Print side | Luk vindue

usb lader til Itouch, skal den være origi

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Bærbare medie afspillere
Forumbeskrivelse: iPod, Creative o.lign. bærbare playere
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=62396
Udskrevet den: 06-Februar-2025 kl. 00:58


Emne: usb lader til Itouch, skal den være origi
Skrevet af: yeahsku
Emne: usb lader til Itouch, skal den være origi
Skrevet den: 28-Juni-2009 kl. 14:48

Hey

Nogen der ved om det kan passe, at man skal købe en original usb lader til sin Itouch.?
Jeg har en lader fra Garmin, hvor output er 5v. Det skulle der jo også gå ud af ens usb på computeren.
Jeg kan bare ikke få Itouch til at lade med den.




Svar:
Skrevet af: rohde
Skrevet den: 28-Juni-2009 kl. 15:06
Oprindeligt skrevet af yeahsku yeahsku skrev:

Nogen der ved om det kan passe, at man skal købe en original usb lader til sin Itouch.?


Der findes helt sikkert kopier, men som standard skal der et lille trick til, hvis du benytter en standard USB lader.

http://www.ipodtouchfans.com/forums/showthread.php?t=69294 - - http://www.ipodtouchfans.com/forums/showthread.php?t=69294


Skrevet af: Allan Olesen
Skrevet den: 28-Juni-2009 kl. 16:29
Det er et frygteligt rod. Jeg har vel 5-6 forskellige telefoner, GPS-modtagere og andet, som kan lade via USB. USB burde være den perfekte standard-lademetode, men desværre kan fabrikanterne bare ikke dy sig for at spænde ben ved at låse udstyret til deres egne ladere. Derfor bliver jeg nødt til at bruge en hel stribe ladere.


Skrevet af: kim.t
Skrevet den: 28-Juni-2009 kl. 17:03
Jeg fik en uoriginal med til min (iWantit) som giver 5V 1000mA. Jeg har også en som giver 5V 750mA som ikke virker med Touch'en

-------------


Skrevet af: Allan Olesen
Skrevet den: 28-Juni-2009 kl. 17:17
Det er ikke altid bare et spørgsmål om strømstyrke, men også om identifikation. Et af mine kræsne apparater er en telefon, som nægter at lade fra USB-stikket på computeren, hvis der ikke er installeret ActiveSync på computeren. Den accepterer selvfølgelig heller ikke andre 220V-ladere uanset strømstyrke.


Skrevet af: Nagash
Skrevet den: 29-Juni-2009 kl. 16:33
Der er ikke noget galt i at bruge uoriginalt.
Jeg har en HTC Touch Diamond, hvor det er en lader til mini-USB, men man kan hive kablet af den og sætte USB-kablet til iPod i i stedet for. Det lader min iPod Touch fint på, og selvfølgelig betydeligt hurtigere end den gør fra computeren, da du kan trække en del flere amp. fra sådan en fætter.


Skrevet af: yeahsku
Skrevet den: 01-Juli-2009 kl. 13:22

Oprindeligt skrevet af kim.t kim.t skrev:

Jeg fik en uoriginal med til min (iWantit) som giver 5V 1000mA. Jeg har også en som giver 5V 750mA som ikke virker med Touch'en

Okay, min er så kun på 500 mA




Print side | Luk vindue