Print side | Luk vindue

PS3 styresystem

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Spillekonsoller
Forumbeskrivelse: PlayStation, Xbox, Wii m.fl.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=63889
Udskrevet den: 25-Februar-2025 kl. 02:51


Emne: PS3 styresystem
Skrevet af: crill869
Emne: PS3 styresystem
Skrevet den: 31-Juli-2009 kl. 10:54
Hej alle sammen

jeg har siddet og roddet med en PS3, hvor der er installeret linux på, og nu vil jeg gerne havde PS3´s eget system på igen. men jeg har været rundt på nettet men har ikke kunne finde det  :/

så håber at i kan hjælpe mig lidt :D

  VH Christian :/\:



Svar:
Skrevet af: Klondike
Skrevet den: 31-Juli-2009 kl. 12:55

Det har den allerede. Du kan ikke have en PS3 uden XMB systemet. Det er muligt at den booter op i linux men du vil altid kunne skifte mellem de to systemer.

Prøv at gøre følgende...

Sluk konsollen helt også bagpå > Tænd den igen bagpå > tænd konsolen på knappen foran og hold knappen inde indtil du hører et par bip lyde. Dette vil resette den til fabriksinstillinger og force boote i XMB. ( Du bliver mulighvis nødt til at indstille video og Lyd indstillinger igen, alt efter hvilken måde den er tilsluttet TV & forstærker )

Dette fjerner ikke din linux indstallation. Hvis du vil fjerne linux helt tror jeg du bliver nødt til at formatere disken.

XMB > Settings > System settings > Format utility. ( Husk at tage backup af save games osv inden du formaterer)

 



Skrevet af: crill869
Skrevet den: 02-August-2009 kl. 22:25

det lyder jo lovende :) det vil jeg så lige prøve af :)

  MVH Chr




Print side | Luk vindue