Print side | Luk vindue

G20, underligt tåget billed

Udskrevet fra: recordere.dk - Danmarks AV Forum
Kategori: Visnings- og lytte-udstyr
Forumnavn: Plasma TV
Forumbeskrivelse: Forum for Plasma TV (PDP)
Web-adresse: https://forum.recordere.dk/forum_posts.asp?TID=83539
Udskrevet den: 05-Juni-2025 kl. 05:56


Emne: G20, underligt tåget billed
Skrevet af: Stay_Bamboocha
Emne: G20, underligt tåget billed
Skrevet den: 19-Juli-2010 kl. 15:28
Har lige købt et G20 og som jeg har glædet mig rigtig meget til at få hjem og se på, men synes billedet er en smule dårligt, både på TV- og Konsol-delen. Som om der er en underliger grå/hvid hinde over skærmen, som om den ikk kan lave sort eller et slag tåget slør over billedet!?
Synes ihvert fald ikk det lige overgår vores gamle PV60 som det jo nok burde!
Har kørt den over på THX og indstillet det efter Flatpanels beskrivelse.... Ouch



Svar:
Skrevet af: Radiomanden
Skrevet den: 19-Juli-2010 kl. 15:34
 
 
Oprindeligt skrevet af Stay_Bamboocha Stay_Bamboocha skrev:

Som om der er en underliger grå/hvid hinde over skærmen, som om den ikk kan lave sort eller et slag tåget slør over billedet!?
 
 Det lyder umidelbart som at lys/kontrast ikke er som det skal være.


-------------
Marantz NR1403 - Shield TV - Nokia 8000 Streaming boks - Samsung 40UE7005 - ARVANI TA210 SOUNDBAR - Panasonic TX-49FX623E


Skrevet af: xcardman
Skrevet den: 19-Juli-2010 kl. 15:42
lyder meget som gamma er indstillet forkert(mælkehvidt og giver et lidt tåget billede)


Skrevet af: vasif
Skrevet den: 19-Juli-2010 kl. 16:23
Prøv at køre Professionel 1, og Gamma med 2.4. Det skulle gerne forbedre problemet. 


Skrevet af: Strange
Skrevet den: 19-Juli-2010 kl. 22:35
Hvis man får fat i et sådant tv, er det så egentlig en fejl og skal man returnere den - eller er det bare at indstille den anderledes?


Skrevet af: JayBee36
Skrevet den: 19-Juli-2010 kl. 22:48
Det er vel egentligt simpelt. THX-profilen burde overholde THX-standarden. Hvis billedet ikke ser fornuftigt ud i thx-profilen, er det i min bog en klar fejl, der skal afhjælpes.

-------------
Samsung PS50C7705
Marantz SR7005
Front Monitor Audio GS20
Focal Sib+Cub2


Skrevet af: vasif
Skrevet den: 19-Juli-2010 kl. 23:39
Rolig nu folkens. THX garanterer dig ikke perfekt billedgengivelse, men overholder egentlig bare nogle relativ simple standarder. For at bære THX-logoet, skal skærmen overholde et par minimumskrav, som omfatter dele af billedkvalitet og signalbehandling. Der er der som sådan ikke noget magisk i. Alle nyere, og dyrere skærme burde efter min mening bære THX-logoet, men kvaliteten af tv i 2010 er åbenbart så ringe, at det ikke er tilfældet. Hvis du har den simple standard på plads, kan man lettere arbejde sig frem imod optimal billedkvalitet.

Det er smarte reklamefolk, som drysser sukker på toppen af kagen, og det er let at falde i. THX-folkene har aldrig nogensinde garanteret perfekt billedgengivelse, og fortæller endda, at brugeren rent faktisk må forventes at indstille Tv'et for optimal gengivelse. Professionel 1-2 er stort set identiske med THX, men åbner op for yderligere justeringer, såsom hvidbalance og farvegengivelse.

THX er dog klart den bedste standardindstilling på et TV, måske med undtagelse af Pioneers Pure-Mode.

Hvis man ikke er tilfreds med billedet med THX, er der som sådan ikke noget i vejen med tv'et. De fleste mennesker er dog godt tilfredse, men dejligt, at TS faktisk kan se, at billedet bestemt ikke er perfekt, langtfra, heller ikke på en G20. Hvis bare alle som minimum havde samme kritiske røst, kunne det være, at producenterne faktisk begyndte at fokusere mere på billedkvalitet.





Skrevet af: JayBee36
Skrevet den: 20-Juli-2010 kl. 00:09
Burde måske have udtrykt mig anderledes. Er godt klar over at THX ikke garanterer et perfekt billede.
Men som du skriver vasif, er det klart den bedste standard indstilling. Hvis billedet her afviger meget fra det "normale", mener jeg der tale om en fejl. Nu kan man heldigvis finde mange G20'ere rundt omkring. Så ned i en butik og se én i THX mode og se om der er tydelig forskel.




-------------
Samsung PS50C7705
Marantz SR7005
Front Monitor Audio GS20
Focal Sib+Cub2


Skrevet af: xcardman
Skrevet den: 20-Juli-2010 kl. 12:14
Oprindeligt skrevet af Strange Strange skrev:

Hvis man får fat i et sådant tv, er det så egentlig en fejl og skal man returnere den - eller er det bare at indstille den anderledes?
så skulle alle tv sendes tilbage
de stå netop ad røven til 

THX er en god til og absolut bedre end ingen ting
men hvert tv skal indstilles forskelligt
kan huske en G10, bare alene gamma 2.0 eller 2.2
også en G20, samt et panel kan variere hvordan det skal indstilles
var der meget stor forskel på
hvor netop 2.0 gav et lidt mælkehvidt billede
 


Skrevet af: bantam
Skrevet den: 20-Juli-2010 kl. 17:42

THX kører med en gamma på ca. 2.0, som nævnt højere oppe i tråden. Dette er ikke en fejl, men gamma=2.0 (som er et udtryk for en slags gennemsnitsværdi, fordi det ikke er en flad gamma-kurve (hvilket ikke nødvendigvis er forkert)) er et valg foretaget af Panasonic ud fra en eller anden vurdering af de omgivelser, hvor de tror TV'et skal fungere. TV'ets billedgengivelse vil opleves helt forskelligt under forskellige lysforhold. Du kan indstille gamma til at passe bedre til dine omgivelser i PROFESSIONEL1 & 2-modes som vasif nævner. PROFESSIONAL1 & 2 performer ellers som THX-indstillingen.



-------------
/lars



Print side | Luk vindue