Print side | Luk vindue

2x projektor setup

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Projektorer
Forumbeskrivelse: Projektor og lærred
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=77373
Udskrevet den: 04-Februar-2025 kl. 00:39


Emne: 2x projektor setup
Skrevet af: cpedesign
Emne: 2x projektor setup
Skrevet den: 12-Marts-2010 kl. 13:55
Jeg har for nyligt købt en samsung p410 http://www.aboutprojectors.com/Samsung-P410-projector.html - http://www.aboutprojectors.com/Samsung-P410-projector.html

og jeg er helt vildt overrasket over hvor godt og homogent billed den viser, farverne og kontrasten er bare super. Mit eneste problem med denne projektor, er når jeg skal bruge den om dagen. Tænkte derfor om det var muligt at købe en til (er ikke ret dyr) og så sætte den til at projektere oven i den det billed der i forvejen er projekteret.

Derfor ville jeg høre om der er nogle der har erfaringer med dette. Det er en DLP projektor og jeg spekulerede på om der kunne opstå interferens mellem farverne. Eller om der er andet det gør det problematisk at køre 2 projektorer på samme tid. havde tænkt mig at bruge en video splitter så de får samme signal.

Mvh. Christian




Svar:
Skrevet af: cpedesign
Skrevet den: 15-Marts-2010 kl. 05:56
Er der virkelig ingen der har prøvet dette, eller har erfaringer med dette?
Jeg har det sidste års tid postet spørgsmålet: kan man køre køre 2x projekter på samme lærred.

Ser ud til at jeg bare må prøve så. Det kan til tider undre mig lidt at ingen tør/gider kommentere på produkter der ligger uden for elite kategorien af apparater. Recordere.dk er ved at blive lidt kedelig for dødelige som mig.

Men omvendt er spørgsmål vedrørende budget produkter sikkert kedelige når man har et setup der kun kan sammenlignes med ubrugt friværdi.


Skrevet af: Otto J
Skrevet den: 15-Marts-2010 kl. 08:59
Oprindeligt skrevet af cpedesign cpedesign skrev:

Er der virkelig ingen der har prøvet dette, eller har erfaringer med dette?
Jeg har det sidste års tid postet spørgsmålet: kan man køre køre 2x projekter på samme lærred.

 
Jeg har ikke set spørgsmålet før (såvidt jeg husker). Måske skyldes dét at du ikke har fået svar, at ingen har prøvet det og derfor ikke har erfaringer at dele ud af, mere end at folk ikke har lyst til at svare eller har lyst til at snakke om budget-ting. Der bliver snakket om masser af budget-produkter, så jeg synes du farer lidt voldsomt frem dér. Dit spørgsmål er netop ret specialiseret, det ved du måske bare ikke helt selv.
 
I "gamle dage" med CRT projektorer var det ret populært at gøre dette. Med digitale projektorer vil du få problemer, fordi billedet fra de to projektorer aldrig vil ligge 100% oven på hinanden, og det giver interferens mellem de enkelte pixels. Det kan lade sig gøre, men billedkvaliteten vil ikke være optimal. Du vil efter min mening få mere ud af at købe en præsentations-projektor, og bruge dén i dagslys og så din Samsung om aftenen.
 


-------------
Mvh Otto


Skrevet af: opzouten
Skrevet den: 15-Marts-2010 kl. 11:17
Jeg har ikke erfaring med lige præcis den slags, men kender til teknikken hvor man benytter flere overlappende projektorer til at danne et større billede. Problematikken her er netop den interferens/blanding af intensiteter/farver. Løsning er avanceret signalbehandlinger der tager højde for at kompensere for overlappet for signalet til begge projektorer. 

Forestiller mig at der vil kunne opstå lignende problemer i et sådant setup, og det er formentlig ikke noget man kan indstille sig ud af fordi perception af lys er ikke-lineær. 

En billigere og langt mere effektiv løsning ville være noget basal mørklægning. 



Print side | Luk vindue