Letten skrev:
PS. kom lige med en anmeldelse af din PLK300, hvordan var den at sætte op, hastighed osv. |
jamen det er ret let at anmelde... det der tog længst tid var at gå ned til skraldespanden med pappet. ![](smileys/smiley2.gif)
Det er ultralet ud af kassen i med stikkene også kører det... du skal INTET gøre via pc, og vil man have kryptering på skal man holde home knappen nede i 10 sek på hver enhed og efterfølgende 2 sek så generer de selv en såvidt jeg husker 128 bits kode til et "lukket" system mellem de 2, får du så brug for endnu en enhed et sted i huset så mener jeg faktisk bare man skal købe 1 enhed og ikke et par som jeg har købt.
Men det er meget brugervenligt og bestemt en særdeles god løsning som godt alternativ til det trådløse netværk for dem der ikke er så gode til det, det kan jeg derfor på det varmeste anbefale ![](smileys/smiley20.gif)
Stabilitet og sådan ser det fint ud, men jeg har nu også kun brugt det i et par timer.
men i princippet virker det ud af kassen uden man skal gøre andet end at sætte stik i, vil man have kryptering skal man lige trykke lidt på nogle knapper, men det er relativt lige til, men klart nemmere end wet54g også er der jo 4 ethernetstik mod wet54 1 stik.
Det kører fint fra maxtoren og pioneer streamer fint fra den både foto og lyd, jeg skal lige have kodet en dvd film om også lagt ud på maxtoren for at se hvordan det kører.
måske der er nogle flinke mennesker der kan hjælpe med hvilke settings jeg skal bruge i handbrake, pioneeren understøtter mpeg4 så det er vel den i noget h264 man skal vælge, er der noget særligt omkring lydspor og tekster jeg skal være obs på inden jeg går igang? vil helst selv kunne sætte både tekster og sprog fast feks dk tekster og dts lyd (hvis tilgængeligt), sidst jeg prøvede fik jeg fint konverteret men var lidt usikker på hvilken bitrate jeg skal vælge.. vil jo helst ikke tabe for meget kvalitet når det skal op på en 60"
nu jeg har specialisterne er der et nemt konverteringsprogram til kodning af cder som så jeg nærmest bare skal sætte cden i drevet så konverterer den selv til et passende format som ikke er komprimeret alt for mig.. vil godt have en ok kvalitet med mine store højtalere ;o)) Hvilket format er bedst og hvilken bitrate er bedst hvor kvalitet contra størrelse pr album hænger nogenlunde sammen.
har 500gb med mirror indstillingen slået til, og 1000mb hvis jeg slå den fra.
syntes iøvrigt også det er fint på denne måde belaster jeg ikke husets trådløse netværk når jeg streamer til pioneeren, så kører alt fuldstændigt ugeneret
http://www.linksysbycisco.com/US/en/products/PLK300 - PLK300
------------- Mvh
René
|