Print side | Luk vindue

Harmony One signaler til Z-5500

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: Tilbehør
Forumbeskrivelse: Fjernbetjeninger, kabler, omskiftere mm.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=59822
Udskrevet den: 07-Maj-2025 kl. 21:22


Emne: Harmony One signaler til Z-5500
Skrevet af: AlexSmedegaard
Emne: Harmony One signaler til Z-5500
Skrevet den: 06-Maj-2009 kl. 11:21
Hej alle..

Jeg bruger min harmony one til at styre hjemmet inkl. det nye z-5500.
Er det ikke muligt at sende en kommando til kontrolcentret på z-5500 som gør at den automatisk skifter til de forskellige modes? (f.eks. stereo, 2xstereo, 6 ch. direct, movie, music)
Som det ser ud nu, er jeg nødt til manuelt at sende kommandoen Toggle FX flere gange til den står på den rigtige mode.

Eksempelvis når jeg vil se TV skal den stå på 6 ch. direct og ved mit Media Center skal den stå på Movie, ellers er der ingen lyd.. Er der ikke en måde man kan få Harmony One til selv at skifte til de modes?

Jeg har prøvet at indkode at den skal sende Toggle FX X antal gange efter den har tændt komponenterne, men det virker ikke i længden, fordi den har fem modes og derfor ikke skifter dem regelmæssigt i forhold til hvilken aktivitet man benytter.

På forhånd tak :)



Print side | Luk vindue