Print side | Luk vindue

Min DVB-T receiver slukker pludseligt

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Modtagelse og distribution
Forumnavn: Det digitale sendenet
Forumbeskrivelse: DTT nettet incl. Boxer (DVB-T)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=64165
Udskrevet den: 11-Februar-2025 kl. 17:39


Emne: Min DVB-T receiver slukker pludseligt
Skrevet af: Credde
Emne: Min DVB-T receiver slukker pludseligt
Skrevet den: 05-August-2009 kl. 18:25

Hej alle,

Jeg har antenne på taget i mit hus (flyttede hertil for 1 måned siden). Jeg valgte at købe en billig digitale box til at teste de frie kanaler (Lumatron DVB-56T).

Det har sådan set virket fint (med fint signal og kvalitet) lige indtil i går aftes. Da jeg sad og så nyheder, så efter 5 minutter så gik box'en på standby og jeg kunne ikke tænde den igen. Det hjalp først, da jeg tog strømmen helt af og ventede et par minutter.

Desværre gentog standby-tricket sig efter 5 minutter. Det samme gjorde sig gældende, da jeg testede her til aften.

Jeg har bidt mærke i, at selve box'en bliver forholdsvis varm (varmere end, hvad jeg synes den burde).

Er min box defekt? Den har jo ikke kostet det store, men siden den kun er 1½ måned gammel, så er det trods alt lidt irriterende.



-------------
Med venlig hilsen

Christian



Svar:
Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 05-August-2009 kl. 18:42

 

 Man kan jo gå hen og købe for billigt, bedre kvalitet er vejen frem.



-------------
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E


Skrevet af: Vilhelm
Skrevet den: 05-August-2009 kl. 20:38
Det var ikke så godt. En varm digital modtager er det samme som en modtager der bruger meget strøm. Er det ikke noget med 15W? Prøv at stille den på højkant!

Måske skal du se dig om efter en boks med elsparemærket. Her er nogle http://www.elsparefonden.dk/forbruger/produkter/tv-og-underholdning/digitale-modtagere/find-digitale-modtagere - Med elsparemærke . I drift er deres forbrug maks. 10W og i standby 0,5W.

-------------
Venlig hilsen, Vilhelm


Skrevet af: Credde
Skrevet den: 05-August-2009 kl. 21:43

Tak for svarene, ikke at de hjalp mig

Jeg er udmærket klar over, at jeg ikke har købt noget kvalitet, men jeg valgte netop at købe billigt for at teste antenneforholdene i mit hus inden jeg går ud og investerer i noget dyrt Boxer godkendt.

Jeg prøver at stille den på højkant og se om det hjælper. Tester den på et andet antennestik også.



-------------
Med venlig hilsen

Christian


Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 05-August-2009 kl. 21:47

 

 Hvis du kan modtage TV2 Analogt uden problemer, så vil du også kunne modtage det nuværende og kommende MUX.



-------------
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E


Skrevet af: Credde
Skrevet den: 05-August-2009 kl. 23:46
Hmm... andet tv, andet antennestik, gav samme resultat. Den må vist tilbage i hovedet på forhandleren igen.

-------------
Med venlig hilsen

Christian


Skrevet af: Ham_Der
Skrevet den: 06-August-2009 kl. 13:11
Du har sikret dig, at det ikke bare er en knap der har sat sig fast på fjernbetjeningen?



Print side | Luk vindue