Print side | Luk vindue

Surround back og HD-formaterne?

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: Film og udsendelser
Forumbeskrivelse: Film på Blu-ray, DVD samt tv-udsendelser mv.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=64217
Udskrevet den: 25-Februar-2025 kl. 20:29


Emne: Surround back og HD-formaterne?
Skrevet af: Thomas_H
Emne: Surround back og HD-formaterne?
Skrevet den: 06-August-2009 kl. 16:00

Hvordan kan det egentlig være, at ikke alle nye film har 6.1 lyd via de nye HD-formater? Der burde vel være rigeligt med plads og er alle nye film ikke lavet med surround back til biograf brug?

Spørgsmål 2, min Samsung BD-P3600 har ikke indbygget dekoder til DTS-HD Master Audio, men sidder her med  to film hvor der er et Master Audio logo på, men i info boksen står DTS HD, den spillen lyden, er det to forskellige formater, hvis ja, hvorfor står der så det logo?



-------------
--
mvh
Thomas H. - www.thhe.dk



Svar:
Skrevet af: Bruger udmeldt 43
Skrevet den: 06-August-2009 kl. 16:39

Som du kan læse i denne udmærkede gennemgang, findes der to DTS HD formater: DTS HD Master og DTS HD High Resolution.

http://www.recordere.dk/indhold/templates/design.aspx?articleid=1498&zoneid=3 - http://www.recordere.dk/indhold/templates/design.aspx?articl eid=1498&zoneid=3




Print side | Luk vindue