Print side | Luk vindue

Pas på Boxer TV kreativitet

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Køb og salg
Forumnavn: Jura
Forumbeskrivelse: Forbruger køb. Love og regler. (Kun registrerede brugere kan skrive)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=70087
Udskrevet den: 12-Februar-2025 kl. 10:45


Emne: Pas på Boxer TV kreativitet
Skrevet af: kim.bjoern
Emne: Pas på Boxer TV kreativitet
Skrevet den: 11-November-2009 kl. 15:52
Hej alle, ville lige advare/orientere om Boxer TV's kreativitet med hensyn til bindingsperioder.
 
Jeg indgik ultimo marts 2009 en forudbetalt aftale (via on-line forhandler) med Boxer TV med en 12 mdr. bindingsperiode. Forhandler sender udstyr som forventet, og Boxer sender programkort og abonnementsaftale. Jeg underskriver aftalen 30/3, og returnerer. Alt OK.
 
Første (forudbetalt 25/3) faktura fra Boxer TV A/S har registreret 2. april 2009 som start af bindingsperiode. Alt OK.
 
Jeg har nu bestemt mig at opsige aftalen, og henvender mig pr. mail til Boxer TV A/S med ønske om opsigelse til bindingsperiodens udløb (altså 1. april 2010), jævnfør abonnementsaftale afsnit 2.3:
 
"Kunden kan opsige Abonnementsaftalen med en måneds varsel til udløbet af Abonnementsaftalens bindingsperiode og herefter med en måneds varsel til udgangen af en måned"
 
Boxer svarer, at tidligst udløb er med udgangen af måneden: 30. april 2010. Altså reelt en "kreativ udvidelse" af bindingsperioden til 13 mdr.
 
Boxer fastholder, og jeg har nu appelleret til at de læser deres betingelser igennem igen; at der er i teksten klart skelnes mellem opsigelse inden bindingsperiodens udløb (til datoen) - og efter bindingsperiodens udløb (med udgang af en måned).
 
Jeg ringede til forbrugerstyrelsen, der læser dansk på samme måde som mig, og anbefalede mig at orientere Forbrugerombudsmanden. Det er nu gjort, sammen med diverse medier.
 
 - i øvrigt meget skægt, at da Boxer introducerede deres Boxer Vest pakker, blev det understreget at et så fantastisk tilbud KUN kunne gives for MAKSIMALT 12 måneder.
 
Venligst - Kim Bjørn, Billund
 



Svar:
Skrevet af: ghost-the-man
Skrevet den: 11-November-2009 kl. 16:39
Ikke den mest smarte måde at starte som ny tv-udbyder påThumbs Down,at begynde at røve folk,og ikke holde deres aftaler.


-------------
M.V.H Jan

http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=33699&PN=1&title=ghostthemans-hjemmebio - welcome to Ghost-The-Man`s Hjemmebio/HiFi


Skrevet af: shaman
Skrevet den: 11-November-2009 kl. 19:20
Du skal lige have en thumbs-up herfra, for ikke at lade stå bi! Som én forbruger til en anden; tak! Approve Thumbs Up

-------------
/Søren

Yamaha RX-V781 | Emotiva BasX A-150 | Teac AD-850 | Q Acoustics 3090C/3050w + Monitor Audio BX2 + Boston Acoustics SoundWareXS 5.1 SE | Sony DAV-SC8 subwoofer | Samsung UE82NU8005 |


Skrevet af: larsvj
Skrevet den: 11-November-2009 kl. 23:08
Beer

-------------
* Sony KDL-46WE5W * OPPO BDP-83SE * YouSee Boxe * Yamaha RX-A1010 *
* Center: D A T HjemmeFusk * Front: Beolab 3 * Bag: JBL One *



Print side | Luk vindue