveret til filmen og ligge ind med filmen på sit media center, tag dog og slap af og lad vær med at rende og lege politimand over alle andre fordi du tror at alle downlaoder, verden er sku ikke kun som du ser den.
|
Skrevet af: Splinten@Work
Skrevet den: 18-September-2008 kl. 13:36
Sickchild: du har misforstået mig. Jeg beskylder ikke dig for noget som helst omkring download. Og jo, jeg har læst hele tråden.
Baggrunden for min reaktion er at redaktionen på recordere.dk i andre tråde har forsøgt at holde en ren linie ifm. krænkelse af ophavsrettigheder.
Og med hensyn til at have coveret liggende og bare kopiere det på skanneren, så er diskussionen jo ikke meget anderledes, end diskussionen omkring at kopiere de allerede købte cd'er eller dvd'er til din/min/andres egne NAS/SAN/medicentre/pc'er eller lignende.
Jeg beklager, hvis du har opfattet dette som et personligt angreb. Dette var ikke tilsigtet. Når jeg siger min mening, så er du ikke i tvivl om det.
------------- Semper Fidelis
|
Skrevet af: mikmik68
Skrevet den: 06-Oktober-2008 kl. 12:50
Hej mon ikke det er den her side du mener http://covertopia.org/vbindex.php - http://covertopia.org/vbindex.php
Hilsen mik
------------- Smuffi Forever
|
Skrevet af: 1mba
Skrevet den: 24-November-2008 kl. 22:11
Hej Alle
Hvad er der sket med http://www.cdcovers.cc/covers - http://www.cdcovers.cc/covers andre cover site linker til den, så hvis den ikke virker???
------------- Venligst Michael / 1mba
Kiss DP-558 Rev.01 200GB 10.10.2006 køre Alternativ FW 1.1.7_Stage2_RF Meget Tilfreds.
Lær af andres fejl, for du lever ikke længe nok til, at lave dem allesammen selv.
|
Skrevet af: talongo
Skrevet den: 26-December-2008 kl. 21:04
jeg kan heller ikke komme ind på cdcovers
|
Skrevet af: Palle
Skrevet den: 26-December-2008 kl. 21:55
Hvis man går ind på: http://www.imdb.com - www.imdb.com er der i venstra side link til mange posters.
Kan det bruges ?
|
Skrevet af: JRVizion
Skrevet den: 23-Marts-2009 kl. 21:08
Jeg synes da at man sagtens kan bruge både originale eller hjemmelavede (custom) covers til sine film. Selv har jeg udskiftet købte lejefilms-covers til et udprint af det originale (købefilmscover) - eller lavet mit eget personlige cover til film, som jeg er særlig glad for.
At have en sådan hobby kan jeg ikke se det gale i - sålænge jeg ikke laver coveret for at sælge en kopi af min film. Der er i øvrigt rigtig mange der er meget dygtige til at lave disse custom covers, så det er en voksende hobby tror jeg.
Jeg vil anbefale denne side til dem, der står og mangler et cover af den ene eller anden grund - eller som også synes det er sjovt at have et unikt custom cover til sin yndlingsDVD: http://www.covervizion.org - COVERVIZION
|
Skrevet af: Guests
Skrevet den: 01-April-2009 kl. 20:59
findes covererne til olsen banden filmene ,jeg har en papkasse og ønsker filmene i rigtige plast hylstre
|
|