Print side | Luk vindue

Web-TV til Home-Trio

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Modtagelse og distribution
Forumnavn: IP TV og WebTV
Forumbeskrivelse: TV via bredbånd, fiber og internet. TDC TV, Telia TV, YouSee WebTV m.fl.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=75451
Udskrevet den: 20-April-2025 kl. 20:10


Emne: Web-TV til Home-Trio
Skrevet af: FrannerDK
Emne: Web-TV til Home-Trio
Skrevet den: 07-Februar-2010 kl. 19:56
Halløjsa
 
Er der nogen herinde, der har fået den nye funktion til Home-Trio, Web-TV, til at fungere?
 
Når jeg går ind på tdconline.dk, og logger mig på får jeg beskeden "Du kan ikke få adgang til TDC WebTV", og at en af årsagerne kan være at jeg ikke har tilmeldt mig endnu.
 
Når jeg så under Selvbetjening klikker på Bestil ud for Adgang til web-tv får jeg en fejl 404 - "Siden kan ikke findes".Confused
 
Andre der har oplevet dette?



Svar:
Skrevet af: lillepede
Skrevet den: 07-Februar-2010 kl. 21:59
Jeg har ingen problemer med at anvende TDC's web tv, altså lige med undtagelse af DR-kanalen, hvor der er knas med lyden, men alle de andre kanaler virker fint.

Jeg blev præsenteret for accept af vilkår, som jeg accepterede.  Derefter virkede det fint nok.


Skrevet af: FrannerDK
Skrevet den: 07-Februar-2010 kl. 23:35
Oprindeligt skrevet af lillepede lillepede skrev:

Jeg har ingen problemer med at anvende TDC's web tv, altså lige med undtagelse af DR-kanalen, hvor der er knas med lyden, men alle de andre kanaler virker fint.

Jeg blev præsenteret for accept af vilkår, som jeg accepterede.  Derefter virkede det fint nok.
Der står også, at der kan gå op til 5 dage før end at det træder i kraft.
 
Kan du huske om det tog så lang tid med dig? Eller virkede det med det samme/fra dag til dag?


Skrevet af: kolmorgen
Skrevet den: 08-Februar-2010 kl. 09:19
Mit virkede med det samme... Men husk - og som du sikkert ved, så virker det kun i dit eget hjem...


Skrevet af: larsbrink
Skrevet den: 10-Februar-2010 kl. 10:23
Jeg har også fået det til at virke hjemmefra. Gik direkte ind på http://webtv.tdconline.dk - http://webtv.tdconline.dk for at få lov til at registrere mig. Mener også jeg fik frej den direkte ved via http://tdconline.dk - http://tdconline.dk


Skrevet af: FrannerDK
Skrevet den: 10-Februar-2010 kl. 21:25
Jeg har fået løst problemet ved hjælp af TDC Support. Det tog godt nok sammenlagt ca. 1½ time, hvor den første time gik med ventetid, snakke med 4 forskellige supportere, hvorefter forbindelsen røg.
 
Men efter en ny opringning fik jeg en medarbejder, der ikke ville slippe mig før mit problem var løst. Han gjorde det rigtig fint, og problemet var løst i løbet af ca ½ time, ved hjælp af en ny bruger på tdconline.dk. Min flere år gamle bruger hos tdconline.dk kunne åbenbart ikke bruges.


Skrevet af: mio-recorder
Skrevet den: 14-Februar-2010 kl. 23:19
Er der nogle der ved om Web-TV vil virke hvis nettet går ned under store opdateringsdag i morgen?

Jeg har pt. afmonteret min tagantenne og har derfor ikke mit DVB-T som backup hvis der skulle ske noget med TDC-TV..

Mvh Mio


Skrevet af: skyblue
Skrevet den: 03-Marts-2010 kl. 21:05
Er jeg den eneste som ikke kan modtage noget som helst på webtv? Ihvertfald får jeg en database error når jeg prøver at se fodbold :(


Skrevet af: kik77
Skrevet den: 04-Marts-2010 kl. 10:09
Jeg havde samme problem i går aftes. Fra en ven ved jeg at Yousee web-tv også havde problemer i går. Det er derfor nok hos Yousee problemet lå.

Det ser dog ud til at være løst nu.

Mvh. Nick


Skrevet af: sbndk
Skrevet den: 06-April-2010 kl. 18:50
Oprindeligt skrevet af kik77 kik77 skrev:

Jeg havde samme problem i går aftes. Fra en ven ved jeg at Yousee web-tv også havde problemer i går. Det er derfor nok hos Yousee problemet lå.

Det ser dog ud til at være løst nu.

Mvh. Nick
 
Der var nemlig lige præcis nedbrud hos Yousee (som leverer signal til TDC også) på dette tidspunkt.
 
Skulle der dukke problemer op med TDC WebTV hos nogen af jer, så skal jeg gerne være behjælpelig :)



Print side | Luk vindue