Print side | Luk vindue

Ingen digitale kaneler på samsung

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: LED TV - LCD TV
Forumbeskrivelse: Forum for LED TV - LCD TV
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=81837
Udskrevet den: 22-April-2025 kl. 23:15


Emne: Ingen digitale kaneler på samsung
Skrevet af: tvkartoffel
Emne: Ingen digitale kaneler på samsung
Skrevet den: 05-Juni-2010 kl. 11:33
Hej forum.

Jeg opretter denne forespørgsel for en ven.

Han har lige købet et Samsung LCD TV i 5 serien i bilka. Han kan ikke komme til at se de digitale kanaler selvom de skulle være tilgængelige på hans kabelnet. (Ikke yousee eller stofa)

Er der specielle indstillinger man skal lave for at få det til at virke, eller er der simpelthen ikke dvb-c i 5 serien?

Jeg kender ikke Samsungs TV så jeg ville lige forberede mig lidt inden jeg går der over og kigger på det. Håber i kan hjælpe :-)

tvkartoffel



Svar:
Skrevet af: exlærer
Skrevet den: 05-Juni-2010 kl. 16:29
Hej!
Jeg har haft fornøjelse af Samsungs 5´er serie(Le32b535). Der er nogle udbyder den ikke er så vild med. Du kan prøve følgende:
1) Plug and play ( vistnok vist en parabolant.)
2) Følge guiden på nær det punkt hvor den spørger om hvilket land - her kan du prøve at vælge Finland. Behold dansk menusprog. FORKLARNG: I Finland skal man ikke bruge koder  for at modtage digitale stationer. Denne løsning fik jeg af Samsungs hotline i sin tid.
 
Hvis dette ikke duer bliver du nød til at kontakte sælgeren.
Mvh
E


Skrevet af: tvkartoffel
Skrevet den: 05-Juni-2010 kl. 16:48
OK.

Tak for svar :-)

Havde godt på fornemmelsen at man kunne lave noget hekseri med at vælge et andet land. Det skulle man også på mit panasonic G10 da jeg havde det.

tvkartoffel



Skrevet af: exlærer
Skrevet den: 06-Juni-2010 kl. 14:03
Det var så lidt. Håber det kan bruges
Mvh
E


Skrevet af: tvkartoffel
Skrevet den: 07-Juni-2010 kl. 20:59
Det viste sig at antenneforeningen sender de digitale kanaler som dvb-t, selvom der er kabeltv, så nu kører det.

tvkartoffel




Print side | Luk vindue