Print side | Luk vindue

Silverlight streaming ikke flydende

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Recordere, afspillere og foto
Forumnavn: Microsoft Media Center, MCE og HTPC
Forumbeskrivelse: Media Center (MCE) og Home Theatre PC
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=83335
Udskrevet den: 24-Maj-2025 kl. 20:10


Emne: Silverlight streaming ikke flydende
Skrevet af: acidman
Emne: Silverlight streaming ikke flydende
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 10:08
Hejsa.
 
Min Win 7 HTPC bruges ofte til online streaming - mest via Sputnik. For nogle måneder siden introducerede Tv2 så en ny afspiller baseret på MS Silverlight - dette skulle naturlivis prøves. Jeg fandt til min forundring ud af, at billedet hakkede en del mere end ved den gamle TV2 afspiller. Nu har, blandet andet Tv2, valgt at køre udelukkende med Silverlight og fjernet den gamle afspiller. Dette betyder for mig, at jeg knap nok gider benytte Sputnik, da alt det konstante billede-hakkeri bare ikke er acceptabelt - det kører bare ikke flydende nok. Min processor er omkring 50% belastet under streaming, hvilket forekommer som meget, men mener dog ikke det kan være årsagen. TV2 kan/gider ikke komme med løsningsforslag ud over at henvise til deres guide.
 
Jeg nægter at tro, at Silverlight teknologien bare ikke er bedre og vil derfor spørge om der er nogle bud på årsagen:
 
Min HTPC specifikationer:
 
Win7 32bit
ATI Radeon HD 3200
AMD Athlon Dual Core 4850e 2,5 GHz
2 GB RAM
 
Nogle teorier? Embarrassed



Svar:
Skrevet af: MCenterFreak
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 10:26
Kunne være det er samme problematik som i denne tråd:
 
http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=73297&PN=1&title=pixelering-p-dr-hd - http://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=73297&PN=1&title=pixelering-p-dr-hd
 
Længere inde i tråden er der en anvisning på hvordan man midlertidigt løser problemet:
"There appears to be an incompatibility between the Microsoft codecs in Windows 7 and BBC-HD (and other broadcasters too I understand). This causes some image corruption on all platforms I have tested, but on ATI hardware it results in continuous corruption which renders BBC-HD unwatchable. For anyone looking for a solution to this problem keep an eye on the microsoft knowledgebase article http://support.microsoft.com/?kbid=2008334 - KB2008334 . In the meantime, there is a work-around, as long as you have a sufficiently powerful CPU - disabling GPU accelerated H.264 decoding. To do this requires a registry edit...
  • Run regedit
  • Browse to HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Video\
  • In video there will be several subkeys. One of these is for your graphics card. To locate it you will have to look through each in turn - each will have a video folder inside it. The "service" value inside the video key is the clue you need - I have several that start RDP which is presumably related to remote desktop so they're not right. I also have one which is called atikmdag. This is the one!
  • When you've found the correct subkey of video expand the key 0000 (if you've got the wrong one you probably wont be able to expand 0000)
  • Expand "UMD" and then "DXVA"
  • Create a new string value called VForceUVDH264
  • set the value to 0
  • Reboot. Test BBC-HD. You will get 5-10 seconds of initial corruption but playback should then become normal and should remain that way thereafter
This tweak will disable gpu acceleration of playback of all H.264 files - so if you have a blu-ray collection you're going to be decoding with the CPU - expect much higher CPU usage. Any modern dual-core CPU should be plenty capable however.

Once Microsoft issue a fix for this problem simply go back into regedit and delete the key to restore normal functioning."

http://jonscaife.blogspot.com/2009/12/temporary-workaround-for-ati-7mc-bbc-hd.html


-------------
DVBViewer klient/Server, LG Ultra HD TV 65", Digital Devices DVB-S2, 4 tunere IHC Net og Control, som magisk tænder og slukker alt
P.S. Hvis jeg har mest grej når jeg dør, så har jeg vundet!-)


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 10:55
Hej MCenterfreak - det tror jeg ikke er tilfældet - mener ikke BBC-HD (eller andre HD-kanaler for den sags skyld) har noget med Silverlight at gøre.... - dit omtalte problem er vel et issue i forhold til MPEG 4 HD og ATI....


Skrevet af: MCenterFreak
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 11:07
Nu kender jeg ikke TV2s format, kunne være det var MPEG4. Jeg hæftede mig ved at du havde et ATI Grafikkort, så måske var det samme problem
Jeg går ud fra at selv om man bruger Silverlight, så benyttes der vel stadig et Codec bagved? 


-------------
DVBViewer klient/Server, LG Ultra HD TV 65", Digital Devices DVB-S2, 4 tunere IHC Net og Control, som magisk tænder og slukker alt
P.S. Hvis jeg har mest grej når jeg dør, så har jeg vundet!-)


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 11:49
Hmm, kan ikke afvise at du kunne have ret - jeg kender for lidt til Silverlight og TV2's format - jeg tvivler dog på det er det samme problem som MPEG 4 HD tv-signalet (mener iøvrigt kun dette problem var i forhold til DVB-T) - men kan ikke afvise det og vil da overveje at prøve Smile


Skrevet af: claus_jac
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 11:57
jup. vil også umiddelbart sige kombinationen af dxva, ati 3200 og silverlight er ikke alt for god kombo. der har generelt været meget store problemer med lige netop radeon 3200 og dens manglende evner til at vise noget ordentlig video i ordentlige opløsninger. (men sputnik viser vist kun SD? - det er dog nok når silverlight kommer med ind i blledet at det går galt)
Prøv eventuelt hvis du har mulighed for det at skifte til et billigt grafikkort med et radeon 4550, så skulle du vist ikke behøve at skifte drivere, hvis du bruger catalyst driverne.


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 13:28
Ja, TV2 sputnik sender kun i SD. Overvejer virkelig, som I også foreslår, at skifte grafikkort. Nogen andre grafikkort-anbefalinger i forhold til online streaming og HD TV?


Skrevet af: MCenterFreak
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 13:40
Nu ved jeg ikke hvad du ellers bruger pcen til, men hvis det kun er til HTPC, så er det vel billigst at købe enten et Atom/Nvidia bundkort, eller en af de nye bundkort til en Intel I5/I3 cpu med integreret grafik. Det sparer en del strøm i forhold til et bundkort med seperat grafikkort

-------------
DVBViewer klient/Server, LG Ultra HD TV 65", Digital Devices DVB-S2, 4 tunere IHC Net og Control, som magisk tænder og slukker alt
P.S. Hvis jeg har mest grej når jeg dør, så har jeg vundet!-)


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 14-Juli-2010 kl. 15:25

Det er en dedikeret HTPC. Jamen tak for jeres tips - jeg vil nok fordybe mig i de nævnte grafikkort og famle mig frem til mit VISAkort Smile



Skrevet af: michael9000
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 03:34
Check lige kravene til silverlight ( http://www.microsoft.com/silverlight/faq/#sys-req - http://www.microsoft.com/silverlight/faq/#sys-req ) inden du løber ud og køber et nyt grafikkort - tror desværre ikke det bliver bedre med et nyt. Silverlight kan køre 1080p uden DXVA (har testet det med Intel G33/E2160 1,8GHz).
Jeg har vist et ATI 3200 i en anden pc som jeg kan prøve det på hvis det skal være.
 
Edit: prøv at skrive til sputnik med det du skriver, og så lige pæn en hentydning til at du ikke vil købe når det ikke virker (uden at rakke ned på dem Wink). Det kunne godt lyde til at Silvelight-applikationen ikke er lavet helt optimalt (ved dog ikke om de anvender Smooth Streaming på sputnik).


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 08:17
Oprindeligt skrevet af michael9000 michael9000 skrev:

Check lige kravene til silverlight ( http://www.microsoft.com/silverlight/faq/#sys-req - http://www.microsoft.com/silverlight/faq/#sys-req ) inden du løber ud og køber et nyt grafikkort - tror desværre ikke det bliver bedre med et nyt. Silverlight kan køre 1080p uden DXVA (har testet det med Intel G33/E2160 1,8GHz).
Jeg har vist et ATI 3200 i en anden pc som jeg kan prøve det på hvis det skal være.
 
Edit: prøv at skrive til sputnik med det du skriver, og så lige pæn en hentydning til at du ikke vil købe når det ikke virker (uden at rakke ned på dem Wink). Det kunne godt lyde til at Silvelight-applikationen ikke er lavet helt optimalt (ved dog ikke om de anvender Smooth Streaming på sputnik).
 
Tak for linket - det skal jeg da lige nærlæse. Du er bestemt MEGET velkommen til at teste med dit ATI 3200, hvis det ikke er for meget bøvl.
 
Jeg er ærlig talt meget træt af TV2 Sputnik support - jeg har haft skrevet nogle gange og detaljeret beskrevet mit problem - sidse gang fik jeg en kort besked hvor der stod noget i retning af "Vi beklager at du ikke er tilfreds - vi kan stoppe dit abbonnement hvis du ønsker dette?"
Det er jo ikke ligefrem derfor man bruger tid på at skrive til dem - man skriver jo for at få hjælp til en løsning på problemet, hvilket også må være i deres interesse...


Skrevet af: claus_jac
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 13:32
men tv2-supporten er næppe hardware/software supportere. De er ansat til at supportere selve applikationen. hvis man selv har pillet ved systemet så det ikke kan køre applikationen tilfredsstillende, så er det vel næppe deres skyld? og du kan da ikke forvente at de skal kunne supportere din opsætning, fordi du ikke kan få det til at spille?

Derudover er jeg så en sjat bekymret for at de vælger silverlight. var heller ikke glad for at de brugte flash før, men jeg vælger så godt nok også ikke at bruge deres tjeneste, og har yousee men har absolut ingen planer om at køre deres webtv løsning.


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 13:56
Velvidende at TV2 ikke kan supportere alverdens software/hardware opsætninger, så synes jeg stadig, at hvis man tilbyder en streaming løsning, som man vel at mærke tager betaling for, så bør man kunne forvente en form for basis-support på produktet - eller i det mindste vise en smule engagement - det er det jeg savner - det synes jeg ikke er for meget forlangt.


Skrevet af: claus_jac
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 14:34
:-) de har garanteret opført nogle standard kriterier for at kunne køre det. og det er sikkert det de har testet ud fra. resten må vel være op til brugeren selv? med mindre du selvfølgelig vil betale for supporten af din egen maskine.
at du måske/måske ikke er kommet til at sætte et flueben et forkert sted i forhold til en standardopsætning (har du huske at slå vertikal sync fra?) er jo ikke en del af deres arbejdsopgave at finde ud af. hvis applikationen er installeret korrekt, og du har installeret de ting de stiller som krav. jamen så må resten jo være dit bord?

hvorom alting er - hvordan ser det ud med framedrops etc. på den her: http://www.advection.net/video-tools/silverlight-player
720p videoclip af big buck bunny gennem silverlight. her får du også data omkring bitrate, framedrops etc. min gamle mac mini kunne nsten trække det med et gma950 :-)


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 14:46
Oprindeligt skrevet af claus_jac claus_jac skrev:

:-) de har garanteret opført nogle standard kriterier for at kunne køre det. og det er sikkert det de har testet ud fra. resten må vel være op til brugeren selv? med mindre du selvfølgelig vil betale for supporten af din egen maskine.
at du måske/måske ikke er kommet til at sætte et flueben et forkert sted i forhold til en standardopsætning (har du huske at slå vertikal sync fra?) er jo ikke en del af deres arbejdsopgave at finde ud af. hvis applikationen er installeret korrekt, og du har installeret de ting de stiller som krav. jamen så må resten jo være dit bord?

hvorom alting er - hvordan ser det ud med framedrops etc. på den her: http://www.advection.net/video-tools/silverlight-player
720p videoclip af big buck bunny gennem silverlight. her får du også data omkring bitrate, framedrops etc. min gamle mac mini kunne nsten trække det med et gma950 :-)
 
He he, HAR alllerede mailet silverlight-videoen hjem fra arbejdet, så jeg kan teste dette i aften :-)
Tja, tror ikke vi bliver enige omkring niveauet af support, som Sputnik bør give. Jeg mener, at i lighed med f.eks køb af afspiller-hardware, hvor der typsik er en god support i forhold til intallering/opsætning, så bør dette også være tilfældet med online streaming - kan ikke se den store forskel :-)
 
ANyway tester og skriver lige kort i aften - tak for hjælpen


Skrevet af: michael9000
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 16:04
Oprindeligt skrevet af acidman acidman skrev:

 
Tak for linket - det skal jeg da lige nærlæse. Du er bestemt MEGET velkommen til at teste med dit ATI 3200, hvis det ikke er for meget bøvl.
... 
 
Jeg huskede lide forkert. Det er et ATI X2300, men prøvede alligevel at se et par klip fra Sputnik, og det hakker (som om at der mangler nogle videoframes). CPU'en (C2D 2.4GHz) lå på ca 35% i fuld skærm.
Den stationære med ATI HD4670/C2D 2.8GHz/4GM RAM hakker også - ca 30% CPU belastning.
 
Prøvede lige et andet link fra Microsoft med den officielle Full HD Silverlight demo
http://www.iis.net/media/experiencesmoothstreaming1080p - http://www.iis.net/media/experiencesmoothstreaming1080p
Lige som Silverlight videoerne på MSDN, kører den flydende, så det er Sputnik der ikke har styr på tingene.


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 20:39
Oprindeligt skrevet af michael9000 michael9000 skrev:

Oprindeligt skrevet af acidman acidman skrev:

 
Tak for linket - det skal jeg da lige nærlæse. Du er bestemt MEGET velkommen til at teste med dit ATI 3200, hvis det ikke er for meget bøvl.
... 
 
Jeg huskede lide forkert. Det er et ATI X2300, men prøvede alligevel at se et par klip fra Sputnik, og det hakker (som om at der mangler nogle videoframes). CPU'en (C2D 2.4GHz) lå på ca 35% i fuld skærm.
Den stationære med ATI HD4670/C2D 2.8GHz/4GM RAM hakker også - ca 30% CPU belastning.
 
Prøvede lige et andet link fra Microsoft med den officielle Full HD Silverlight demo
http://www.iis.net/media/experiencesmoothstreaming1080p - http://www.iis.net/media/experiencesmoothstreaming1080p
Lige som Silverlight videoerne på MSDN, kører den flydende, så det er Sputnik der ikke har styr på tingene.
 
Hejsa.
Så fik jeg testet med smoothstreaming linket og det kører total flydende med 2750kbps, så jeg konkluderer også (som jeg har haft mistanke om), at TV2 ikke har 100% styr på det.....desværre.


Skrevet af: Sunny
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 21:23
Jeg har en netbook stående i køkkenet til at se sputnik på. Det er er med en atom processor første generation. Kører altid i fuldskærm, den har kørt silverlight uden problemer.
Nu til aften da jeg skulle se nyhederne blev billederne langsommere og langsommere. Til sidst måtte jeg gå ned i normal browser størrelse for billed og lyd fulgtes af. Så jeg ved ikke om det har problemer for tiden...


Skrevet af: claus_jac
Skrevet den: 15-Juli-2010 kl. 23:36
og SÅ har man noget teknisk man kan gå til sputnik supporten med. Så kan man sige til dem at det kører flydende den vej (og henvis til linket på iis.net!) Så er det deres tur til at lave noget for føden! :-)
men noget siger mig at de har en eller anden form for certificeringsprocess kørende i den underliggende del af deres app som kunne skabe problemerne. eller også laver de en eller anden form for live encoding med noget hw som ikke er skaleret til belastningen. (vi er jo i tourtid ligenu! :-) )


Skrevet af: tipsen
Skrevet den: 16-Juli-2010 kl. 00:10
Rart med en bekræftelse på at ens computer kan afvikle skidtet uden problemer - men jeg har også issues med TV2 :-)


Skrevet af: wideover
Skrevet den: 06-December-2010 kl. 10:59
Muligvis lys for enden af tunnelen:
 
http://www.computerworld.dk/art/112640?a=rss&i=0 - http://www.computerworld.dk/art/112640?a=rss&i=0
 
Dog troede jeg allerede der var understøttelse for hardware accelerering. Jeg har selv en asrock ion330. Smoothstreamingtesten afspiller fint, men sputnik hakker forfærdeligt.


Skrevet af: wideover
Skrevet den: 10-November-2011 kl. 11:10
...Og nu næsten et år efter kan jeg meddele at jeg har installeret Silverlight 5 RC og hardware accelerering virker nu i sputnik og netflix. De rider godt nok ikke samme dag som de sadler


Skrevet af: acidman
Skrevet den: 10-November-2011 kl. 20:04
Ha ha, tak for info wideover :-)



Print side | Luk vindue