Print side | Luk vindue

Hjælp til mine lite-on drev

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Generelle emner
Forumnavn: Teknik & Teori
Forumbeskrivelse: Generel teknik og teori.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=6486
Udskrevet den: 15-Februar-2025 kl. 07:07


Emne: Hjælp til mine lite-on drev
Skrevet af: Mikker1982
Emne: Hjælp til mine lite-on drev
Skrevet den: 11-September-2005 kl. 00:07
Jeg har to Lite-on 1693s DVD drev som jeg gerne ville kunne kopiere fra det ene drev til det andet, direkte... Men jeg har kun en IDE port på mit bundkort. Derfor springer buffer-level helt vildt frem og tilbage når der læses og skrives. Derfor investerede jeg i en IDE-kontroller og satte den i. Det virker den finder drevet og det hele MEN det hjælper ikke en skid...????!??! Det tager næsten time ved 4X og kopiere en DVD. Hvorfor er det lige det ikke er stabilt nok ?? hva kan jeg gøre. Jeg bruger det nyeste Nero 6 Reloaded til at kopiere og brænde med..... Nogen der ved om jeg skal stille noget buffer op i volumen eller lign???? Hjælp modtages meget meget gerne



Svar:
Skrevet af: DrageMester
Skrevet den: 11-September-2005 kl. 14:36

Måske kører dine drev i PIO mode i stedet for DMA mode. Dette kan checkes under enhedsstryring (device manager) for den relevante IDE controller. http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=101616 - Læs mere her (på engelsk med billeder).

Måske er din indkøbte IDE controller ikke så glad for optiske drev (mange er kun beregnet til harddiske). I så tilfælde kunne du flytte din harddisk over på den nye kontroller og LiteOn drevene over på den indbyggede. Så skal BIOS indstillingerne sandsynligvis også ændres til at boote fra nye controller ("EXT", "SCSI" eller lignende).



-------------
Sony KDL-37W5500 + KDL-32W705B, YouSee tv-boks, Panasonic DMR-BCT820, Boxee Box, Chromecast, Synology DS414



Print side | Luk vindue