Print side | Luk vindue

Funding af US PSN account - virker ikke længere??

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Spillekonsoller
Forumbeskrivelse: PlayStation, Xbox, Wii m.fl.
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=81413
Udskrevet den: 22-Februar-2025 kl. 12:11


Emne: Funding af US PSN account - virker ikke længere??
Skrevet af: Morten_P
Emne: Funding af US PSN account - virker ikke længere??
Skrevet den: 26-Maj-2010 kl. 18:36
Hej med jer
 
Jeg has siden jeg købte min PS3 for 1½ år siden haft en US account hvor jeg lagt penge på via mit danske VISA kort uden problemer. Nu har jeg lige prøvet igen, men får en besked om at oplysningerne ikke er 'valid'.
 
Har Sony ændret noget for nylig, eller hvad er det kun mig der har problemet? -Er der evt. en der kunne prøve at smide lidt penge på sin US accoubnt for at se om det stadig virker?
 
På forhånd tak
 
De bedste hilsner
 
WinkMorten



Svar:
Skrevet af: SteffenD89
Skrevet den: 26-Maj-2010 kl. 18:59

prøv og slet kort info også prøv igen. :)



-------------
http://bf3stats.com/stats_pc/SteffenD89">


Skrevet af: Morten_P
Skrevet den: 26-Maj-2010 kl. 22:21
Hmmm...har jeg desværre prøvet - det virkede ikke Cry
 
-Andre forslag? -har andre prøvet at utte penge på en US account for nylig?
 
Wink Morten


Skrevet af: Sylvest
Skrevet den: 26-Maj-2010 kl. 22:33
Deres betalings gateway har formentlig strammet op på valideringen, så der nu valideres på landekoden i dit kortnummer. Er det tilfældet skal du have et amerikansk udstedt kreditkort for at kunne benytte US store.

Det må forventes at Apple vil gøre det samme for at hindre misbrug af film og serie delen på iTunes/AppleTv. Det vil nok træde i kraft med lanceringen af iPad i Europa (28/5). Men vi får se...





Skrevet af: Freddy
Skrevet den: 27-Maj-2010 kl. 09:17
Det er desværre allerede sket hos Apple, da de ikke accepterer et dansk kreditkort. Den eneste udmiddelbare løsning er at købe gavekort i USA (hvis man kender nogen derovre) eller på nettet og så "redeeme" gavekortet til sin US konto.


Skrevet af: Morten_P
Skrevet den: 31-Maj-2010 kl. 07:47
Oprindeligt skrevet af Freddy Freddy skrev:

Den eneste udmiddelbare løsning er at købe gavekort i USA (hvis man kender nogen derovre) eller på nettet og så "redeeme" gavekortet til sin US konto.
 
-Og det virker iøvrigt fint, kan jeg oplyse Wink Så må man jo leve med, at fx. 20$ koster ca. 160,- For mig gør det ikke det store - jeg skulle købe Secret of Monkey Island SE, og til 10$ = 80,- er det jo et fund!
 
Smile Morten


Skrevet af: SteffenD89
Skrevet den: 31-Maj-2010 kl. 11:08
Eh.. nå, ja det må jeg lige have prøvet selv - altså se om  det er umuligt at købe via dankort på US. De har typisk et bedre udvalg og lidt andre ting der kommer ved hver update.

-------------
http://bf3stats.com/stats_pc/SteffenD89">



Print side | Luk vindue