Print side | Luk vindue

Pio 436 XDE - grå striber ved 4:3

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: TV
Forumbeskrivelse: Fladskærme, billedrør og projections-tv
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=6848
Udskrevet den: 14-Februar-2025 kl. 12:07


Emne: Pio 436 XDE - grå striber ved 4:3
Skrevet af: Lyngedrengen
Emne: Pio 436 XDE - grå striber ved 4:3
Skrevet den: 02-Oktober-2005 kl. 00:16

Hej

Er den næsten lykkelige ejer af et Pio 436 XDE.

Efter den første dag at have oplevet en ekstrem ringe visning af analog tv-signal var det på anden dagen forsvundet som dug for solen. Uden at have foretaget nogen justeringer var gengivelsen af tv-signalet ganske godt. Nå, egentlig et sidespring - nu til spørgsmålet.

Jeg vil høre om nogen af jer er bekendt med, hvorledes man kan få sorte kanter i siderne fremfor grå ved 4:3 udsendelser. Den eneste indstillingsmulighed jeg har kunnet afdække er, at alternativet er en sort/hvid gengivelse af det viste program, der så kører i siderne. Et for mig fuldstændig tåbelig alternativ.

Hører også gerne om andre har erfaringer med tv'et...

Vh
Jan




Svar:
Skrevet af: Lars
Skrevet den: 02-Oktober-2005 kl. 08:46

Oprindeligt skrevet af Lyngedrengen Lyngedrengen skrev:

Jeg vil høre om nogen af jer er bekendt med, hvorledes man kan få sorte kanter i siderne fremfor grå ved 4:3 udsendelser.

At der bruges grå istedet for sort er for at undgå indbrænding.

  /Lars



-------------
Ansvarshavende redaktør.
Webmaster, recordere.dk


Skrevet af: Gorm
Skrevet den: 02-Oktober-2005 kl. 13:32

Hej Jan og tillykke med pio'en.

Jeg har netop bestilt en magen til og går nu og glæder mig som et lille barn til juleaften. Levering er oplyst til midten af oktober.  Til den tid  har vi nogle forhåbentlig positive erfaringer at dele.

Du kan se på avforums.com. Der er masser af pioneer-stof og mange at dele oplevelser med.

Hvad med indstillingerne ? Det er åbenbart en videnskab for sig. Har brugt en calibreringsDVD eller..?



Skrevet af: Lyngedrengen
Skrevet den: 03-Oktober-2005 kl. 15:16

Oprindeligt skrevet af Lars Lars skrev:

At der bruges grå istedet for sort er for at undgå indbrænding.

Hej Lars

Tak for det - så er der jo ingen grund til at brokke sig

Oprindeligt skrevet af Gorm Gorm skrev:

Hvad med indstillingerne ? Det er åbenbart en videnskab for sig. Har brugt en calibreringsDVD eller..?

Hej Gorm

Glæd dig . Nej, jeg har ikke benyttet nogen former for kalibreringsværktøjer og meget godt tilfreds med billedet. Jeg har skruet lidt ned på farveintensiteten, da jeg synes den var lidt kraftig, men ellers er de forudinstillede muligheder ganske brugbare.

I øvrigt har jeg et andet problem. Jeg kunne ikke vente et par uger, så jeg fik skærmen de havde hængt op i butikken...(svært at vente, når man først har besluttet sig  ). Imidlertid, så er der helt klart sket en fastbrænding af den demo de har kørende for HDTV i butikken, således kan jeg tydeligt se Astralogoet i venster hjørne samt noget reklametekst andre steder på skærmen.

Jeg har idag henvendt mig til butikken og fået følgende at vide:

"Pio'en er følsom overfor indbrænding de første 500 timer MEN det forsvinder efter et par uger med "normalt" tv-kiggeri, dvs. 4-5 timer dagligt. Skærmen har ikke taget skade og indbrændingen skulle forsvinde 100%" - kan jeg stole på det?

Hvis det ikke skete i løbet af et par uger, så ville de komme ud og lave en "elektonisk rensning af skærmen", som han udtrykte det i mangel af bedre.

Jeg har stadig min returret og overvejer om jeg skal benytte den og så købe en ny...



Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 03-Oktober-2005 kl. 15:32

 

 Når man køber noget nyt grej, så skal det være 100% iorden, jeg ville ikke finde mig i den indbrænding som den du omtaler, det ville irritere til vanvid, og så skal man leve med det i et par uger.? Nej få dem til at tage skærmen retur såsnart at de kan levere en anden, eller få dem til at bevise at indbrændingen virkelig kan fjernes, Jeg villle ikke finde mig i andet.



-------------
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E


Skrevet af: Lars
Skrevet den: 03-Oktober-2005 kl. 23:14
Oprindeligt skrevet af Lyngedrengen Lyngedrengen skrev:

Oprindeligt skrevet af Lars Lars skrev:

At der bruges grå istedet for sort er for at undgå indbrænding.

Tak for det - så er der jo ingen grund til at brokke sig

Nix.

Jeg har iøvrigt lavet nogle eksempler på indbrænding her:

Indbrænding på fladskærme (plasma)

  /Lars



-------------
Ansvarshavende redaktør.
Webmaster, recordere.dk


Skrevet af: Lyngedrengen
Skrevet den: 04-Oktober-2005 kl. 10:05

Hej Lars

Jeg har læst dit indlæg omkring indbrænding - kanon!

Jeg har besluttet mig for at returnere PIO skærmen med mindre de er villige til at bytte til et nyt (har stadig returetten). Jeg tør ikke umiddelbart løbe an på, at indbrændingen er forsvundet efter de 2 uger de siger - til den tid er min fulde returret jo ikke længere gældende.

Tak for hjælpen.

Vh
Jan



Skrevet af: Lyngedrengen
Skrevet den: 04-Oktober-2005 kl. 10:08
Oprindeligt skrevet af claes claes skrev:

Niels har ret, se at få byttet, det er da dig de tjener penge på, nu fik du vel rabat når det var et demo TV. (jeg er jyde).

Claes

Hej Claes!

Tjahh.. Fjernsynet står til 34.000 exkl. vægophæng. Jeg fik det til 30.000 inkl. vægophæng (normalt 1500,-). Men det var faktisk på et nyt tv. De havde så ikke et hjemme, men jeg kunne få det der var i butikken. Jeg pressede dem ikke yderligere og det var selvfølgelig ud fra betingelsen om, at det svarede til et nyt (naivt? måske! ).

Men det giver mig i hvertfald fuld ret til nu at kunne returnere det.

(og jep - jeg er jyde )

VH
Jan



Skrevet af: Lyngedrengen
Skrevet den: 04-Oktober-2005 kl. 12:56
Har nu fået skærmen byttet til en splinterny



Print side | Luk vindue